"Cumhuriyetin yıkılması, cumhuriyet devrimlerinin yok sayılması ile karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz"

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin, "Diyor ya hem cumhurbaşkanı hem de AKP'nin yetkilileri, 'yeni Türkiye yaratacağız. Biz eskilerle mücadele edeceğiz'. İşte cumhuriyetin yıkılması, Türk Medeni Kanunu'nun, cumhuriyet devrimlerinin yok sayılması ile karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz." dedi.

Dilek Akagün Yılmaz, Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum ile TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasını eleştirdi.

Bunun çocuklar üzerinde mahalle baskısına yol açacağını, özgürlüklerin kısıtlanacağını ifade eden Yılmaz, uygulama ile uluslararası çocuk hakları sözleşmesinin ihlal edildiğini, laiklik ilkesinin yok sayıldığını savundu. Yılmaz, uygulamayla ilgili yürütmeyi durdurma talebiyle Danıştay'da dava açtığını da söyledi.

Ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasının çocukların kendi içlerinde inanan, inanmayan, örtünen, örtünmeyen diye ayrıştırılacağını, psikolojik baskı altında kalarak, ötekileştirileceğini ifade eden Yılmaz, bundan sonraki süreçte karma eğitimin kaldırılmasına ilişkin düzenlemeler yapılırsa şaşırmayacaklarını da söyledi. Yılmaz, "Bu yönetmelikle Mecelle'ye bir geri dönüş olmuştur. Diyor ya hem cumhurbaşkanı hem de AKP'nin yetkilileri, 'yeni Türkiye yaratacağız. Biz eskilerle mücadele edeceğiz'. İşte cumhuriyetin yıkılması, Türk Medeni Kanunu'nun, cumhuriyet devrimlerinin yok sayılması ile karşı karşıya kaldığımızı görüyoruz." diye konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuya ilişkin açıklamalarını eleştirirken, İstanbul Milletvekili Nur Serter'i hedef gösterdiğini ve nefret söylemi ile yaklaştığını da belirten Yılmaz, bu durumu kınadıklarını ve asla kabul etmediklerini kaydetti.

Batum da tartışmanın "üniversitelerde türban takılsa ne olur?" diye başladığını şimdi ise 8, 9 yaşındaki kızların başlarının örtülmesine kadar geldiğini ifade ederek, bu yaklaşımın iktidarın zihniyetini ortaya koyduğunu söyledi. Batum, "Bu ahlaksız zihniyetle mutlaka mücadele edeceğiz, sonuna kadar kovalayacağız." dedi.

Dilek Akagün Yılmaz, CHP Grup Başkanvekili seçimlerinin ilk iki turun ardından Kurban Bayramı sonrasına bırakılmasına ilişkin soru üzerine de "Seçimler devam edecek. Resmi törenlere katılmamız gerekiyordu onun için böyle bir karar alınmış olabilir." diye konuştu.

Sanatçı Sezen Aksu'nun ortaöğretimde başörtüsünün serbest bırakılmasına ilişkin sözlerinin de sorulduğu Yılmaz, "Liberalleri trenden indirdiler. Tren son hızla devam ediyor. Bugüne kadar destek verenler de bence durumlarını bundan sonra gözden geçirsinler. Ve ülkenin artık bir uçuruma doğru gittiğini herkesin görmesi lazım." değerlendirmesinde bulundu.

Batum ise dün TBMM'ye sunulan tezkereyle ilgili soruyu yanıtlarken, "Uzman arkadaşlarımız bizi bilgilendirecekler. Akşam veya yarın daha net bir şey söyleriz. Ama ben şahıs olarak bu tezkereye destek vermemin mümkün olmadığını düşünüyorum. Ama tekrar söylüyorum, bakacağız, partimiz bizi bilgilendirecek ona göre bir karar vereceğiz." karşılığını verdi.

    Çarşamba, 01 Ekim 2014 18:00

Bağlantılı Konular