"Zeliha Bulut'un ailesine daha yakın olan Bakırköy cezaevine sevk edilmeme gerekçesi nedir?"

Veli Ağbaba, şizofreni hastası müebbet hükümlü Zeliha Bulut'un 7 saat ring aracında hastane önünde bekletilmesi iddiasını TBMM gündemine taşıdı.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın Bakan Bozdağ'a yönelttiği soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

Türkiye İşçi Köylü Komünist Ordusu (TİKKO) üyesi olmaktan müebbet hapis cezasına çarptırılan ve dokuz yıldır cezaevinde bulunan hasta mahpus Zeliha Bulut'un, Ankara Sincan Kapalı Kadın Cezaevinden sağlık raporu almak için götürüldüğü hastane bahçesinde park edilmiş ring aracının içinde yedi saat bekletildiği iddiası basına yansımıştır.

Bu çerçeveden hareketle,

1- Hükümlü Zeliha Bulut'un sağlık raporu almak için götürüldüğü hastane bahçesinde park edilmiş ring aracının içinde yedi saat bekletildiği iddiası doğru mudur? Doğru ise bu durum hakkında herhangi bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
2- Şizofreni hastası olan ve saatlerce ring aracında bekletilen Bulut'un muayeneye götürüldüğü sırada kelepçesi neden çıkarılmamıştır?
3- Zeliha Bulut'un gitmiş olduğu kadın doğum polikliniğinde muayenesi sırasında görevli asker, hasta-doktor mahremiyeti sebebiyle odadan dışarı çıkmıştır? Odayı terk etmemiş ise bir jinekologun bir askerin yanında kadın hükümlüyü muayene etme girişimini nasıl değerlendiriyorsunuz?
4- Ailesinin maddi sıkıntılar nedeniyle görüşüne gelememesi ve babasının artık yolculuk yapacak durumda olmaması sebebiyle Zeliha Bulut'un ailesine daha yakın olan Bakırköy veya Gebze cezaevlerine sevk edilmeme gerekçesi nedir?"

    Çarşamba, 01 Ekim 2014 14:18

Bağlantılı Konular