"İran'ın kaçırılan petrol paralarına ilişkin bir heyet göndereceği iddiası doğru mudur?"

Sezgin Tanrıkulu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı'na sordu: "Nükleer çalışmaları nedeniyle İran'a konan ambargoyu delerek petrol parasını yurtdışına kaçıran bir işadamının uluslararası ilişki ağını araştıran yetkililerin Reza Zarrab'la olan ilişkiyi belgelendirdiği iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

Nükleer çalışmaları nedeniyle İran'a konan ambargoyu delerek petrol parasını yurtdışına kaçıran bir işadamının uluslararası ilişki ağını araştıran yetkililerin Reza Zarrab'la olan ilişkiyi belgelendirdiği iddia edildi. Diğer bir iddia ise, kaçırılan petrol paralarının peşine düşen İran'ın, Türkiye'ye bir heyet göndereceği yönündedir.

Bu bağlamda;
1- Nükleer çalışmaları nedeniyle İran'a konan ambargoyu delerek petrol parasını yurtdışına kaçıran bir işadamının uluslararası ilişki ağını araştıran yetkililerin Reza Zarrab'la olan ilişkiyi belgelendirdiği iddiası doğru mudur?
2- İran'ın kaçırılan petrol paralarına ilişkin bir heyet göndereceği iddiası doğru mudur?
3- İran makamlarınca Bakanlığınıza bu konuda yapılmış herhangi bir başvuru var mıdır?
4- İktidarın değişmesinin ardından rüşvet ve yolsuzluk operasyonu başlatılan İran'da; Dubai, Malezya, Tacikistan ve Türkiye üzerinden ambargolu parayı kaçırmakla suçlanan bir işadamının faaliyetlerine ilişkin soruşturma kapsamında Bakanlığınızın bilgisine başvurulmuş mudur?"

    Cuma, 22 Ağustos 2014 11:54

Bağlantılı Konular