CHP’lilerden Tepecik çıkartması

Vekiller, Konak İlçe Örgütü Hukuk Komisyonu’nun düzenlediği toplantıda konuştu.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekilleri Hülya Güven, Alaattin Yüksel ve Mustafa Moroğlu, CHP Konak İlçe Örgütü Hukuk Komisyonu’nun Tepecik’te düzenlediği toplantıda yurttaşlarla buluştu. Güven “sağlık sistemi”ndeki piyasalaşmayı, Yüksel “İzmir’de kentsel dönüşüm mantığını” ve Moroğlu ise “Gezi” olayları ile başlayan süreci anlattı.

İzmir milletvekilleri Güven, Yüksel ve Moroğlu, Roman yurttaşlarla hukuk başlıklı bir toplantıda bir araya geldi. CHP Konak İlçe örgütü üyesi avukatlar, yurttaşları yasal hakları konusunda bilgilendirirken, milletvekilleri güncel konulara değindi.

“Sağlıkta her yenilik, vatandaşın cebine uzanıyor!”
CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Hülya Güven, özellikle dar gelirli vatandaşların sürekli değişen sağlık sistemi nedeniyle mağdur olduğunu savundu. Roman kadınlara evde sağlık hizmeti, bebeği olanlar için bir kolaylık, yaşlıları için hizmet alıp almadıklarını soran ve hepsine ‘hayır’ cevabı alan Güven şunları söyledi:

“Yurttaşlarımız, aile hekimine bile para ödemeye başladılar. Aile Sağlık Merkezleri'nde tek eksik yazar kasaydı, o eksik de bu hükümet tarafından yakında tamamlanacak. Devlet, sağlık hizmeti vermek istemiyor. Herkesin bir işinin olmasını sağlayamıyor, sağlıklı çevre, konut ve okul vermiyor. Ama sağlık, kamu hastanelerinde bile paralı hale getiriliyor. Sağlıkta yeni diye sunulan her proje, vatandaşın cebine el uzatma aracına dönüşüyor” dedi.

“Roman açılımı sonuçsuz kaldı”
CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel ise, Roman yurttaşların temel sorunlarından barınma ve kentsel dönüşüm üzeine konuştu. İzmir’in onaylanmayan kentsel dönüşüm projeleri için gün saydıklarını belirten Yüksel, bu durumun hükümetin İzmir’i dışlayan uygulamalarının önemli örneklerinden biri olduğuna dikkat çekti. Hükümetin “Roman açılımı”nın her açılım gibi sonuçsuz kaldığını anlatan Yüksel, şöyle devam etti:

“İzmir Büyükşehir Belediyesi, 9 adet kentsel dönüşüm projesi yaptı. Bunlardan üçü hükümetin Roman açılımı çercevesinde Ege Mahallesi, Menemen, Bayındır Çırpı ve Örnekköy. Projeler hazırdı ve tam hız alacakken Büyükşehir Meclisi’nden geçtikten sonra Bakanlar Kurulu’nun onayından geçecek şartı konuldu. Çünkü ipin ucunu eline alacaklar. Kadifekale daha önce geçmişti. CHP’nin anlayışı yerinde dönüşüm, ama heyelan bölgesi olduğu için orada yaşayanları Uzundere’ye taşıdık. Bayraklı da önemli bir proje ile yerinde dönüştürülecek. İzmir birinci derece, Ankara dördüncü derece deprem bölgesi olmasına rağmen Ankara’nın 7 projesi bir günde onaylandı. Ege Mahallesi tam 486 günde onaylandı. Kalan projelerin onay sürecini gün gün takip ediyorum, sayıyorum. İzmir’e bunu yaşatmaya kimsenin hakkı yok” dedi.

“Toplum doldu, bardak taştı!”
CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu da, Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarındaki tutumunu eleştirdi. Moroğlu, şunları söyledi: “Yunus Emre (herkese yeter ekmek, herkese yeter dünya) demiş. Bizde ise bütün yetkileri elinde bulunduran siyasetçiler var. Halk sorunlarına sahip çıktığı, çözümünü aradığı zaman çözüm bulur. Bazı şeyleri göze alalım ki gelecek kuşaklarımız kurtulsun. Gençler dayak yiyor, tutuklanıyor. Onlar geleceklerine sahip çıkıyor. Bu olay iki ağaç meselesi değildir, toplumun dola dola bardağı taşmıştır. Biz demokratik hakkımızı ararken polisi ve başka partili yurttaşları insan olarak görürüz, saldırganlık göstermeyiz. Yapana da engel oluruz. İnsanlar niye isyanda diye durup bir dinleriz, yanlarına gidip, (nedir derdiniz) deriz. Başbakan bunları yapmadı, polemiğe girdi. Gezi’den herkes ders çıkarmalı.”

Haber: Gerçek Gündem

    Cuma, 28 Haziran 2013 15:12

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica