"Reza Zarrab ve korumaları gündüz vakti Bodrum'da vatandaşlarımıza saldıracak cesareti nereden almaktadır?"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, İçişleri Bakanı'na sordu: "19 Haziran 2014 günü Bodrum'da kendisini protesto eden vatandaşlarla tartışan Reza Zarrab'ın korumalarının vatandaşlarımıza saldırarak darp etmelerinden sonra Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yapılan şikayetlere rağmen Reza Zarrab'ı ve korumalarını gözaltına almamasının hukuki gerekçesi nedir?"

Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle:

"TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

Aşağıdaki sorularımın İçişleri Bakanı Efkan ALA tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.


Dr. M. Sezgin TANRIKULU
İstanbul Milletvekili


1- 19 Haziran 2014 günü Bodrum'da kendisini protesto eden vatandaşlarla tartışan Reza Zarrab'ın korumalarının vatandaşlarımıza saldırarak darp etmelerinden sonra Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün yapılan şikayetlere rağmen Reza Zarrab'ı ve korumalarını göz altına almamasının hukuki gerekçesi nedir?
2- Vatandaşlarımızın Reza Zarrab'ın korumaları tarafından darp edilmelerinin ardından Yetkili Savcılık tarafından Reza Zarrab ve korumaları ile ilgili yasal prosedür neden uygulanmamıştır?
4- Reza Zarrab ve korumaları gündüz vakti Bodrum'da vatandaşlarımıza saldıracak cesareti nereden almaktadır? İçişleri Eski Bakanının "Vallahi öyle bir şey olursa senin önüne yatarım ya!" söyleminden cesaret alarak mı vatandaşları darp etmektedir?
5- Bu olayla ilgili Bakanlığınıza ya da şahsınıza ulaşan şikayet var mıdır? Varsa konu ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır?
6- Reza Zarrab ve korumaları vatandaşlarımıza karşı saldırıları ve darp eylemleri sebebiyle gözaltına alınacak mıdır?
7- Haklarında Bodrum Başsavcılığı'nca kamu davası açılacak mıdır?
8- 20 Nisan 2014 günü basına yansıyan haberlerde, Reza Zarrab'ın basına verdiği mülakatta "Cari açığın yüzde 15’ini ben kapattım." ifadeleri yer almıştı. Kapatılan cari açıktan sonra kendisini protesto eden vatandaşlara uygulanan darp sonucu yasal prosedür uygulanmaması ile ilgili "Adalet açığı" var mıdır? Varsa bu "Adalet açığı" ne zaman giderilecektir?
9- Bu olayda sorumluluğunu yerine getirmeyen ilgili görevliler hakkında yasal işlem yapılacak mıdır?"

    Cuma, 20 Haziran 2014 13:31

Bağlantılı Konular