"İsrail'in cezalandırma yöntemini kınıyoruz"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Loğoğlu İsrail'in cezalandırma yöntemini kınadı ve "Bağırarak, çağırarak Filistin Halkına yardımcı olamıyoruz. Malatya Kürecik'teki radar istasyonunun faaliyetini durdurmak, İslam İşbirliği Teşkilatını toplantıya çağırmak gibi daha somut adımlar lazım" dedi.

"Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun cumhurbaşkanı adaylarından Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştirmesi bilgisizliğin ve dünyadan habersizliğin göstergesidir"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına değinirken,  gelişmelerin kaygı ve üzüntü verici olduğunu belirtti veAKP hükümetinin etkisiz, vurdumduymaz yaklaşımının uluslararası toplumun da kaygıları artırdığını söyledi.

Loğoğlu, "İsrail'in cezalandırma yöntemini kınıyoruz. Bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu düşünüyoruz. Yaptıklarının, sivil halka verdikleri zararın, katliamın insanlık hukukuna da aykırı olduğunu düşünüyoruz. Elbette her devlet kendini savunma ihtiyacını hissedebilir ama bunun bir ölçüsü, orantısı ve sınırı olması lazım. İsrail tepki gösterirken maalesef hiçbir sınır tanımadan cezalandırma yöntemini seçiyor. Bunu kınıyor, şiddetle karşı çıkıyoruz. Ama sadece şikayetçi olmak, sağa sola çatmak bir politika değil. Daha somut şeyler lazım. İslam İşbirliği Teşkilatını toplantıya çağırabiliriz. Açarsın telefonu, nasıl Filistin liderleriyle konuşuyorsan, "bir dakika" diyerek susturmaya çalıştığın İsrail Devlet Başkanı veya Başbakanı ile de görüşürsün. "Bu yaptıklarınız ne, bunu durdurun" dersin. Sadece şikayetle bir yere varılmıyor. Çok daha somut bir şey yapabilir hükümet, Malatya Kürecik'teki radar istasyonunun faaliyetini durdurabilir. Kürecik'ten sağlanan bilgiler İsrail ile paylaşılıyor mu, paylaşılmıyor mu bunu bilmiyoruz ama bunu bilen hükümet, eğer böyle bir durum varsa Kürecik'in faaliyetlerine bu bağlamda en azından son vermek durumundadır. Bağırarak, çağırarak, mitingler düzenleyerek Filistin Halkına yardımcı olamıyoruz. Daha somut adımlar lazım. Bütün bunları, hükümet olarak AKP iktidarından beklemek durumundayız" dedi.

Konuşmasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin Türkiye ziyaretine ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Loğoğlu, CHP'nin Türkiye ile Irak Kürt Bölgesel Yönetimi arasında her zaman iyi ilişkilerden yana olduğunu belirtti. "Ama bizi AKP'den farklı kılan bir nokta var, biz CHP olarak Irak dahil hiçbir komşumuzun parçalanmasını istemiyoruz" dedi.

Irak'ın parçalanmasının ülkede onlarca yıl sürecek kanlı bir iç savaşa yol açacağına işaret eden Loğoğlu, bundan herkesin zarar göreceğini vurguladı.

Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun katıldığı bir televizyon programında cumhurbaşkanı adaylarından Ekmeleddin İhsanoğlu'na yönelik sözlerine de tepki gösterdi. Davutoğlu'nun sözlerinin bilgisizliğin ve içinde bulunduğu dünyadan habersizliğin göstergesi olduğunu ifade eden Loğoğlu, Davutoğlu'nun izlediği dış politikayı eleştirdi. Loğoğlu, "İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri seçimle iş başına gelir, seçimle gider. Bu çok basit bir gerçektir demek ki Sayın Davutoğlu’nun bundan bile haberi yok" dedi.

Dört eski bakan hakkındaki soruşturma komisyonuna ilişkin bir soruyu da  Loğoğlu, "Meclis'in bu meseleye el koymasının iktidar partisi engellemek için her türlü marifetini ortaya koyuyor. O itibarla Meclis'in bu konudaki soruşturma faaliyetinin objektif, adalete uygun bir noktaya gelmemesi için iktidar partisi olayın başından beri yaptığı şeylere yenilerini ekleyecektir. Ve her türlü müdahaleyi yaparak bu araştırma ve soruşturmanın bir yere varmamasını sağlama gayretkeşliği içinde maalesef olacaktır" diye yanıtladı.

    Pazartesi, 14 Temmuz 2014 16:02

Bağlantılı Konular