CHP Gazze'de yaralanan Filistinlilerin yanında

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tedavi amacıyla Türkiye'ye getirilen Filistinli yaralıları ziyaret etti. Sezgin Tanrıkulu Filistinlilere "Hepimiz, bütün Türkiye, Filistinli kardeşlerimizin yanındadır. İktidarı muhalefeti ile bu meselede tartışmasız sizin yanınızda bu vahşetin karşısındayız. Türkiye'ye hoş geldiniz. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşur ve ülkenize dönersiniz" dedi.

İkisi ağır 17 yaralının durumunu yakından görmek yetkililerden bilgi almak için Yenimahalle Devlet Hastanesine gelen Tanrıkulu'nu Başhekim Yardımcıları Dr Ülker Tekin ve Doktor Meltem Şimşek'ten bilgi aldı.

İlgililer aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu hastaların İsrail'in saldırıları sonucunda bomba, şarapnel ve kurşunla yaralandığını, ikinci bir grup yaralının da beklendiğini bildirdiler.

İnsan Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, hastaları tek tek ziyaret etti, yakınlarıyla konuştu ve  "Geçmiş Olsun" dileklerini iletti. Tanrıkulu Filistinlilere "Hepimiz, bütün Türkiye, Filistinli kardeşlerimizin yanındadır. İktidarı muhalefeti ile bu meselede tartışmasız sizin yanınızda bu vahşetin karşısındayız. Türkiye'ye hoş geldiniz. Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşur ve ülkenize dönersiniz" dedi.

Hasta yakınlarının ziyaret nedeniyle şükran duygularını ilettiği Tanrıkulu daha sonra gazetecilerin soruları üzerine şunları söyledi;

"Bu yaşanan büyük bir insanlık dramıdır. Büyük bir insanlık suçu sonucunda gerçekleşmiştir. Dolayısıyla Dünyanın bu vahşete sessiz kalması düşünülemez. Herkesin bir an önce bu suçun sonlanması ve hesabının sorulması için gerekli adımları atması gerekmektedir. Türkiye elbette bu meselede tarihsel açıdan da Kardeş Filistin Halkının yanındadır. İktidarı ve muhalefeti ile bu meselede biz tarafız. Ancak Hükümetin yönettiği dış politika bu meselede çözümün değil sorunun bir parçası olmuştur. AKP Hükümetinin sorumsuz dış politikası bu konuda yönlendirici, çözüm sağlayıcı bir rol oynamaktan uzak kalmıştır. Türkiye barış içinde kardeşçe birarada yaşamayı savunmalı, güven verici sorumlu bir dış politika izlemelidir"

Anahtar Kelimeler
    Perşembe, 14 Ağustos 2014 14:39

Bağlantılı Konular