"Ufuk Keskin'in hastalığına ilaç tedavisi cezaevi ortamında sürdürülebilmekte midir?"

Ağbaba, hem Tip 1 Diyabet hem de çölyak hastası olduğu gerekçesiyle glutensiz ve düşük proteinli mamul ürün kullanılması için yaptığı başvurulara yanıt alamayan Ufuk Keskin isimli mahpusun talebini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'a, "Aynı zamanda Tip 1 Diyabet hastası olan Ufuk Keskin'in hastalığına uygun şekilde ilaç tedavisi cezaevi ortamında sürdürülebilmekte midir? Diyabet diyeti uygulaması gereken hasta için, uygun gıdalar tüketebilmesinin koşulları cezaevi yönetimince sağlanmış mıdır?" diye sordu.

Veli Ağbaba, Bolu F Tipi Cezaevi'nde kalan Ufuk Keskin isimli mahkumun yaşadıklarını kendisine ziyarete gelen babasının aktarmasından sonra harekete geçti. Ağbaba, Bakan Bozdağ'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Bşaşkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, "Bolu F Tipi cezaevinde bulunan hasta tutsak Ufuk Keskin Tip 1 Diyabet ve Çölyak Hastasıdır. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi Gastroenteroloji Polikliniği tarafından 18.04.2014 tarihinde verilen İlaç Kullanım Raporu'nda hastanın günlük ve haftalık dozlarda olmak üzere Glutensiz/Düşük Proteinli Mamul Ürün kullanması gerektiği belirtilmiştir. Raporda ayrıca Çölyak hastası olan Ufuk Keskin'in 2 yıl süreyle bu ürünleri tüketmesi gerektiği belirtilmiştir" dedi. Ağbaba, şu soruları yöneltti:

1- Sağlık riski ihtimali araştırıldı mı?
2- Ufuk Keskin'in kullanması gereken ürünler cezaevi yönetimi tarafından ne şekilde tedarik edilmektedir? Hastaya bu ürünler doktor raporunda belirtildiği şekilde verilebilmekte midir?
3- Aynı zamanda Tip 1 Diyabet hastası olan Ufuk Keskin'in hastalığına uygun şekilde ilaç tedavisi cezaevi ortamında sürdürülebilmekte midir? Diyabet diyeti uygulaması gereken hasta için, uygun gıdalar tüketebilmesinin koşulları cezaevi yönetimince sağlanmış mıdır?
4- Ufuk Keskin'in diyabet hastalığına uygun olan diyeti ile Çölyak hastalığı sebebiyle alması gereken gıdaları aynı anda tüketmesinden kaynaklı olarak bir sağlık riski oluşma ihtimali olup olmadığı araştırılmış mıdır?
5- Tip 1 Diyabet ve Çölyak hastalığına sahip bir kişinin cezaevi koşullarından hayatını sürdürebilmesi mümkün müdür?
6- Hasta tutsakların kullanması gereken ilaçlar ve uygulamaları gereken diyetlere uygun gıdaların tedariki konusunda bakanlığınızın ve ilgili birimlerinin bir çalışması mevcut mudur?"

    Salı, 29 Temmuz 2014 11:47

Bağlantılı Konular