Şenatalar: "İhsanoğlu şimdi kazanabilecek bir alternatiftir"

Şenatalar Karabük'te Ekmeleddin İhsanoğlu'na destek istedi ve "Laiklikle, Atatürk'le, cumhuriyetle ilgili sorunu yok. Bir bilim adamı, çok iyi bir uluslararası diplomat, toplumu kucaklayıcı bir anlayışı var. Azarlama üzerine, ötekileştirme üzerine konuşmuyor." dedi.

Burhan Şenatalar, bazı CHP milletvekilleriyle kentteki sivil toplum örgütleri ve esnafı ziyaret etti. Parti lokalinde basın açıklaması yaptı.

Gazetecilerin sorusu üzerine, "İhsanoğlu başlangıçta az tanınıyordu, şimdi daha çok tanınıyor ve destekleniyor. Şimdi kazanabilecek bir alternatiftir" diyen Şenatalar şunları söyledi;

"Karşı karşıya bulunduğumuz seçim, Türkiye'nin ilk defa yaşayacağı bir seçim. Cumhurbaşkanı ilk defa halk tarafından seçiliyor ve ilk defa iki turlu bir seçim yaşayacağız. İhsanoğlu 13 partinin desteklediği bir adaydır.  Bu partiler içerinde dünya görüşü bir birine tamamen zıt partililer var. Dünya görüşleri bambaşka olan partileri bir araya getiren şudur: Tayyip Erdoğan, Ekmeleddin İhsanoğlu ve Selahattin Demirtaş Cumhurbaşkanı adaylıkları. Bu adaylar arasından Demirtaş'ın kazanma şansı var mı? Yok. Destek verdiğimiz adayımız Sosyal demokratta değil, ama laiklikle ilgili bir sorunu yok, Atatürk'le ilgili bir sorunu yok, Cumhuriyetle ilgili sorunu yok, aynı zamanda çok iyi bir bilim adamı, çok iyi bir uluslararası diplomat, toplumu kucaklayıcı bir anlayışı var. Konuştuğu zaman azarlama üzerine, ötekileştirme üzerine konuşmuyor."

Burhan Şenatalar görüşlerini açıklarken, "Şunu iyi biliyorum. Hiç birimizin idealindeki aday olmayabilir. Benim de idealimdeki aday Cumhuriyet Halk Partisi içerisinde çok beğendiğim, sevdiğim saydığım bir arkadaşımdı. Ama kazanma şansı ne olurdu sıfır. Şimdi kazanabilecek bir aday var. Yani  kazanabilecek bir alternatif Ekmeleddin İhsanoğlu. Evet başlangıçta az tanınıyordu, şimdi daha çok tanınıyor. Başlangıçta daha az destekleniyordu, şimdi daha çok destekleniyor ve kazanacak adaydır. Şu anda da Türkiye bir dönemeçte. Dolayısıyla bu seçimi biz kazanabiliriz. Buna inanalım. Bu seçimi kesin Tayyip Erdoğan kazanıyor yok öyle bir hikaye" dedi.

Burhan Şenatalar AKP Genel Başkan yardımcısı Soylu'nun "Metres" tanımlamasını da kınadı ve şunları söyledi; "Metres kelimesi ciddi bir parti genel başkan yardımcısının ağzına yakışmayan bir kelimedir. Parti genel başkanları hakkında kullanıldığı zaman benim çok ayıpladığım bir kelimedir. Siyasetin daha nezih olması gerektiğini düşünüyorum. Bu gibi laf atmalarla Türkiye zaman kaybeder. Türkiye siyasetinin bu gibi kelime oyunlarına ve hakaretlere ihtiyacı yok. Toplumda artık bu gibi kelime oyunu ve hakaretlerden yoruldu sıkıldı."

Soylu'nun, "Matruşkayı bilir misiniz? İçinden ne çıkıyor, biliyor musunuz?" sözlerinin hatırlatılması üzerine de gazetecilere şu değerlendirmeyi yaptı;

"Matruşka ile ilgili benzetmesi saçma sapan bir benzetme. MHP'de, CHP'de iki partidir. Bunların Pensilvanya'dan talimat almaya en ufak bir ihtiyaçları yoktur. Pensilvanya ile ilgili olarak durumları başından beri çok nettir. Söyledikleri şudur, 'biz kendi yolumuzu çizeriz, kendi ilkelerimize göre ilerleriz, kimlerin destekleyip desteklemeyeceği herkesin kendi kararıdır' dolayısıyla burada üçlü ittifak gibi imalar tamamen içi boş iddialardır. Matruşka benzetmesi bir kelime oyunudur. Saçma sapan bir benzetmedir."

    Pazartesi, 04 Ağustos 2014 15:56

Bağlantılı Konular