Parti Sözcüsü Koç’un soru önergesi ülke topraklarının yabancılara satışı ile ilgili gerçekleri ortaya çıkardı

Parti Sözcüsü ve Samsun Milletvekili Haluk Koç’un Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına ilettiği soru önergesi ülke topraklarının yabancılara satışı ile ilgili gerçekleri ortaya çıkardı.

Parti Sözcüsü Koç’un Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar’a ilettiği soru önergesi şöyle:

“Hükümetiniz tarafından geçtiğimiz yıllarda yabancılara toprak satışının 2.5 hektardan 30 hektara çıkarılması, Türkiye’de yeni bir dönemin önünü açmıştır. Çıkarmış olduğunuz bu kanun ile ülke topraklarımız hızla yabancıların eline geçmektedir.

Buna göre ;

1 -Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün www.tkgm.gov.tr resmi internet sitesinde bulunan yabancılara mal satışını il il gösteren menü 2012 yılı başından itibaren kaldırılmıştır. Bunun sebebi ülke topraklarının ne kadarının pazarlandığının vatandaşlarımız tarafından görülmesini istemediğiniz için midir? Bu veriler Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden neden kaldırılmıştır?

2- Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden bu verilerin kaldırılma emrini kim vermiştir?

3- Tapu Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesine bu verilere ulaşımı tekrar açmayı düşünüyor musunuz?

4- Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün resmi internet sitesinden 2012 Ocak ayı başında adı geçen siteden veriler kaldırılmadan evvel Türkiye genelinde 81 il’de Toplam 116.853 kişi veya kuruluşa 87.327.250,00_m2’lik 124.475 adet taşınmazın Yabancıların eline geçtiğini tespit etmiş bulunmaktayım. Veriler ilgili siteden kaldırıldıktan sonra yabancılara satış miktarı ne kadar artmıştır?

5- 81 İl bazında yabancılara satılan taşınmazların güncel verilerini, taşınmazları satın alan yabancıların tabiiyetleri ile birlikte tarafıma verilmesinin,gereğini arz ederim.”

    Pazartesi, 01 Temmuz 2013 11:26

Bağlantılı Konular