"Protesto eylemlerine katıldıkları için haklarında soruşturma yapılan öğretim görevlisi sayısı nedir?"

Sezgin Tanrıkulu, Milli Eğitim Bakanı'na sordu: "Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eylemine katıldığı için bir araştırma görevlisine iki yıl kıdem durdurma cezası verildiği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun  soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eylemine katıldığı için bir araştırma görevlisine iki yıl kıdem durdurma cezası verildiği iddia edilmektedir.

1- Eskişehir'deki Osmangazi Üniversitesi'nde Berkin Elvan'ın ölümünü protesto eylemine katıldığı için bir araştırma görevlisine iki yıl kıdem durdurma cezası verildiği iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise hangi yasal gerekçe ile bu ceza verilmiştir?
3- Eskişehir Osmangazi Üniversitesi'nde Berkin Elvan'ın ölümünü protesto ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma olan başka öğretim görevlisi bulunmakta mıdır?
4- Tüm üniversiteler genelinde Berkin Elvan'ın ölümünü protesto ettiği için hakkında soruşturma yürütülen öğretim üyesi bulunmakta mıdır? Bulunmaktaysa sayısı nedir? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır? Bu cezalar nelerdir?
5- Son 5 yılda protesto eylemlerine katıldıkları gerekçesiyle haklarında soruşturma yapılan öğretim görevlisi sayısı nedir? Bu soruşturmaların kaçında öğretim görevlileri ceza almıştır? Bu cezalar nelerdir?"

    Salı, 02 Eylül 2014 10:53

Bağlantılı Konular