Loğoğlu, “Saleh al-Arouri isimli Hamas yöneticisinin Türkiye'de yaşadığı iddiası doğru mudur?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından cevaplandırılması istemiyle hazırladığı önergeyi TBMM Başkanlığına sundu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, hazırladığı önergede, İsrail ve Hamas arasındaki tansiyon 12 Haziran'da kaçırılan üç İsrailli gencin 30 Haziran'da ölü bulunması ve sonrasında bir Filistinli gencin de kaçırılarak öldürülmesiyle birlikte tırmandığı ve 30 Haziran'dan bu yana İsrail'in, Gazze Şeridi'ne hava operasyonları düzenlemekte ve Hamas'ın da roketlerle karşılık vermekte olduğu bilgisini paylaştı.

Söz konusu gerginliğe ilişkin olarak, bazı yabancı basın organlarında dile getirilen bir iddiaya göre İsrail resmi makamlarının üç gencin kaçırılarak öldürülmesini planlamaktan sorumlu tuttukları Saleh al-Arouri isimli Hamas yöneticisinin Türkiye'de yaşamakta olduğunu belirten Loğoğlu,  bu iddiaya dayanarak Türkiye'ye terörü desteklediğine yönelik itham ve suçlamaların da yapılmakta olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'ndan şu soruları yanıtlamasını istedi:
"1- Saleh al-Arouri isimli Hamas yöneticisinin Türkiye'de yaşadığı iddiası doğru mudur? Doğruysa, Saleh al-Arouri hangi gerekçelerle ve ne kadar zamandır Türkiye'de ikamet etmektedir?
2- İddia doğruysa, İsrail makamları, Saleh al-Arouri'nin iadesini ya da sınır dışı edilmesini talep etmişler midir? Bu taleplere ne cevap verilmiştir?"

    Çarşamba, 09 Temmuz 2014 12:19

Bağlantılı Konular