Akkaya, Milas Güllük’teki iş cinayetini yerinde inceledi

Yakup Akkaya, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak güllükte yaşanan bu iş cinayetinin peşini bırakmayacağız, sorumlulardan hesap soracağız. Zannetmesinler ki bu ülkede işçiler yalnız, korumasız, işçinin emekçinin yanında kapı gibi CHP vardır.” dedi.

Akkaya, AKP’nin özelleştirmeci, yağmacı anlayışının geldiği boyutları Muğla’nın Güllük Beldesinde yaşanan iş cinayetinin gösterdiğini belirterek, demokrasiye, insana değer vermeyen bir siyasi anlayıştan insanlık beklemenin doğru olmadığını söyledi.

Konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklama şöyle:

“Muğla’nın Milas İlçesi Güllük Beldesinde Tepe-Akfen grubuna bağlı İçme Suyu ve Arıtma Tesisi Depolama Biriminde depodan gelen kötü kokuları gidermek amacıyla kontrole giden 6 işçi ve işletme müdürü metan gazı zehirlenmesi nedeniyle hayatlarını kaybetmişlerdir.

Olayın duyulmasını müteakip, Genel Başkanımızın görevlendirmesi ile iş cinayetini araştırmak ve olayda hayatını kaybeden işçilere Genel Başkanın baş sağlığı dileklerini iletmek için Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya başkanlığında Muğla Milletvekillerimiz Nurettin Demir ve Tolga Çandar ile CHP Muğla İl Başkanı ve yöneticiler ile birlikte Güllük Beldesine intikal edilmiştir.

İlk olarak iş cinayetinin vuku bulduğu depolama biriminde incelemelerde bulunan heyet, daha sonra Güllük Belediye Başkanlığına geçerek kaza hakkında ve işyeri hakkında bilgiler almıştır. Ardından yaşamını yitiren işçilerin ailelerini ziyaret ederek baş sağlığı dileğinde bulunduktan sonra düzenlenen cenaze törenine katılmıştır.

Ardından CHP Heyeti ile birlikte CHP Milas İlçe Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Akkaya, “Güllük beldesinde yaşanılan olay bir iş kazası olarak nitelendirilebilecek bir olay değildir. Açıkça bir iş cinayeti işlenmiştir. Her şeyden önce, işçi arkadaşlarımız hiçbir koruyucu malzemesi olmadan, maskesiz bir biçimde çalıştırılmışlar. Tehlikeli olduğu mevzuatla sabit bir ortam olmasına rağmen ne iş güvenliği önlemleri alınmış, ne de buna ilişkin 6331 Sayılı Kanunun emredici hükümlerine uyulmuştur.” dedi.

Yakup Akkaya, işçilerin göz göre göre ölüme gönderildiklerini, bunun affedilemez olduğunu ve hiçbir şey insan hayatından önemli olamayacağını vurguladı.

Konuşmasının devamında Akkaya, söz konusu işyerinin özel bir firmaya ait olduğunu ve Belediyenin hiçbir yetkisi bulunmadığını belirterek Muğla bölgesinde sadece Güllük Belediyesinin İçme suyunun ve Arıtma Tesisi’nin 2006 yılında AKP’li Belediye yönetimi tarafından yap-işlet- devret Modeli ile özel bir firmaya neden devredildiğinin soru işaretleri barındırdığını vurguladı.

Ayrıca, söz konusu dönemde CHP’li Belediye Meclis üyelerinin şerh oylarına rağmen bu ihalenin yapıldığına dikkat çeken Akkaya, halihazırda firmanın yap-işlet- devret modeliyle yaptığı işlerin kati kabulünün yapılmadığını ve konunun yargıya taşındığını belirtti.

Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, depolama biriminde herhangi bir havalandırma sisteminin bulunmadığını, bacanın yer altıyla bağlantısının kurulmadığını belirterek, Kaymakamlığa çevre halkı tarafından metan gazına ilişkin şikayetlerin defalarca yapıldığını, herhangi bir önlem alınmadığı gibi, bu firma tarafından bu işlerin ehli olmayan işçilerin iş akitlerindeki meslekleri haricinde bu işi yapmaya zorlandığını vurguladı. Ayrıca depolama biriminde iki-üç metre aşağıdaki ızgara temizleme işlemine indirilen işçilerin iş sağlığı ve güvenliği mevzuatına aykırı olarak maskesiz, halatsız, koruyucu elbisesiz ve teker teker indirildiklerini belirterek bu vahim hatalar zinciri nedeniyle işçilerin hayatını kaybettiğini, bunun da açık bir iş cinayeti olduğunu belirtti.

Yakup Akkaya, AKP’nin özelleştirmeci, yağmacı anlayışının geldiği boyutlarını bu iş cinayetinin gösterdiğini belirterek, insana değer vermeyen bir siyasi anlayıştan bunları beklemenin doğru olmadığını belirtti. Akkaya, mevcut siyasi iktidarın insanı korumak yerine ekonomik büyüme uğruna insanları feda etmeyi tercih eden bir anlayışı savunduğunu belirterek, bu kazanın olduğu gün TBMM’ye AKP tarafından sunulan yeni bir torba kanun ile İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun yürürlüğünün yeniden ertelendiğini belirterek, siyasi iktidarın bu işçilerin ve bundan sonra hayatını kaybedecek işçilerin ölümlerinden de doğrudan sorumlu olacağını vurguladı.

Genel Başkan Yardımcısı Akkaya, AKP’nin bir yandan demokrasi, özgürlük ve güvenceli çalışma taleplerini dile getiren yığınlara polisle biber gazıyla müdahale etmek için trilyolarca lira harcamaktan çekinmeyip, bir de polisin müdahale gücünü arttıracağım derken diğer yandan işçiler ve emekçiler için elzem olan işçi sağlığı ve güvenliğini piyasanın acımasız koşullarına terk ettiğini, işçileri yalnız korumasız bıraktığını, Çalışma Bakanlığının işyeri denetimlerini yapan birimleri kapatarak, adeta sermayedarlar için denetimsiz, dikensiz bir çalışma ortamı yarattığını vurguladı.

Akkaya şimdi AKP’li yöneticiler çıkıp bu iş cinayetini de Faiz Lobisinin planladığını söyleyerek işçi ve emekçilerin hayatlarına olan bakış açılarını da bir kez daha yansıtırlar dedi.

Akkaya, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak güllükte yaşanan bu iş cinayetinin peşini bırakmayacağız, sorumlulardan hesap soracağız. Zannetmesinler ki bu ülkede işçiler yalnız, korumasız, işçinin emekçinin yanında kapı gibi CHP vardır.” dedi.

Akkaya, iş cinayetinde hayatını kaybeden işçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına baş sağlığı dileklerini yenilediğini belirtti.

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 19 Haziran 2013 19:16

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica