Loğoğlu Irak, Suriye ve Çin’deki soydaşlarımıza yönelik şiddet olaylarını kınadı

Loğoğlu, “Soydaşlarımıza yönelik söz konusu şiddet olayları göstermiştir ki, AKP Hükümeti, Irak, Suriye ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki soydaşlarımıza sahip çıkamamakta ve haklarını koruyamamaktadır” dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu’nun konuyla ilgili yazılı açıklaması şöyle:

“Son günlerde Irak, Suriye ve Çin’deki soydaşlarımıza yönelik şiddet olayları üzüntü ve endişe vericidir.

24 Haziran’da Suriye’de Halep kırsalındaki Türkmenlerin yaşadığı Başköy silahlı unsurlar tarafından kuşatılmıştır. Yaşanan çatışmalarda hayatını kaybeden ve yaralanan soydaşlarımız vardır.

25 Haziran tarihinde Irak’ın Selahaddin şehrine bağlı Tuzhurmatu ilçesinde, Türkmenlerin son günlerde artan terör olaylarını barışçıl bir gösteriyle protesto ettikleri sırada yapılan intihar saldırısı sonucunda Irak Türkmen Cephesi Başkan Yardımcısı Ali Haşim Muhtaroğlu ve Selahaddin eski Vali Yardımcısı Ahmet Koca’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda soydaşımız hayatlarını kaybetmiş, onlarca soydaşımız da yaralanmıştır.

26 Haziran tarihinde, soydaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşanan çatışmalarda 20’den fazla kişi hayatını kaybetmiştir.

CHP olarak soydaşlarımıza yönelik her türlü şiddet olayını kınıyoruz, hayatlarını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyoruz. Yaralı soydaşlarımızın bir an önce sağlıklarına kavuşmalarını arzu ediyoruz. CHP, soydaşlarımızın sorunlarının yaşadıkları ülkelerin birlik ve bütünlüğü içinde insan haklarına saygı ve eşitlik ilkeleri çerçevesinde çözümünden yanadır ve haklarının takipçisidir.

Soydaşlarımıza yönelik söz konusu şiddet olayları göstermiştir ki, AKP Hükümeti, Irak, Suriye ve Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ndeki soydaşlarımıza sahip çıkamamakta ve haklarını koruyamamaktadır.

Türkiye’nin model ülke ve küresel güç olduğu iddiasındaki AKP Hükümeti, dış politikasındaki üst perdeden söylemleri, hayalci yaklaşımları ve Myanmar ve Somali’de nüfuz alanı yaratma çabalarını bir kenara bırakmalı, soydaşlarımıza yönelik şiddet olaylarının bir an önce son bulması ve bir daha yaşanmaması için üstüne düşen sorumlulukları yerine getirmelidir.”

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 26 Haziran 2013 13:11

Bağlantılı Konular