Ağbaba: "Haram medyanın kuşatmasında basın bayramı kutlamak hem hayal, hem haramdır"

Veli Ağbaba: "Özgür basının düşmanı olan AKP iktidarının sansürcü zihniyeti, 12 yıl boyunca dozajını gittikçe arttırmıştır."


CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba'nın 24 Temmuz Basın Bayramı nedeniyle yaptığı yazılı açıklama şöyle;

"106 yıl önce 2. Meşrutiyet'in ilanı ile birlikte sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz tarihi 1946 yılından bu yana "Basın Bayramı" olarak kutlanmaktadır. Ülkemizde, özellikle darbe dönemlerinde sancılı süreçlerden geçmiş olan basın özgürlüğü bugün o günleri aratacak bir düzeyde gerilemiştir.

Özgür basının düşmanı olan AKP iktidarının sansürcü zihniyeti, 12 yıl boyunca dozajını gittikçe arttırmıştır. Alo Fatih hatları ile kurulan baskı mekanizmalarına ek olarak gazete ve TV kanallarına el koyulması ve yandaş kalemşörlere verilen koltuklar ile basına doğrudan ve açıktan müdahale eden otoriter bir iktidarın varlığında basın özgürlüğünde bahsetmek mümkün değildir. Haram medyanın kuşatmasında basın bayramı kutlamak hem hayaldir, hem de haramdır.

Bu nedenle, 24 Temmuz tarihi AKP'li yıllarda "Basın Bayramı" olarak değil "basın özgürlüğü için mücadele günü" olarak kutlanmaktadır. Bu sebeple, "Alo Fatih"lerin olmadığı, özenle yetiştirilmiş sonradan olma gazeteciler ile iktidar yalakalığının yapılmadığı, havuz medyasının güdümünde değil, halkın haber alma özgürlüğü doğrultusunda bir medyanın görev yapacağı aydınlık yarınlar için tüm demokrasi güçlerini özgür basının düşmanları ile mücadele etmeye çağırıyorum."

    Perşembe, 24 Temmuz 2014 12:18

Bağlantılı Konular