CHP İl Başkanları, Ekmeleddin İhsanoğlu önerisine tam destek verdiklerini açıkladılar

İstanbul İl Başkanı Salıcı: "Biz CHP il başkanları olarak Genel Başkanımızın iradesini sahipleniyor ve kararını destekliyoruz"

Bugün yapılan İl Başkanları toplantısının ardından, "Demokrasi İçin Büyük Uzlaşı" başlığını taşıyan ortak bir bildiri yayımlandı. İl Başkanları adına bildiriyi İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı okudu.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa cumhurbaşkanını halk oylamasıyla seçmeye hazırlandıklarını belirten Salıcı, "Cumhurbaşkanlığı gibi  ülkenin en yüksek makamını temsil edecek kişinin belirleneceği seçim, demokrasi  tarihimiz için de bir dönüm noktasıdır" değerlendirmesini yaptı.

Salıcı, şunları kaydetti:

"İktidarın, Türkiye'yi içeride kutuplaştırdığı, dışarıda da savaşa  zorladığı böylesine sancılı bir dönemde CHP olarak tarihi bir sorumluluğu  omuzlarımızda taşımaktayız. Ülkemizde kültürel ve siyasi kimlikler üzerinden  birbirine düşman gruplar yaratmak isteyen iktidar karşısında, toplumun tamamına  hitap edecek bir cumhurbaşkanı seçmemiz gerektiği somut bir gerçekliktir. Bu  şartlarda hazırlandığımız cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye'nin bölgemizdeki  demokrasi ve barışa dayalı rolünü artıracak, ülkemizde de toplumsal kutuplaşmanın önünü kesecek bir etkisi olmak zorundadır. Bu anlayışla, toplumun tüm kesimleriyle yaptığı uzun görüşmelerden sonra Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu herkesi kucaklayacak, içte ve dışta barışı, demokrasiyi, kardeşliği egemen kılacak, uluslararası deneyime sahip, saygın bilim adamı Sayın Ekmeleddin
İhsanoğlu'nu cumhurbaşkanı adayı olarak kamuoyuna sunmuştur. Biz CHP il başkanları olarak Genel Başkanımızın iradesini sahipleniyor ve kararını destekliyoruz."

    Perşembe, 26 Haziran 2014 13:43

Bağlantılı Konular