Çıray: "AKP Troykası çatladı"

"Gül'e yapılan darbe girişimini biz engelledik" diyen Aytun Çıray Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün veda resepsiyonunda gazetecilere yaptığı açıklamaları ve AKP ile ilgili öngörüleri değerlendirirken, yeni dönemde AKP'nin misyonunun bittiğini ve artık eski gücüne sahip olamayacağını söyledi.

Yazılı bir açıklama yapan Çıray, Recep Tayyip Erdoğan'ın Köşk'e çıkarak partiyi ve ülkeyi tek adam olarak yönetmesine orta ve uzun vadede sadece kendilerinin değil, vicdan sahibi AKP tabanının da izin vermeyeceğini belirtti ve şu değerlendirmeyi yaptı:

"Erdoğan Köşk'e çıkıp hem Cumhurbaşkanı, hem de gölge başbakan ve gölge genel başkan olmak istiyor. Yani, yeni başbakanın iplerini eline almak istiyor. Otoriter rejimlere özgü olan tek adam zihniyetiyle Türkiye'ye "Şef" olmak istiyor, "Efendi" olmak istiyor. Bu nedenle önünde en önemli engellerden biri olarak gördüğü Gül'ün önünü dün de kesmeye çalıştı bugün de çalışıyor. CHP'yi ikide bir Anayasa Mahkemesine gitmekle eleştirenlerin dikkatine sunuyorum: CHP ve Sayın Kılıçdaroğlu'nun demokrat tutumu olmasaydı Erdoğan, Gül'e 27 Nisan bildirisiyle yapılamayanı yapmıştı. Bir kanunla Abdullah Gül'ün tekrar cumhurbaşkanı seçilme hakkını elinden almıştı. Gül'e yapılan hak gaspını ve darbe girişimini Anayasa Mahkemesi'ne giderek biz engelledik. Her fırsatta askeri vesayetten ve darbeden söz etmeyi seven Erdoğan'ın '27 Nisan darbe değildir' demesinin sırrı budur işte."

İktidara yakın medyanın CHP'nin iç işleri ve kurultayı konusunda iyi niyetli olmayan yorumlar yaptığını vurgulayan Aytun Çıray, "CHP demokrat bir partidir. Parti içi demokrasi her dönemde CHP'de konuşulur, tartışılır. Siz asıl, önümüzdeki dönemlerde AKP'ye dönüp bakın" dedi.

Abdullah Gül'ün AKP kurucusu olarak partinin başına yeniden gelmek için sahaya ineceğinin işaretlerinin olduğunu belirten Çıray, şöyle devam etti:

"Gördüğümüz kadarıyla Abdullah Gül, gelişmelerden memnun değil. Partiye hizmet edeceğini söylüyor. Gazeteciler soruyor, 'Partiye üye olacak mısınız?' diye. O ne diyor? Ben bu partinin kurucusuyum. Bu sözler, iyi anlayanlar gayet net mesajlar içeriyor. Bu arada Bülent Arınç'ı unutmayalım. Eminim, tam bir hayal kırıklığı yaşıyor. Ne yazık ki Bülent Arınç'ın ağlamaları yabana gitti. Onurunu zedelediler."

Bir ömür verdiği mücadelenin meyvesi olan AKP, jöleli 'yeni yetmeler'e teslim edildi. Erdoğan yukarı çıkıp kendini kurtarırken, üç dönem kuralına takılan 73 milletvekili, ilk heyecan geçince, nasıl kapının önüne bırakıldıklarını yakında anlayacaklar. Onlar da bu adaletsizliğe isyan edecekler. Kısaca, AKP Troykası çatladı. Gül ve Arınç başladıkları yere döndüler. Diğerleri dümeni ranta doğru kırdılar. Merhum Erbakan'ın ruhu bunları rahat bırakmıyor."

    Perşembe, 21 Ağustos 2014 18:00

Bağlantılı Konular