Tanrıkulu: "Ziraat Bankası'nın uğrayacağı tüm zararların boyutu ne olacaktır?"

Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Yardımcısı Babacan'a sordu: "Ziraat Bankası New York Şubesi'nin İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden şüpheli para transferlerinin toplam tutarı ne kadardır ve Türkiye ne kadarlık tutarda ceza ödeme riskiyle karşı karşıyadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na

Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Sayın Ali Babacan tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. Sezgin Tanrıkulu
CHP İstanbul Milletvekili

2004-2012 yıları arasında  İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları, International Emergency Economic Powers Act (IEEPA) and the Trading with the Enemy Act (TWEA) kararlarını ihlal ederek deldiği için hakkında New York'taki  Manhattan Bölge Savcılığı tarafından yürütülen soruşturma sonucunda resmi kayıtlarda oynama yapmak ve yaklaşık 30 milyar dolarlık para transferlerini gizlemek suçlarından Fransa'nın en büyük bankalarından BNP Paribas S.A. hakkında New York Eyalet Mahkemesinde görülen davanın 9 Temmuz 2014 tarihli karar duruşmasında BNP Paribas S.A., İran, Sudan ve Küba gibi ülkelere uygulanan yaptırımları ihlal ettiğini kabul etmiş ve 8,9736 Milyar dolarlık cezayı ödemeye razı olduğunu açıklamıştır. Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Bankası FED geçen hafta Ziraat Bankası New York Şubesi üzerinden İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden şüpheli para transferleri gerçekleştiğinin belirlendiği gerekçesiyle Ziraat Bankası hakkında inceleme başlatmıştır.

Bu bağlamda;

1- FED Tarafından başlatılan incelemenin Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı tarafından soruşturmaya dönüştürülme olasılığı nedir?
2- Ziraat Bankası New York Şubesi'nin İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden şüpheli para transferlerinin toplam tutarı ne kadardır ve Türkiye ne kadarlık tutarda ceza ödeme riskiyle karşı karşıyadır?
3- Zirat Bankası'na da BNP Paribas S.A'ya kesilen yaklaşık 9 Milyar dolar tutarında ceza kesilmesi riski bulunmakta mıdır?
4- Ziraat Bankası'nın Amerika Birleşik Devletleri'nde bankacılık hizmetlerinde bulunma lisansının da iptal edilme riski bulunmakta mıdır?
5- Böyle bir durumda Ziraat Bankası'nın uğrayacağı tüm zararların boyutu ne olacaktır?
6- Ziraat Bankası New York Şubesi'nin İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden şüpheli hesap hareketlerine aracılık etmesi ile ilgili olarak tüm şüpheli para transfer talimatlarının Recep Tayyip Erdoğan ile devlet bakanı Ali Babacan tarafından verildikleri iddiası doğru mudur?
7- Ziraat Bankası New York Şubesi'nin, İran'a yönelik yaptırımları ihlal eden şüpheli hesap hareketlerine aracılık etmesi nedeniyle Fransa merkezli BNP Paribas S.A.'ya kesilen rekor tutarda cezaya muhatap kalması durumunda Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin uğrayacağı zarardan dolayı Recep Tayyip Erdoğan ile devlet bakanı Ali Babacan Rücu da dahil olmak üzere tüm sorumluluğu üstlenecek midirler?"

    Cumartesi, 09 Ağustos 2014 10:17

Bağlantılı Konular