Ağbaba: "Anzaklar ile katliamcıları bir tutmak aymazlıktır"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Sivas Valisi'nin, Madımak Katliamının sorumlularını "Bağrınıza Basın" şeklindeki açıklamasının en iyi ifade ile aymazlık olacağını ifade etti.


Veli Ağbaba konu hakkında İçişleri Bakanlığı'na soru önergesi verdi.

Soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan Ala tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Veli Ağbaba
CHP Malatya Milletvekili

Sivas'ta 33 aydınımızın hunharca yakılmasında rolü alan iki kişinin ismine, Sivas Bilim ve Kültür Merkezi olarak adlandırılan Eski Madımak Oteli'ndeki anıtta yer verilmesi, hem bu katliamda hayatlarını kaybedenlerin yakınları hem de birçok aydın ve demokrat insan tarafından eleştirilmektedir. Buna rağmen, bu durumla ilgili olarak, Sivas Valisi Alim Barut'un "37'yi 33 artı 2, artı 2 olarak ayrıştıranlar birleştirici olamazlar", bu nedenle "Bağrınıza basın" şeklindeki değerlendirmeleri basına yansımıştır.

Bu çerçeveden hareketle,
1- Sivas Valisi Alim Barut'un, Madımak Katliamı'ndan sorumlu kişiler için kullandığı "Sivas Valiliği'nin ölenlerin sağlıklarında nerede olduklarını tespit edip tasnife tabi tutup, sınıflandırmak gibi bir tasarrufu, amacı ve görevi olamaz" ifadelerinin; devletin vatandaşın güvenliği hususunda gerekli tedbirleri alması gerektiğiyle çeliştiğini düşünüyor musunuz?
2- "Milletimiz savaş meydanında ölen düşman için bile acısına tuz basıp, bağrına taş bağlayarak arkasından konuşmaz" diyerek Çanakkale Savaşı'nda hayatlarını kaybeden Anzaklar ile 33 aydınımızı bilinçli olarak yakarak katleden canilerin Vali tarafından bir tutulması hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu konu hakkında Vali Barut'un görüşlerini paylaşıyor musunuz? Paylaşmıyorsanız, Vali hakkında bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?
3- Tüm haklı talepler görmezden gelinerek, Bilim ve Kültür Merkezi olarak yeniden inşa edilen eski Madımak Otelindeki anıtta, katledilen aydınlarımızın ismi ile onları katledenlerin adlarının yan yana olması yeteri kadar utanç verici iken, Vali'nin "Bağrınıza Basın" açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?"

    Perşembe, 18 Eylül 2014 16:31

Bağlantılı Konular