Tanrıkulu, Sivas Katliamı'na ilişkin soru önergesi verdi

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Adalet Bakanı'na sordu: "2 Temmuz 1993 günü tarihe "Sivas Katliam" olarak geçen ve 35 yurttaşımızın yakılarak katledildiği olayın ardından tutuklanan ve mahkum olanlar kimlerdir?"

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın Adalet Bakanı Bekir BOZDAĞ tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.

Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili

1- 2 Temmuz 1993 günü tarihe "Sivas Katliamı" olarak geçen ve 35 yurttaşımızın yakılarak katledildiği olayın ardından tutuklanan ve mahkum olanlar kimlerdir?
2- Tutuklanan ve mahkum olan katillerden kimler hangi tarihlerde hangi Mahkemeler ve Hakimlerin kararları ile serbest bırakılmışlardır, tahliye edilmişlerdir?
3- Katillerden hiç yakalanmayan var mıdır? Varsa kimlerdir?
4- Katillerden El Kaide Terör Örgütü, IŞİD veya bağlantılı terör örgütleri saflarında savaşmak üzere daha sonra Afganistan, Irak ve Suriye'ye gidenler kimlerdir?
5- Ayrıca, 15 ve 20 Kasım 2003'te İstanbul'u kana bulayan ve dört bombalamada 63 insanımızı katleden El Kaide Terör Örgütü üyelerinden tutuklanan ve mahkum olanlar kimlerdir?
6- 15 ve 20 Kasım 2003'te İstanbul'u kana bulayan ve dört bombalamada 63 insanımızı katleden El Kaide Terör Örgütü üyesi katillerden kimler, hangi tarihlerde hangi Mahkemeler ve Hakimlerin kararları ile serbest bırakılmışlardır, tahliye edilmişlerdir?
7- 15 ve 20 Kasım 2003'te İstanbul'u kana bulayan ve dört bombalamada 63 insanımızı katleden El Kaide Terör Örgütü üyesi katillerinden hiç yakalanmayan var mıdır? Varsa kimlerdir?
8.15 ve 20 Kasım 2003'te İstanbul'u kana bulayan ve dört bombalamada 63 insanımızı katleden El Kaide Terör Örgütü üyesi katillerden halen "Kırmızı Bülten" ile arananlar kimlerdir?
9- Serbest bırakılan ve tahliye edilen El Kaide Terör Örgütü üyesi katillerden kimler El Kaide, IŞİD ve bağlantılı terör örgütleri saflarında savaşmak üzere daha sonra Afganistan, Irak ve Suriye'ye gitmişlerdir?"

    Çarşamba, 02 Temmuz 2014 16:29

Bağlantılı Konular