"Köşk adayı yeni çatışma kültürü yaratmamalı"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, cumhurbaşkanlığı temasları çerçevesinde Mazlum-Der'i ziyaret ederek Genel Başkan Ahmet Faruk Ünsal ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle görüştü. Kılıçdaroğlu, Mazlum-Der'i de ilk kez ziyaret etmiş oldu.

Kılıçdaroğlu, görüşmeye ilişkin yaptığı açıklamada son derece verimli bir toplantı geçirdiklerini ifade ederek, Mazlum-Der'in insan hakları konusundaki duyarlılığına dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki önerilerine de saygı duyduklarını, aday belirlerken bunların tamamını dikkate alacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:
"Adayın toplumda yeni çatışma kültürü oluşturmaması gerekiyor. Güçler ayrılığı ilkesine sadık olması, yeni bir çatışmaya ortam hazırlamaması, devletin bütün kurumlarının uyum içinde çalışmasına özen göstermesi gerekiyor. Seçilecek cumhurbaşkanı yeni sorunlar yaratan değil, var olan sorunları çözmeye kendini adamış biri olması gerekiyor. Bir cepheleşmeden yana değiliz. Büyük bir toplumsal uzlaşma ile adayımızı belirleyebiliriz, en büyük arzumuz bu. Mazlum-Der'in düşünsel olarak bize yaptığı katkılar dolayısıyla teşekkür ediyorum."

Mazlum-Der Genel Başkan Ünsal da, CHP heyetini ağırlamaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek, seçilecek cumhurbaşkanının kuvvetler ayrılığı ilkesini gözetmesini, demokratik hak ve özgürlüklerin artırılması noktasında adımlar atmasını beklediklerini dile getirdi. Çözüm sürecinin de devam ettirilmesi gerektiğini belirten Ünsal, yeni cumhurbaşkanının bölgesel sıkıntıların giderilmesi konusunda da bir profil taşıması gerektiğini kaydetti.

Haber: Anka / Gerçek Gündem

    Çarşamba, 04 Haziran 2014 13:42

Bağlantılı Konular