Gezi Parkı protestolarının bilançosu

Yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu,  Gezi Parkı protestolarının bilançosunu çıkardı. Tanrıkulu’nun yazılı açıklaması şöyle:

“Bir aya yaklaşan Gezi Parkı protestoları sürecinde hükümet eliyle kolluk güçlerine yaptırılan müdahaleler neticesinde ağır bir insan hakları ihlali bilançosu ortaya çıktı. Başta İstanbul, Ankara ve Adana olmak üzere 77 ilde yapılan gösterilerde yapılan müdahalelerin yarattığı ağır tablo, hükümetin insan haklarına ve demokrasiye yaklaşımını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Demokrasiyi, yurttaşların belli aralıklarla sandık başına gitmesinden ibaret sanan zihniyet, demokratik işleyişin olağan etkinliklerinden olan toplu yürüyüşlere, gösterilere, basın açıklamalarına ve dahi pek çok barışçıl eyleme sert müdahaleyi olağan göstermeye çalışıyor.

Toplumsal talepleri baskı ve zorbalıkla sindirmeye çalışan hiçbir iktidar, halka rağmen yol alamamıştır.

Gezi Parkı protestolarının son günlerdeki dikkat çekici eylemlerinden biri olan ve kamuoyunda “Duran Adam” olarak bilinen, insanların hiçbir şey yapmayıp kamusal alanlarda ayakta durmasına dahi müsamaha göstermeyen zihniyetin acilen değişmesi gerekir.

Olaylar sırasında Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine göre biri polis komiseri olmak üzere altı yurttaşımız yaşamını yitirmiştir. Bu kayıpların sorumlularının derhal ortaya çıkarılıp yargılanması gerekmektedir.

Keza kolluk güçlerinin, yurttaşların yaşamlarını tehlikeye sokan, onların yaralanmasına neden olan her türlü hukuk dışı uygulamalarının, onları bu uygulamalara sevk eden mülki amirlerin ve diğer kamu görevlilerinin soruşturulması da kamuoyunun beklentisidir.

Bu beklentinin de siyasî polemiklerle gizlenmeye çalışılmadan ve zaman kaybettirilmeden karşılanması gerekir.

Gezi protestolarının 23 günlük bilançosu
Gezi Parkı projesine yönelik 28 Mayıs 2013’te başlayan ve polisin topluma yönelttiği şiddet nedeniyle temel hak ve özgürlüklerin talep edildiği protestolara dönüşerek İçişleri Bakanlığı’nın verilerine göre 77 ile yayılan eylemler 19 Haziran 2013 tarihi itibariyle eylemlerin başlamasının 23. gününde de devam ediyor.

Sendikaların ve meslek örgütlerinin aldıkları karar doğrultusunda 17 Haziran 2013’te ülke genelinde iş bırakma eylemleri yapıldı.

İstanbul’un Şişli İlçesi’nde greve ilişkin basın açıklaması yapan DİSK üyelerine polis ekipleri gaz bombaları ve basınçlı suyla müdahale etti.

İstanbul ve Ankara’daki eylemlere “yasal olmadığı” gerekçesiyle izin verilmezken İstanbul’da polis boyalı mermi kullandı.

Basına ve siyasî partilere baskınlar
18 Haziran 2013 sabahı Terörle Mücadele Şubesi’ne bağlı polis ekipleri, başta İstanbul ve Ankara olmak üzere pek çok ilde Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), Halkevleri, Bağımsız Devrimci Sınıf Platformu, Odak Dergisi, Özgür Radyo, Etkin Haber Ajansı, Atılım Gazetesi’ne, söz konusu kurumların üyelerinin, çalışanlarının, okurlarının evlerine eş zamanlı baskınlar düzenlendi.

Polise 72 saatlik arama yetkisi
Dosyada gizlilik kararı bulunması nedeniyle gözaltına alınan toplam 86 kişiyle avukatların görüşmesi 24 saat süreyle engellendi. Soruşturma kapsamında polis ekiplerine 18 Haziran 2013’ten itibaren 72 saat süreyle arama yapabilme yetkisi verildiği öğrenildi.

Ankara’da ve Eskişehir’de 18 Haziran 2013’te eylemler devam ederken polis yine müdahale ederek eylemcilere karşı gaz bombası ve basınçlı su kullandı.

7.822 Kişi yaralandı
15 Haziran 2013’deki belirlemelere göre tüm Türkiye’de eylemler nedeniyle Türk Tabipler Birliği’ne göre 7822 kişi yaralanarak veya kimyasal gazdan etkilenerek hastanelere/gönüllü revirlere başvurmuştur.

6 Kişi yaşamını yitirdi
Maalesef eylemler nedeniyle 4’ü eylemci, biri polis biri de temizlik işçisi olmak üzere 6 kişi de yaşamını yitirmiştir. Ölümlerin ikisi doğrudan polisin saldırısı gerçekleşmiştir.

3 Haziran 2013 tarihinde Hatay’ın merkez ilçesi Antakya’da Taksim Gezi Parkı protestoları sırasında 22 yaşındaki Abdullah Cömert hayatını kaybetti. Yapılan otopside ölümün başa alınan iki darbe ile gerçekleştiği belirtildi. Kafa arkasına aldığı darbe sonucu kafatası kırığı ve üzerinde yarım ay şeklinde 4 santimetre çapında kemiğe kadar ulaşan yırtığa rastlandığı belirtildi.

21 yaşındaki Mehmet Ayvalıtaş, 2 Haziran 2013 tarihinde İstanbul’un Ümraniye İlçesi’nde eylemcilerin arasından geçmeye çalışan bir aracın altında kalarak yaşamını yitirdi.

Adana’da ise 5 Haziran 2013’te alt geçit köprüsünden düşen Komiser Mehmet Sarı ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Ankara’da Kızılay Meydanı’na yakın bir dersanede temizlik görevlisi olarak çalışan İrfan Tuna (47) 5 Haziran 2013’te polisin eylemcilere yönelik yoğun gaz bombalı saldırısının ardından rahatsızlandı. Bölgenin gaz bombalarının yaydığı dumanla kaplı olması nedeniyle temiz hava alamayan ve polisin yolları kapatması nedeniyle ambulansın geç gelmesi nedeniyle İrfan Tuna kaldırıldığı hastanede geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. İrfan Tuna’nın ölümüne gaz bombalarının neden olup olmadığı Adli Tıp Kurumu’nun raporu sonucu anlaşılabilecek.

Ankara’daki eylemlerde ortaya çıkan kamera kayıtları sonucu kimliği gizlenen bir polis memurunun silahından çıktığı ileri sürülen kurşunla ağır yaralanan Mehmet Ethem Sarısülük (26) adlı işçinin beyin ölümü 12 Haziran 2013’te gerçekleşti. Ethem Sarısülük’ün doğrudan bir polis memuru tarafından açılan ateş sonucu öldüğü yapılan otopsi sonucu ortaya çıkmıştır.

Avcılar İlçesi’nde de yoğun gaz bombası kullanılması sonucu protesto eylemlerine katılan Zeynep Eryaşar (50) kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi.

3.244 Kişi gözaltına alındı, 6 kişi tutuklandı
Tüm Türkiye’de 17 Haziran 2013 tarihi itibariyle gözaltına alınanların sayısı ise Türkiye İnsan Hakları Vakfı verilerine göre 3224’e ulaşmıştır. Şu ana kadar tutuklanan kişi sayısı ise 6’dır.

Twitter gözaltıları
48 kişinin gözaltına alınmasına twitter mesajları gerekçe gösterilmiştir.”

    Cuma, 21 Haziran 2013 15:22

Bağlantılı Konular