“Nerede Bu Seçmenler”

“Seçim sonuçlarının sağlıklı olabilmesinin ön koşulu seçmen bilgilerinin doğru olmasıdır” diyen Genel Başkan Yardımcısı Emrehan Halıcı,  İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

Halıcı’nın,  İçişleri Bakanı Muammer Güler’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesiyle ilgili açıklaması şöyle:

Seçim sonuçlarının sağlıklı olabilmesinin ön koşulu seçmen bilgilerinin doğru olmasıdır. 2011 Seçimleri öncesinde, önceki seçimlere göre seçmen sayılarındaki dikkat çekici değişimleri saptamış ve kamuoyuyla paylaşmıştık.

YSK’dan alınan 2013 güncel seçmen verileri incelendiğinde 2011 seçimlerinde seçmen olan önemli sayıdaki üyemizin güncel seçmen kayıtlarında yer almadığı görülmektedir. Bu sınırlı analiz,  ancak TC Kimlik numarasının geçerli olduğunu bildiğimiz veriler üzerinden yapılmıştır.  Aynı durumda olan vatandaşlarımızın olduğu kesindir, ancak toplam sayı hakkında öngörüde bulunmak mümkün değildir.

Benzer olarak 2011 seçimlerinde yaşı 18 yaşını doldurmuş olmasına rağmen seçmen olmayıp, güncel seçmen listesinde yer alanların sayısı 207.730 dur.

Askı süresinin 15 gün ile sınırlı olmasından dolayı yukarıda anlatılan eksik ve hatalı bilgileri düzeltebilmek tam olarak mümkün olmamaktadır. Seçmen bilgilerinin düzeltilmesi için gerekli çalışmalar seçim dönemi öncesinde yerine getirilmelidir.

Bu veriler ışığında şu soruların acilen cevaplanması gereklidir:

1. Vatandaşlık kaydı olup; seçmen olmayanların sayısı kaçtır?

2. Bu durumun gerekçesi nedir?

3. Seçmen olmak anayasal bir hak olduğuna göre bu vatandaşlarımızın seçmen olması için ilgili kurum ve kuruluşlar ne tür bir çaba göstermektedir?

Yukarıdaki sorular bir soru önergesi ile İçişleri Bakanına sorulmuş olup, alınacak cevap kamuoyu ile paylaşılacaktır.

    Cuma, 21 Haziran 2013 16:25

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica