Kemal Kılıçdaroğlu, Haydar Baş ve BTP yöneticileriyle görüştü

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Genel Başkan Yardımcıları Erdoğan Toprak ve Aytun Çıray ile birlikte BTP Genel Başkan Prof.Dr. Haydar Baş ve BTP yöneticileriyle görüştü.

"İsim bazında ve cinsiyet konusunda şuana kadar hiçbir görüşme yapılmadı. Sadece cumhurbaşkanının nitelikleri konusunda görüşmeler yapıldı ve bu konuda görüşler alındı" diyen Genel Başkan Kılıçdaroğlu görüşme sonrası BTP Genel Başkanı Haydar Baş ile birlikte açıklamalarda bulundu.

Geniş bir toplumsal uzlaşma ile cumhurbaşkanı adayının belirlenmesinin Türkiye’nin çıkarına olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Sayın Genel Başkan ve arkadaşları, ön çalışma yapmışlar, bize yazılı metin verdiler, bu nedenle kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum. Umuyorum önümüzdeki süreç içerisinde BTP'nin de kabul edeceği, destekleyeceği bir cumhurbaşkanı adayını çıkarmış oluruz."

BTP Genel Başkanı Baş da çok faydalı bir görüşme olduğunu dile getirerek, "laik, demokratik hukuk devletinin yapılanmasının kuvvetler ayrılığı esasına göre" olması gerektiğini söyledi.

Baş, seçilecek cumhurbaşkanının toplumun her kesimini kucaklayacak bir kimliğe sahip olması gerektiğini ayrıca milletin değerleriyle birleşmesi ve devletin kurumlarını sahiplenmesi gerektiğini de kaydetti.

Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı adaylığı için öne çıkan bazı isimlerin hatırlatılarak değerlendirmesinin sorulması üzerine, "İsim bazında hiçbir görüşme şu ana kadar yapılmadı. Cinsiyet konusunda da hiçbir görüşme yapılmadı. Sadece cumhurbaşkanının nitelikleri konusunda görüşmeler yapıldı ve bu konuda görüşler alındı. Sayın Baş da ifade etti, demokrasiye inanmış, güçler ayrılığına inanmış, cumhuriyetin değerlerine halkın değerlerine saygı duyan bir cumhurbaşkanı adayı profili çizdi. Bu çerçevede biz de çalışmalarımızı yapıyoruz, özel bir isimlendirme yapılmadı. Zaten bunu yapmak şu aşamada doğru da değil" yanıtını verdi.

Baş da "Sizin aklınızdan geçen bir isim var mı?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu'na isim belirlemede biraz geç kalındığını söylediğini aktardı.

Baş, "Bana dediler ki "şayet sizleri dinlemeden biz bir aday ortaya koymuş olsaydık, bu görüşmenin bir manası olmayacaktı." Ben de aynı görüşe sonradan katıldım, şu anda görüşümüzü beyan edersek, halkı yönlendirmiş oluruz, o yüzden ben de şahsen gönlümde olanı dilimle söyleyemiyorum" açıklamasında bulundu.

    Pazartesi, 09 Haziran 2014 17:51

Bağlantılı Konular