Gürsel Tekin: "Davutoğlu da tezkereye hayır demeliydi"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Suriye tezkeresi konusunda bir hafta içinde CHP'nin dediğine geldiğini vurguladı, "Aslında Başbakan bizi daha iyi dinleyip, anlayıp tezkere TBMM'de görüşülürken keşke CHP'nin yaptığı gibi hayır oyu kullansaydı." dedi.

Gürsel Tekin, CHP'nin tezkereye itirazının Başbakan'ın CNN International kanalındaki sözleriyle haklı çıktığını belirtti, sözlerini şöyle sürdürdü:
"CHP olarak sadece ve sadece İŞİD'i ve PKK'yı hedefleyen bir yetkiyi Türk Silahlı Kuvvetleri'ne vermeye hazır olduğumuzu defalarca açıkladık. Ama önümüze son dakikada konulan ve oldu bittiye getirilmek istenilen tezkerede İŞİD'den başka her türlü hedef ve hayal söz konusuydu. AKP tezkeresini bu sebeple kabul etmedik. Bir hafta geçmeden bakıyoruz, Başbakan bir ABD kanalında dilinin altındaki baklayı çıkartıyor, 'Eğer ABD Esat'ı devirmeyi kabul ederse, Türk askerini Suriye'ye sokarız.' diyor."

Suriye'ye savaş ilan etti
Gürsel Tekin, iktidarın TBMM'deki tezkere görüşmelerinde kamuoyuna anlattığı ile Başbakan'ın TV'deki sözleri arasındaki büyük çelişkiye de dikkati çekti: "Hani bu tezkere sınırlarımızı, vatandaşımızı, savaş mağdurlarını  İŞİD'e ve teröre karşı koruma amaçlıydı. Başbakan itiraf ediyor ki, bu bir savaş tezkeresi. Başbakan kendisini tutamadı TV'de naklen Suriye'ye savaş ilan etti."

İnsanlık suçu işleniyor
CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Türkiye'nin güney sınırında yaşanan insanlık dramının her gün yüzlerce aileyi mağdur ettiğini hatırlattı, Başbakan Davutoğlu'na şöyle seslendi:
"Başbakan elinde tezkeresi olan biteni izliyor, kendisini ve ülkesini burnumuzun dibinde işlenen insanlık suçuna ortak ediyor. Türkiye ne böyle bir başbakanı, ne de böyle bir yönetimi hak etmiyor. Lafa gelince naralanıp mangalda kül bırakmayanlar, tankları aynı hizaya dizip, namlulularını sağa sola çevirip medyaya poz vermeyi kahramanlık sanıyor, öyle satıyor."

Gürsel Tekin, "Hükümetin dış politikada iflası sadece ülkemizi uluslararası camiada zora sokmuyor, iç barışı da dinamitliyor" diyerek sözlerini şöyle noktaladı: "CHP iktidarı huzur ve refah getirecek bu ülkeye. Yarından itibaren Manisa'dan başlayarak meydanlardayız, sokaklardayız, evlerinize ziyaretçi geliyoruz. Ülkenin ve milletin sahipsiz olmadığını, AKP'siz çözümün nasıl olacağını anlatmaya geliyoruz. Halkımızı yarınki Manisa Mitingine bekliyoruz."

Anahtar Kelimeler
    Salı, 07 Ekim 2014 10:08

Bağlantılı Konular