Eyidoğan: "Trafik kazalarında her ay bir Soma faciası yaşıyoruz"

CHP İstanbul Milletvekili Haluk Eyidoğan, ölümlü ve yaralamalı trafik kazalarındaki artışa dikkati çekti. Eyidoğan, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, trafik kazalarında her gün ortalama 12 kişinin hayatını kaybettiğini, 55 kişinin yaralandığını belirtti. Yaralıların akıbetinin de bilinmediğini ifade eden Eyidoğan, bu konuda veri toplama sistemi oluşturulmadığını dile getirdi.

Yalnızca 2014 yılı Mayıs ayında, trafik kazalarında 200 kişinin öldüğüne dikkati çeken Eyidoğan, "Trafik kazalarında her ay bir Soma faciası yaşıyoruz. Trafik kazaları nedeniyle insan kaybımız, doğal afetlerde kaybettiklerimizden fazla" dedi.

Trafik kazalarında insan kusurunun yadsınamayacağını, ancak hükümetin, gerekli tedbirleri almak ve maksimum korumayı sağlamakla görevli olduğunu belirten Eyidoğan, "Neden yolcu otobüslerimizde hala emniyet kemeri kullanma zorunluluğu yok? Neden eski yaş grubu otomobillerin arka koltuklarında emniyet kemeri yok? Neden ambulanslarda sağlık görevlilerinin kullanabileceği emniyet kemeri sistemi yok?" diye konuştu.

    Perşembe, 10 Temmuz 2014 15:06

Bağlantılı Konular