AKP Tekliflerini getirsin biz destek verelim

"Çözüm süreci duruyor mu" endişesi yaşanırken CHP'den iktidara ilginç bir çağrı: "Çözüm için önerdiğimiz yasalar hükümetin olsun, biz destekleyelim"

CHP'nin demokratikleşme kapsamında ve barış için 26 kanun teklifi verdiğini, ancak hiçbirinin iktidar tarafından dikkate alınmadığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "Artık yeter. Barış istemiyor muyuz? Barış isteniyorsa bu yasalar çıkarılmalı" dedi.


"Check-up yapalım"
Vatandaşların bu konuda iktidar kanadına "baskı" yapması gerektiğini de vurgulayan Tanrıkulu, "Çözüm süreci yasal düzenlemeler yapılmadan başarıya ulaşmaz. Vatandaşlar, demokratik talepleri iktidara iletmeli. Bizim önerdiğimiz düzenlemeleri iktidar getirsin, onların önerileri olsun, biz destekleyelim. İnsanlar 'CHP birşey yapmıyor' diye eleştiriyor. CHP daha ne yapsın Allah aşkına? Allahını seven önerilerimize baksın. Bunlar öyle boş öneri değil, hepsi teklif olarak Meclis'e verilmiş. CHP yapması gerekenlerin tamamına yakınını yapmıştır. Anayasa süreci de devam ediyor" dedi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ise, "İktidara sesleniyorum; gelin çözüm için check-up yapalım. Bu yasalar çıkmalı. Demokrasi önündeki engelleri kaldıralım. Hepimiz, herkes demokrasi ve özgürlük istiyoruz" dedi.

"Karakol demek savas demek"
CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Meclis'in tek Liceli milletvekili olarak ilçede yaşanan olayları şöyle değerlendirdi: "Başbakan'ın kullandığı uslüp önemli. Lice'de Başbakan'ın karakol açıklamaları, bu olayı tetikledi. Karakol açıklamasına ne gerek vardı? Zaten bıçak sırtı yaşanan bir süreç var. Elbette karakol tadilata alınabilir, yapılabilir, ancak insanları tahrik edici bir üslupla açıklamaların yapılması doğru değil. Bu üslup ve yaklaşımın kabul edilebilir yanı yoktur. Karakol demek, bölge için çatışma demek, savaş demek. Her yeni yapılan karakol, acıları depreştiriyor Lice'de. Lice'nin Kürt siyasi hareketindeki hep önemli yeri olmuş. Buradaki halkın siyasal duyarlılıkları çok hassas ve derinliği var."
 
İste CHP'nin 26 teklifi
CHP'nin Meclis'teki 26 kanun teklifi şöyle:
1- Seçim barajı düşürülsün
2- Siyasi partiler Türkçe dışında da dil kullanabilsin, 3- Seçime katılan siyasi partilere aldıkları oy oranlarına göre yardım verilsin
4- Mayınlı araziler köylülere dağıtılsın
5- Koruculuk kaldırılsın
6- Değiştirilen köy mezra adları iade edilsin
7- Travmaları hatırlatan isimler kaldırılsın
8- Diyarbakır cezaevi müze olsun
9- Nevvroz resmi bayram olsun
10- 16 mart 1988'de Halepçe'de gerçekleştirilen El- Enfal katliamı tanınsın
11- Dersim arşivleri açıklansın
12- Köye dönüş yasası yeniden düzenlensin
13- İfade özgürlüğünün eksiksiz sağlanması bağlamında TMK ve TCK'da değişiklik yapılsın
14-Toplantı ve gösteri yürüyüşleri önündeki engelle kaldırılsın
15- Orantısız güç kullanımı engellensin
16- Biber gazı yasaklansın
17- Özel yetkili mahkemeler kaldırılsın
18-Tutukluluk süreleri yeniden düzenlensin
19- Yasadışı dinlemeler engellensin
20- Gizli tanık uygulaması kaldırılsın
21- Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımı olmasın
22-Cezaevlerindeki hukuksuz uygulamalara son verilsin
23- Gözaltında avukat görüşmeleri önündeki engel kaldırılsın
24- Cem evleri ibadethane olarak kabul edilsin
25- İfade özgürlüğü önündeki yasal engeller kaldırılsın 26-Zamanaşımı uygulaması düzenlensin.

Haber: Vatan

    Pazartesi, 01 Temmuz 2013 10:22

Bağlantılı Konular