Kemal Kılıçdaroğlu TÜSİAD'ı ziyaret etti

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu TÜSİAD'ı ziyaretinde, "Sadece Cumhurbaşkanlığı değil, ekonomiden özgürlüğe kadar ülkenin bazı sorunlarını da görüşme olanağımız oldu, her şey üç aşağı beş yukarı tartışıldı" dedi.

"TÜSİAD Başkanlığından istifa eden Muharrem Bey hepimize örnek olması gereken bir davranışı sergilemiştir. Aynı davranışı siyasetçilerinde göstermesi gerekiyor. Eğer kendi toplumuna, kendi insanına saygı duyuyorsa böyle olmalı…."

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları  Erdoğan Toprak, Faik Öztrak, Aytun Çıray  ve CHP İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile TÜSİAD'ı ziyaret etti.  TÜSİAD Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer tarafından kapıda karşılanan Kılıçdaroğlu, yaklaşık 1,5 saat süren görüşmenin ardından Dinçer ile birlikte gazetecilere açıklama yaptı.

TÜSİAD'ı ziyaret etmekten mutlu olduklarını belirterek, "Cumhurbaşkanlığı sürecinde sayın başkanın ve yönetimde görev alan arkadaşların görüşlerini aldık" diyen Kılıçdaroğlu, son derece olumlu ve verimli bir toplantı yaptıklarını belirterek, "Sadece Cumhurbaşkanlığını değil ülkenin bazı sorunlarını da görüşme olanağımız oldu. Ekonomiden tutun özgürlüğe kadar her şey üç aşağı beş yukarı tartışıldı. Kendilerine teşekkür ediyoruz bize sundukları bilgiler dolayısıyla" dedi.

Bir gazetecinin, "Kısa süre önce TÜSİAD Başkanı istifasını sunmuştu. Bu konu gündeme geldi mi? Sizin gürüşünüzü alabilir miyiz?" sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Hayır gündeme gelmedi. Muharrem Bey'in etik değerlere duyduğu saygı dolayısıyla TÜSİAD'ın başkanlığından ayrılmasını saygıyla karşılamamız gerekiyor. TÜSİAD Başkanı bu duyarlılığı gösterirken aynı duyarlılığı siyasetçilerin de göstermesini isteriz. Aynı duyarlılığı haber yapan gazetecinin de göstermesini isteriz. Acaba o gazetede sendikalı işçi var mı? Yok. Basın mensupları işten atıldı mı? Atıldı. O nedenle ahlaki değerlere önem vermek hem sivil toplumun hem de siyasetçilerin temel görevi olmak zorundadır. Bence Muharrem bey hepimize örnek olması gereken bir davranışı sergilemiştir. Aynı davranışı siyasetçilerin de her zaman göstermesi gerekiyor. Eğer kendi toplumuna, kendi insanına saygı duyması gerekiyorsa. Muharrem Bey'in yaptığı açıklama da çok önemli. "Ben bir kurumun zarar görmesini istemiyorum" demiştir. Bu duyarlılığı göstermiştir. O nedenle bu duyarlılığı dolayısıyla da kendisine teşekkür etmek gerekiyor."

TÜSİAD Başkan Yardımcısı Haluk Dinçer ise "CHP'nin değerli başkanı, başkan yardımcıları ve delegasyonuyla Cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecinde yapılan çalışmaları gözden geçirdik. Kendileriyle görüş alışverişinde bulunduk. Faydalı bir çalışma oldu, ülkemizde demokrasinin gelişmesi için önemli bir adım olmasını diliyorum" dedi.

Kılıçdaroğlu ve Dinçer'in gazetecilere yaptıkları açıklamalar şöyle;

Haluk Dinçer: Değerli basın mensupları her şeyden önce hoşgeldiniz. İlginiz için teşekkür ederiz. Cumhuriyet Halk Partisinin değerli Sayın Başkanı ve Başkan Yardımcıları ve delegasyonuyla Cumhurbaşkanlığı aday belirleme sürecinde yapılan çalışmaları gözden geçirdik. Kendileriyle görüş alışverişinde bulunduk. Faydalı bir çalışma oldu. Ülkemizde demokrasinin gelişmesi için önemli bir adım olmasını diliyorum ve sözü Sayın Genel Başkana bırakıyorum.

Kemal Kılıçdaroğlu: TÜSİAD'ı ziyaretten son derece mutluyuz. Cumhurbaşkanlığı sürecinde Sayın Başkanın ve yönetiminde görev alan arkadaşların görüşlerini aldık. Son derece olumlu ve verimli bir toplantı oldu. Sadece Cumhurbaşkanlığını değil, ülkenin bazı sorunlarını da bu arada görüşme olanağımız oldu. Ekonomiden tutun özgürlüğe kadar her şey üç aşağı beş yukarı tartışıldı. Biz kendilerine teşekkür ediyoruz bize sundukları bilgiler dolayısıyla.

Soru: Çok kısa bir süre önce TÜSİAD Başkanı Muharrem Bey istifasını sunmuştu. Bu konuda gündeme geldi mi acaba görüşmenizde?
Kemal Kılıçdaroğlu:
Hayır bu konu gündeme gelmedi.

Soru: Sizin görüşünüzü alabilir miyiz?
Kemal Kılıçdaroğlu:
Muharrem Bey'in etik değerlere duyduğu saygı dolayısıyla TÜSİAD'ın başından ayrılması, başkanlığından ayrılmasını tabi saygıyla karşılamamız gerekiyor. TÜSİAD Başkanı bu duyarlılığı gösterirken aynı duyarlılığı siyasetçilerin de göstermesini isteriz. Aynı duyarlılığı haber yapan gazetenin de göstermesini isteriz. Acaba o gazetede sendikalı işçi var mı? Yok. Basın mensupları işten atıldı mı? Atıldı. O nedenle ahlaki değerlere önem vermek hem sivil toplumun, hem siyasetçilerin temel görevi olmak zorundadır. Bence Muharrem Bey hepimize örnek olması gereken bir davranışı sergilemiştir. Aynı davranışı siyasetçilerinde her zaman göstermesi gerekiyor. Eğer kendi toplumuna, kendi insanına saygı duyması gerekiyorsa.

Muharrem Bey'in yaptığı açıklamada çok önemli. Ben bir kurumun zarar görmesini istemiyorum demiştir, bu duyarlılığı göstermiştir. Bu duyarlığı dolayısıyla da kendisine teşekkür etmek gerekiyor.

Soru: TÜSİAD tarafından istifayla ilgili bir açıklamanız olacak mı?
Haluk Dinçer:
Biz onunla ilgili bir açıklama daha doğrusu bir düzeltme yapmak istiyoruz. Aslında açıklama yapılmasını gerektirecek bir durum yok. Sayın Başkanımız dün istifasını sunarken istifa nedenlerini zaten açıkladı. Bizde esasında sizlere süreçle ilgili bilgileri vermiştik. Ancak bugün basın organlarında bilhassa sosyal medyada ve internet web sitelerinin bazılarında benim başkan olduğumla ilgili veya olacağımla ilgili bir takım haberler var. Bunların hepsi yanlıştır, böyle bir şey yoktur. TÜSİAD Yönetim Kurulu bir sonraki Başkanı belirleyecektir. Genel kurula kadar görev yapacak. Kendi içinden herhangi bir yönetim kurulu üyesi tüzüğümüz gereği başkan olabilir. Bunu seçme yetkisi de şuandaki yönetim kurulundadır.

Soru: Bir isim telaffuz edildi mi acaba? Bir isim konuşuluyor mu?
Haluk Dinçer:
Bu bir süreç tabi. Henüz yönetim kurulu bir karar vermemiş durumda. Arkadaşlarım zaten burada beraber. Ben en kıdemli Başkan Yardımcısı olarak karşınızda bulunuyorum ama iki Başkan Yardımcısı arkadaşım biri solumda, biri sağımda Memduh bey ve Tayfun bey. Ama Başkan Yardımcısı olacak diye bir şartta yok tüzüğümüzde. Yönetim kurulu üyelerinden herhangi birisi bir sonraki yani istifa ettiği için başkanımız herhangi bir üyemiz başkan seçilecek yönetim kurulu tarafından ve oda genel kurula kadar görev yapacak.

Soru: Ne kadar süre içerisinde açıklanması planlanıyor?
Haluk Dinçer: Bununla ilgili tüzükte belirlenmiş bir süre yok. Makul bir süre herhalde bir hafta içinde böyle bir açıklama yapılmasını ümit ediyoruz bizde sizin gibi.

Soru: İstifadan haberiniz varmıydı, bekliyor muydunuz?
Haluk Dinçer: Bu ani bir karardı haberimiz yoktu.

    Perşembe, 05 Haziran 2014 11:18

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica