"Eskişehir Anadolu Üniversitesi hakkında Alevilere karşı nefret suçu içeren ifadeler için soruşturma başlatılmış mıdır?"

Sezgin Tanrıkulu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya sordu: Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında Türkçe karşılığı "Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin" ifadeleri yer almakta mıdır?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi AVCI tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

1- Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında Alevilere hakaret eden ifadelerin yer aldığı iddiaları doğru mudur?
2- Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabında Türkçe karşılığı "Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin" ifadeleri yer almakta mıdır?
3- Eskişehir Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ders kitapları denetim ve incelemeleri kim ya da kimler tarafından yapılmaktadır?
4- "Kötü ayin yapan Kızılbaşlar. Allah onları kıyamete kadar aşağılık ve adi etsin ifadeleri" nefret suçu değil midir?
5- Açıköğretim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğrencisi H.K'ya, kitabın editöründen gelen yanıtta, söz konusu ibarenin kitabın düzeltmeleri sırasında çıkarılacağını belirtilmesine rağmen neden düzeltme yapılmamıştır?
6- Eskişehir Anadolu Üniversitesi hakkında Alevilere karşı nefret suçu içeren ifadeler için soruşturma başlatılmış mıdır?
7- Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Türk Dili Edebiyatı Osmanlı Türkçesi Grameri 2 ders kitabını değiştirecek midir?"

    Perşembe, 03 Temmuz 2014 12:54

Bağlantılı Konular