Sezgin Tanrıkulu, Bekir Bozdağ tarafından yanıtlanması istemiyle önerge verdi

Sezgin Tanrıkulu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a sordu: "İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıda Birlik Platformu'nun Ankara'daki aday tanıtım toplantısı için Ataköy ve Başakşehir lojmanlarından araç kaldırıldığı veya kaldırılacağı iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Hükümetin desteklediği Yargıda Birlik Platformu, HSYK seçimleri için yarın Ankara'da aday toplantısına hazırlanırken, tarafsız olması gereken İstanbul Başsavcılığı'nın skandal bir uygulamaya imza attığı iddiaları gündeme gelmiştir. İddialara göre, Hakim ve Savcılara mesaj atan Başsavcılık, gece yarısı Başakşehir ve Ataköy lojmanlarından otobüs kaldırılacağını açıklamıştır.

Hakimler ve Savcılar, 22 kişilik Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nun (HSYK) 10 üyesini belirlemek için 12 Ekim'de sandık başına gidecektir.

Gündeme gelen iddiada, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, İstanbul Adliyesi'nde görevli Hakim ve Savcıların cep telefonlarına gönderilen mesajda, lojmanların bulunduğu ilçelerden Ankara'ya gitmek üzere araç kaldırılacağını belirtilerek, "31.08.2014 tarihinde Ankara'da YBP tarafından Aday Tanıtım Toplantısı yapılacak olup tüm Hakim ve Savcılar davetlidir. Katılmak isteyenler için Cumartesi'yi Pazar'a bağlayan gece saat 01.00'da Ataköy ve Başakşehir Lojmanlarından otobüs kaldırılacaktır" denilmiştir.

Bu bağlamda;
1- İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıda Birlik Platformu'nun aday tanıtım toplantısı için tüm Hakimlere ve Savcılara kısa mesaj gönderildiği iddiası doğru mudur?
2- İddia doğru ise, bu mesajın gönderilmesi ile ilgili bilginiz var mıdır? Bu mesajın gönderilmesi talimatını kim ya da kimler vermiştir?
3- İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı ve İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıda Birlik Platformu'nun Ankara'daki aday tanıtım toplantısı için Ataköy ve Başakşehir lojmanlarından araç kaldırıldığı veya kaldırılacağı iddiası doğru mudur?
4- İddia doğruysa, tarafsız olması gereken Başsavcılıkların bu tutumu hakkında HSYK tarafından herhangi bir işlem yapılacak mıdır?
5- İddia doğruysa, Başsavcılıklar kaldırılan veya kaldırılacak araçlar için bütçeyi nereden sağlamıştır? Bu araçlar için ne kadar bütçe ayrılmıştır?
6- Diğer Adliyelerin Başsavcılıkları tarafından Yargıda Birlik Platformu'na destek amaçlı herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Bu konuda Bakanlığınıza ulaşmış bilgi var mıdır?"

    Pazartesi, 01 Eylül 2014 11:41

Bağlantılı Konular