"Yalova'da devletle millet arasında bir yarış vardı millet kazandı"

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin ile CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi,  MHP'den Oktay Vural ve  Tuğrul Türkeş'le birlikte katıldıkları Tarafsız Bölge programda Ahmet Hakan'ın sorularını yanıtlarken, AKP milletvekillerini de tartışmaya çağırdılar.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ile CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin "Tarafsız Bölge"de Ahmet Hakan'ın sorularını şöyle yanıtladılar:

Ahmet Hakan: Hepinize iyi akşamlar diliyoruz. Bu akşam gerçekten bütün gözler, kulaklar tarafsız bölgede olsun. Çünkü günlerdir, haftalardır tartıştığımız bir konuyu en yetkili ağızlarla konuşacağız. Bu çatı adayı meselesini konuşacağız. Muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak? Bunu ele alacağız. Muhalefetin Cumhurbaşkanlığı adayı stratejisi, çatı adayı, bu konuda ne kadar işbirliği yapıp yapamayacaklarını göreceğiz. Bu akşam CHP'nin ve MHP'nin en önemli 4 ismi konuğumuz. Hemen onları sizlere tanıtalım. CHP'nin ikinci ismi Gürsel Tekin Genel Sekreter. Grup Başkanvekili yine partinin önemli isimlerinden Akif Hamzaçebi. MHP'den Tuğrul Türkeş Genel Başkan Yardımcısı ve Grup Başkanvekili Oktay Vural.

CHP'nin ve MHP'nin önemli isimleri bu akşam ilk kez bir araya geliyorlar bir televizyon programında ve çatı adayını konuşacaklar.

Hiç buluşmadınız değil mi siz böyle bir televizyon programında?

Gürsel Tekin: Defalarca çıktık olur mu? AKP'yle çıkamıyoruz.

Ahmet Hakan: Ama çatı adayını ilk defa konuşacaksınız.

Gürsel Tekin: Yani, ama ekranlara zaman zaman sık sık arkadaşlarımız, bizler çıkmışız. Bir türlü AKP'yle buluşamadık yani öyle bir kısmet olmadı.

Ahmet Hakan: Onu mu istiyorsunuz?

Gürsel Tekin: Kesinlikle. Olması gerekiyor. Aslında  bütün  demokrasilerde olması gereken bu. Geçmiş dönemimize de baktığımızda her siyasi parti kendi programını…

Ahmet Hakan: Belki bir gün onlarda gelir onlarla da buluşursunuz.

Gürsel Tekin: Siz çağırmadınız mı? Yani biz isterdik ki…

Ahmet Hakan: Her zaman bekliyoruz.

Akif Hamzaçebi: Parlamentoda 3 yıl öncesine kadar meclis bahçesinde beraber programlara çıkıyorduk AKP'li arkadaşlarımızla. Ama ne olduysa bir anda onlar bizle çıkmayı reddettiler.

Ahmet Hakan: Ortam sertleşti belki ondan.

Akif Hamzaçebi: Hatta şöyle tuhaf bir program hatırlıyorum. Bir AKP Genel Başkan Yardımcısı NTV stüdyosunun üst katında, ben alt katında program yaptık. Yani yan yana çıkmayı kabul etmediler.

Ahmet Hakan: Belki de sizinle tartışıp ortamı daha fazla germek istemiyor olabilirler.

Gürsel Tekin: Parlamentoda son derece medeni şekilde herkes görüşüyor aslında.

Akif Hamzaçebi: Genel kurulda görüşüyoruz.

Ahmet Hakan: Arkadaşlarınız var mı?

Gürsel Tekin: Tabi tabi aynı zamanda yemek yeniyor.

Ahmet Hakan: Gerçekten şöyle bir şey var. Mesela bu akşam ben çok mutluyum iki partinin temsilcilerini ağırlıyoruz programda. Çok sayıda soru var kafamda soracağım. Sizler adına soracağım. Keşke iktidar partisinin milletvekillerini de konuk edebilsek, yetkili isimlerini de konuk edebilsek. Şeffaf, açık, demokratik bir şekilde bu konuları tartışsak, medeni bir şekilde tartışabilsek. Ülkemizin böyle bir atmosfer içerisinde olması en büyük dileğimiz. İsterseniz bu bahsi bu cümlelerle kapatalım. Sizde zaten muhalefet milletvekilleri, yetkilileri olarak iktidar partisinin yetkilileriyle tartışmak istiyorsunuz. Onu da zaten her vesileyle ifade ediyorsunuz.

Ben hemen Cumhurbaşkanlığı seçimine geçmeden önce bu Pazar yapılan Yalova seçimleri üzerine biraz konuşalım istiyorum. Yalova'yı CHP kazandı. CHP'nin iki ismi burada. Gürsel Bey.

Gürsel Tekin: Burada elimizde bir veri yok. Yani hangi siyasi partide ne kadar oy geldi. Ama şunu görüyoruz Yalova'ya iki kez gittim. Önce bir kere her şerden bir hayır doğar cümlesi var. Bu seçim bölgelerine baktığımızda çok ciddi yatırım oldu. Bundan dolayı gerçekten o bölgedeki yurttaşlarımızda çok memnun.

Ahmet Hakan: Hükümet yatırımı mı?

Gürsel Tekin: Tabi tabi. Hızlı yani jet hızıyla yatırımlar oldu.

Ahmet Hakan: Niye oylarını vermediler bu kadar yatırıma?

Gürsel Tekin: Oraya geleceğim. Hatta öyle bir yatırım oldu ki, Çankırı'nın Şabanözü asfaltı yarıda kaldı. Dün kestiler asfaltı. Yani çok güzel asfalt yapılıyordu. İlk kez asfaltla buluşmuştu sonradan seçimi kaybedince asfalt araçları geri çekildi.

Şimdi Yalova'daki manzara şöyle oldu. Haklı olarak yani bir seçmen olsanız Yalova'da oturuyorsunuz 100 yıllık Yalovalı hayatında görmediği kısa süre içerisinde 12 yıllık iktidarın hizmetini görmeye başladı. Doğal olarak tepki gösteriyor. İyi kardeşim mademki bu imkanlar varsa bu imkanları zamanında niye kullanmadınız da sadece seçim yatırımı olarak kullanıyorsunuz?

Ahmet Hakan: Ona bir tepki oldu diyorsunuz.

Gürsel Tekin: Evet. İki; gerçekten bizim adayımızın bir mağduriyeti de sözkonusu oldu. 17 günlük belediye başkanlığı yaptı. Yani en kritik olanda şu; aslında belki en çok sorgulamamız gereken devletin kurumlarındaki o mekanizmaları kullanarak seçimleri iptal ettiriyorsunuz. Çok şık değildir yani. Yani bildiğiniz işte kurumlardan alıyorsunuz kimin oy kullandığını bildiğiniz için itiraz ediyorsunuz. Seçimi siz kazanmış olsanız itiraz etmemiş olacaksınız. Doğal olarak muhalefette bu konuda bilgi sahibi olmayacak. Bu yurttaşlarımız oy kullandı mı, kullanmadı mı bilginiz olmayacak. Kimin elinde bu veriler var?

Ahmet Hakan: Şimdi yine itiraz etmişler ama bu sonuca da.

Gürsel Tekin: Bunun önemi yok. Hikaye bu itirazdan bir şey çıkmaz. Ama sonuç itibariyle devletle millet arasında bir yarış vardı millet kazandı. Hayırlı olsun.

Ahmet Hakan: Şey diyorlar AKP'liler. İki parti ittifak yaptı böyle oldu diyorlar.

Gürsel Tekin: Kesinlikle öyle bir şey sözkonusu bile değil.

Ahmet Hakan: Akif bey.

Akif Hamzaçebi: Ahmet bey ben Yalova seçimini şöyle değerlendiriyorum. Cumhurbaşkanlığı seçiminin bir örneğini burada yaşadık. Birinci turda partiler seçime girdi, adaylarını gösterdiler. Birinci tur iptal edilince ikinci turda seçmen en güçlü iki adaya yöneldi. Olay gayet açık. Şunu ihmal etmeyelim. Elbette hükümete tepki, hükümetin son 17 gündeki oradaki yatırımları, bakanların bir sokaktan girip öbür sokaktan çıkması, bütün Türkiye’deki AKP'li belediyelerin oraya gelmesi, bütün milletvekillerinin oraya gelmesi. Seçmen elbette ki sordu. Daha önce neredeydiniz. Sokaklarda daha güzel bir Yalova için deniyor. 10 yıldır orada AKP belediyesi var. Yalova’nın sorunlarını biz çözeceğiz diyen AKP partisi 17 günde oraya yükleniyor sorunları çözmek için. Bu tabi ki inandırıcı olmadı. Ancak şu çok önemli. Yani adayın kimliğinden bağımsız bir analizi doğru kabul etmem. Yani CHP'nin adayı Vefa Salman orada çok güzel tutulan bir aday oldu. Yine Grup Başkanvekilimiz Sayın Muharrem İnce’nin oradaki olağanüstü çalışmasını da ihmal etmemek lazım. Bu çok önemliydi.

Gürsel Tekin: Bursa, Kocaeli, İstanbul, Sakarya bu 4 büyükşehir belediyesi bütün olanaklarını seferber etti ve Yalova kazandı. Sonuç itibariyle hem CHP kazandı, hem de Yalova kazandı.

Ahmet Hakan: Eğer Cumhurbaşkanlığı seçimi için örnek olacaksa ve Yalova'yı buna. Başa baş yani çok da fark yok aranızda yani CHP kazandı ama.

Akif Hamzaçebi: Şimdi Yalova'da biz ilk seçimde iptal edilen seçimde 6 oy farkla kazanmıştık şimdi 228 oyla kazandık.

Ahmet Hakan: Çok büyük bir fark değil bu

Gürsel Tekin: Yalova ölçeği için önemli ama.

Akif Hamzaçebi: Diğer mesela MHP'deki oya bakıyoruz 3400'lerden 800'lere inen bir oy. Nereye hangi partiye gitti tabi ki…

Ahmet Hakan: Genelde CHP'ye gitti deniyor.

Akif Hamzaçebi: Olabilir tabi ki. HDP’nin oyuna bakıyoruz 2101’den 623’e indi.

Ahmet Hakan: Onunda AKP'ye gittiği söyleniyor.

Gürsel Tekin: Öyle bir terazi yok elimizde. Yani bu mümkün değil. Dar ölçek olduğu için ikili ilişkiler, kişisel ilişkiler…

Ahmet Hakan: Şunu söylemek istiyorum ben. Bir tevatür çıktı hemen seçimin ardından. Dediler ki, MHP CHP'ye yöneldi, HDP AKP'ye yöneldi dediler. Ama dediğiniz gibi elimizde bunun verisi yok. Tevatür.

Akif Hamzaçebi: Ben şunu rahatlıkla söyleyebilirim, biliyorum. Biz Yalova'da HDP seçmeninden de oy aldık.

Gürsel Tekin: Şimdi buradan tersinden de bakabiliriz. Örneğin bu örnekler gösteriliyorsa Niğde'de mesela Niğde'de bir beldede AKP'liler MHP'ye oy verdi. Sonuç itibariyle adaylar çok önemli. Yani ufak yerlerde daha feodal ilişkiler var. Adayın kimliği önemlidir.

Ahmet Hakan: Yalova'da da adayın kimliği önemli oldu.

Gürsel Tekin: Evet. Yalova daha il olduğu için öbürleri biraz daha ufak.

Ahmet Hakan: Geçişgenlikler olabiliyor. Buradan yola çıkarak CHP – MHP ittifak yaptı ya da AKP – HDP ittifak yaptı gibi büyük cümleler kurmak imkansızdır.

Şimdi esas konuya geçebiliriz. Şimdi ben dışarıdan gözlem yapan bir gazeteci vasfıyla bir giriş yapmak istiyorum. Lütfen bu zemin üzerinden tartışalım. Şimdi ben bakıyorum mesela AKP'nin adayları var. Tayyip Erdoğan. Hani resmen açıklamadı ama işte herkes onun olabileceğini söylüyor. Olur mu olmaz mı bilmiyoruz ama işte bir aday var. O olmazsa Abdullah Gül olabilir deniliyor. Yani bunlar şimdi böyle önemli isimler hani yarışa girilebilecek nitelikte isimler. O olmazsa işte başka bir isimden daha bahsediliyor filan neyse. Böyle orada bir aday isimlerini görüyoruz, isimler görüyoruz. Hatırı sayılır isimler ve bunların aday olduklarında şansları olduğu söyleniyor gözlemciler tarafından.

Bakıyoruz CHP'yle MHP'ye. Daha şuana kadar bir tane isim ortaya konmuş değil, konabilmiş değil. Ortaya konan isimlere bakıyoruz sizden kaynaklı değil o isimler. Her biriyle ilgilide bu olmaz şu nedenle, şu olmaz bu nedenle şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Neden bir aday çıkaramıyorsunuz?

Gürsel Tekin: Ahmet Bey isimleri yazdığınıza göre demek ki bir şey var yani niye Ahmet, Mehmet yazmıyorsunuz?

Ahmet Hakan: Hayır o isimleri yazıyorum ama o isimlerin hepsi için bu olmaz şundan dolayı. Yani kazanamama potansiyeli var.

Gürsel Tekin: Kim diyor onu?

Akif Hamzaçebi: AKP'de daha aday çıkarmış değil.

Ahmet Hakan: Değil ama var ama onların adayları.

Akif Hamzaçebi: Sadece söyleniyor yani.

Ahmet Hakan: O söylenen isimler önemli isimler.

Gürsel Tekin, ben şunu anlıyorum. MHP diyor ki, öyle bir aday bulalım ki diyor, öyle bir isim ortaya çıkaralım ki bu isim mevcut gerginliği, kutuplaşmanın üstünde olsun. AKP’lilerden de oy alabilecek potansiyeli olsun. Saadet Partililerden de oy alacak potansiyeli olsun. Toplumun tüm kesimlerinden oy alacak. Böyle bir şeye var mısınız siz?

Gürsel Tekin: Aslında şöyle bir durum var. Çok ciddi bir siyasal mühendislik yapıyor AKP biz farkında olmadan. Seçimden hemen sonra işte Başbakanın üç gün sonra Başbakanın Cumhurbaşkanı adayı olabileceği tartışması yaratıldı ve doğal olarak Sayın Gül ve o mecrada aday olabilecek bütün insanlar çekilmek zorunda kaldı. Böyle bir atmosferde de herkes işte muhalefet adayını açıklasın baskısı oluşmaya başladı. İki tane en eski siyasi parti burada. Gerek CHP gerek MHP Türkiye'nin en eski partileri. Bugün kendi mutfağımızda yüzlerce insan sayabiliriz. Bu vasıflara uygun insanlar sayabiliriz. Bizim maksadımız kendi mutfağımızda bir aday çıkarıp Türkiye'ye dayatmak değil. Sayın Genel Başkanımızın da ilk demeci 76 milyon yurttaşımızın güven duyabileceği, sıkıştığında hukuka, adalete, özgürlüklere sahip çıkabilecek bir Cumhurbaşkanı adayına ihtiyaç var. Türkiye böyle bir kritik süreçten geçiyor. Yani iş dünyası konuştuğunda, vatan haini denildiğinde dur diyebilmeli. Bu fren mekanizmasını oluşturacak bir Cumhurbaşkanı arayışımız var bizim. Yoksa hepimiz otururuz onlarca arkadaşımız var gerçekten bu vasıflara uygun. Ama biz sadece kendi mutfağımızda ya da bizim dışımızdaki siyasi partiler kendi mutfağında bir aday dayatmıyor. Sayın Genel Başkanımızla biz sivil toplum örgütlerinin önemli kısmına gittiğimiz. Gittiğimiz bir kısım sivil toplum örgütleri, sendikalar iktidara çok yakın sendikalar. Burada konuştuğumuz bu vasıfların aynısını onlarda taahhüt ediyor, istiyorlar. Son derece doğal.

Ahmet Hakan: Siz MHP lideri Devlet Bahçeli'nin CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'yla buluşmasında var mıydınız?

Gürsel Tekin: Hayır yoktum.

Akif Hamzaçebi: Ben vardım.

Ahmet Hakan: Tam bir mutabakat sağlandı mı aralarında?

Akif Hamzaçebi: Şöyle; Sayın Bahçeli çatı aday düşüncesiyle ilgili, formülüyle ilgili düşüncelerini bize anlattı. Sayın Genel Başkanımız kendisini dinledi. Elbette Türkiye'de halkı kucaklayan, gerilime son veren, halkın bütün renklerini taşıyan bir Cumhurbaşkanına ihtiyaç var düşüncesini ifade etti ve bu düşüncede Sayın Bahçeli'yle elbette mutabık kaldılar. Bunda hiçbir tartışma yok, hiçbir sorun yok. Yani Cumhurbaşkanı profili tarifinde hiçbir eksiğimiz yok. Sayın Bahçeli kendisi siyasi partileri ziyaret ediyor, sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyor. Biz Sayın Genel Başkanımız arkadaşlarımızla birlikte şuanda siyasi partileri, sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyor. Onun akabinde Sayın Bahçeli'yi ziyaret edeceğini ifade etti. Bizim düşüncemiz, CHP'nin düşüncesi sadece CHP – MHP yaklaşımını, fikrini temsil edecek aday değil, tüm toplumu temsil edecek ve AKP seçmeninden de oy alacak olan bir aday.

Şimdi MHP'yi ziyaret edeceğiz, HDP'yi ziyaret edeceğiz. Parlamento dışındaki bazı siyasi partileri ziyaret edeceğiz. Bu çerçevede bir aday belirleme çalışmasının içerisinde olacağız.

Ahmet Hakan: Şimdi siz CHP olarak MHP'yle beraber mi hareket ediyorsunuz?

Akif Hamzaçebi: Hayır böyle bir şey yok. Sadece Cumhurbaşkanı arayışımızda…

Ahmet Hakan: Tamam bende onu diyorum. Cumhurbaşkanı arayışında birlikte misiniz? Birlikte mi hareket ediyorsunuz?

Akif Hamzaçebi: Şöyle; birlikte hareket edelim şeklinde bir strateji oluşturmuş değiliz.

Ahmet Hakan: Peki bu nedir? Diyorsunuz ki biz ilkelerde anlaşıyoruz.

Akif Hamzaçebi: İlkelerini bize anlattılar, bizde Cumhurbaşkanı arayışımızda aynı ilkeleri ortaya koyduk.

Ahmet Hakan: Örtüşüyor mu peki ilkeleriniz?

Akif Hamzaçebi: Yani arada ufak tefek farklarımız olabilir tabi ki. Yani o profilde hangi sonuçta bunlar isimler ortaya konmadan…

Şunu da tamamlayım. Şimdi ilk kez Cumhurbaşkanını halk seçecek Türkiye'de ve Cumhurbaşkanı seçimleri Türkiye'de hep bir gerilimin konusu olmuştur. 1961 ila 80 arası dönemdeki gerilim biraz daha farklıydı. 82 anayasasından veya Kenan Evren'den bugüne kadar olan dönemdeki gerilim daha farklıydı. Kenan Evren'den sonra güçlü siyasi gelenekten gelen liderler Cumhurbaşkanı olmak istemişlerdir. Turgut Özal, Süleyman Demirel, şimdi Tayyip Erdoğan arada farklı liderlerde belki Cumhurbaşkanı olmayı düşünürler ama bu olmadı.

Buradan şuraya varacağım. Sayın Tayyip Erdoğan 2007 yılında aslında Cumhurbaşkanı olmak istiyordu demeyim ama profili düşük bir aday çıkarmak istiyordu. Abdullah Gül değildi.

Ahmet Hakan: Onu konuşacağız Akif Bey konu dağılmasın. İsterseniz şöyle, belli bir noktaya geldik. Çok da iyi oldu. Sistematik gidelim. Yani şurada kaldık. Deniliyor ki, MHP'nin tarif ettiği aday ve ilkelerle CHP'nin tarif ettiği aday ve ilkeler hemen hemen örtüşüyor.

Gürsel Tekin: Ama bu sadece CHP - MHP için geçerli değil. CHP ve MHP'nin dışında da siyasi partilerin aynı bizim düşündüğümüz gibi düşünüyor. Nasıl bir Cumhurbaşkanı. Zaten çatı dediğiniz öncelikle bir kere nasıl bir şey arzu ediyoruz. Yani hangi ilkelerde? Elbette ondan sonra isimler konuşulacaktır.

Ahmet Hakan: İsimlere ne zaman geçeceksiniz?

Gürsel Tekin: Şimdi ben Sayın Başkanın bu her seçim dönemi özellikle Cumhurbaşkanlığı seçim dönemleri hep krize dönüşmüştür. İlk kez krize dönüşecektir belki. Geçmiş yıllardaki kriz…

Ahmet Hakan: Dönüşmeyecek.

Gürsel Tekin: Nasıl dönüşmeyecek. Şimdi diyelim ki önümüzde bir seçim olacak. Hani bir millet iradesi tartışması var ya. Şimdi şuanda mevcut iktidar %43, gelecek Cumhurbaşkanı %60'la geldiği zaman milleti kim temsil edecek? %60 mı, %43 mü? Ne yazık ki 2007'de bu sistemde bir türlü oturtulabilmiş değil.

Ahmet Hakan: Neyse bu ayrı bir tartışma.

Gürsel Tekin: Ama o da tartışılması gerekir. Çok önemli bir mesele aslında.

Ahmet Hakan: Şunu tartışıyoruz ama şuanda oraya geçmedik. Yani bunu keşke daha önce bu yasa çıkarken tartışsaymışız. Geç bir tartışma yani. Öyle olacak böyle olacak. Ben şimdi şu noktadayım. Sizin durumunuz, siz ne yapacaksınız? Şimdi birinci tur tamamlandı diyorsunuz, görüştük, ilkeleri tespit ettik.

Akif Hamzaçebi: Şöyle; Sayın Bahçeli görüşlerini bize anlattı, Sayın Genel Başkanımız görüşlerini iadeyi ziyarette Sayın Bahçeli’ye bildirecek.

Ahmet Hakan: Hazır gelmişken konuşsaydı.

Akif Hamzaçebi: Ama biz daha turlarımızı bitirmedik. Diğer siyasi partilerle…

Gürsel Tekin: Biz sonuç itibariyle öyle sadece bu görüşmeleri yapınca ya dur bakalım gökten biri inecek arayışı içerisinde değiliz. CHP uzun süredir kamuoyu yoklamaları, AKP seçmeni, bizim dışımızdaki seçmenlerin ne düşündüğünü, nasıl bir aday. Elbette çok sayıda insanlar var. Ama bu isimler böyle bugün zikredilecek değil. Biz öyle Genel Merkezde oturup tembel tembel ne olacak bir aday bulacağız arayışı içerisinde değiliz. Çok sayıda, çok değerli, çok kıymetli isimler var. Gerçekten Türkiye’nin sahiplenebileceği isimler yani o isimler konusunda hiç tereddüdünüz olmasın.

Ahmet Hakan: Akif Bey size şunu sormak istiyorum. Devlet Bahçeli dedi ki, memlekette dedi %30 – 35 böyle sol var, %60 – 65 sağ var. Dolayısıyla dedi adayın sağ kesimden olması gerekir.

Akif Hamzaçebi: Önce Oktay beye bir soru sordunuz soldan bir aday olur mu? Hemen Gürsel bey gayet tabi niye olmasın. Gayet tabi niye olmasın bende aynı cevabı veriyorum. Sağdan bir aday olur mu? Gayet tabi niye olmasın ona da cevabı veririm aynı rahatlıkla. Önemli olan demokrat olması, insan hak ve özgürlüklerini içselleştirmiş birisi olması. Güven içinde yaşayabileceğimiz bir Türkiye'nin Cumhurbaşkanı olması. Bu duyguyla yaklaşabileceğimiz birisi olması.

Şimdi bence konuyu yanlış bir mecrada tartışmaya başladık. Sanki CHP’yle MHP oturdular çatıyı kurdular şimdi adayı belirliyorlar. Bu bir kere tamamen yanlış.

Ahmet Hakan: Doğrusu ne peki?

Akif Hamzaçebi: Yanlış çünkü yani Sayın Tayyip Erdoğan’ın en çok istediği şey kutuplaşmadır. Kutuplaşma çünkü daima Tayyip Erdoğan lehine işlemiştir iç siyasette. Onun arayıp bulamayacağı bir şeydir CHP ve MHP’nin Cumhurbaşkanlığında bir ittifak kurarak ortaya çıkması.

Ahmet Hakan: Ben önyargısız olduğumu düşünüyorum olmaya çalışan bir gazeteciyim. Hiçbir önyargım yok hiç kimseye karşı ama ben böyle algılıyorum sizin yaptığınız çalışmayı. Demek ki siz kendinizi…

Akif Hamzaçebi: Ahmet Bey onun için açıklama ihtiyacı duydum. Böyle algılandığını fark ettiğim için.

Ahmet Hakan: O zaman bana şunu söyleyin. Deyin ki, CHP, MHP oturdu Tayyip Erdoğan’a karşı bir aday bulmaya çalışıyor. Bu izlenim yanlıştır işin doğrusu şudur deyin bana.

Akif Hamzaçebi: Açıklıyorum bakın, Sayın Bahçeli o gün geldi görüşlerini ifade ettiler. Tabi ki saygı duyarız. Sayın Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu’da kendisine iadeyi ziyarette bulunacağını söyledi. Biz görüşlerimizi o iadeyi ziyarette Sayın Bahçeli'ye ifade edeceğiz. Ama MHP'yle temelde mutabık kaldığımız bir nokta var. Sayın Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı olmamalıdır. Elbette programımızı, projemizi sadece Tayyip Erdoğan karşıtlığı üzerine kurmuyoruz.

Ahmet Hakan: Ama bakın algıyı siz kuvvetlendiriyorsunuz. Eğer siz derseniz ki, CHP ve MHP’nin anlaştığı en önemli konu Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmamasıdır derseniz bu topluma CHP ve MHP Erdoğan karşıtlığında anlaştı diye algı çıkar. Bunu engelleyemezsiniz.

Akif Hamzaçebi: Her Cumhurbaşkanlığı seçimi veya her genel seçim ister istemez bir yarıştır tabi ki. Yani Sayın Tayyip Erdoğan bu yarışı kazanmak isteyecektir. Bizde hayır Tayyip Erdoğan değil şu kazansın diyeceğiz. Bu çok doğaldır.

Ahmet Hakan: O zaman siz Erdoğan tam bu kutuplaşmayı ister diyorsunuz ya tam da onun istediği şeyi yapmış oluyorsunuz.

Akif Hamzaçebi: Hayır bakın, onun için biz demin şunu söyledik. Yani biz MHP’yle oturduk bir aday belirliyoruz şeklinde bir çalışmanın içerisinde değiliz.

Ahmet Hakan: Ama ikinci aşama o olmayacak mı?

Akif Hamzaçebi: Bilemiyorum bakalım o günler gelsin.

Ahmet Hakan: Belki de üçüncü aşama.

Akif Hamzaçebi: İadeyi ziyarette bulunalım MHP'ye, kendilerine görüşlerimizi ifade edelim çakışıyorsa elbette olabilir. Çakışmıyor olabilir. Herkes kendi adayını göstersin diyebiliriz.

Gürsel Tekin: Ahmet Bey, Cumhurbaşkanlığı seçimi icra makamı değildir. Sembolik bir makam. Önemli bir makamdır. Niye Türkiye bu meseleyi konuşuyor? Tayyip Erdoğan'dan dolayı konuşuyor. Aslında normal mecrasına kalsa belki ne CHP kendine dert edinecek, ne MHP ne de bir başka siyasi parti dert edinecek. Ama bu kadar gerilimli işadamına vatan haini, hukukçuya gayri milli, gazeteciye bilmem ne diyen baskıcı, otoriter bir sistemin karşısında… Şimdi böylesi bir ortamda doğal değil midir yani AKP'nin karşısındaki demokrasi konusunda, özgürlük konusunda kaygıları olan insanların bu meseleyi kendisine dert edinmesi son derece doğal değil mi? Biz bu noktaya getirmiş değiliz. Aslında mesele bu.

Ahmet Hakan: AKP'ye oy veren insanların biz biliyoruz ki önemli bir bölümü, çok önemli hatta çok büyük bir bölümü Tayyip Erdoğan'a oy veriyor.

Gürsel Tekin: Hayır yapılan araştırmalar… Cumhurbaşkanlığıyla ilgili daha yeni kamuoyu yoklamaları var. Tablonun böyle olmadığını çok net…

Akif Hamzaçebi: Son yerel seçimde AKP'nin aldığı oy %43. %43 oy Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sayın Tayyip Erdoğan'a verilecek blok oy değil asla. O %40'ların altındadır.

Gürsel Tekin: Tayyip beyde aday değildir yani niye Tayyip beyi konuşuyoruz onu da doğrusu çok şaşırıyorum yani.

Ahmet Hakan: Siz açıyorsunuz ben açmadım.

Gürsel Tekin: Biz açmadık sen ısrarla açtın.

Ahmet Hakan: Akif Bey siz ne diyeceksiniz?

Akif Hamzaçebi: Ben şunu söyleyecektim. O cümlemi biraz daha açıyım. Yerel seçimde AKP’ni aldığı %43 oy Sayın Erdoğan'ın aday olması halinde…

Ahmet Hakan: Tuğrul Bey'in yaptığı analize katılıyor musunuz?

Akif Hamzaçebi: Ben onu biraz şöyle söylüyorum. Cumhurbaşkanı adayı olması halinde ona gitmez. Hatta o seçmenin bir bölümü gene Tayyip Erdoğan için oy verecektir ama Başbakanlıkta kalsın diye ona oy vermeyecektir. Olmasın diye.

Ahmet Hakan: O zaman Erdoğan çok başarılı bir Başbakan olmalı ki Başbakanlıkta kalsın diye ahali onu… Ha borç için diyorsunuz.

Akif Hamzaçebi: Biz ona bir şekilde bu ekonomik sistemin bir parçası haline geldik hepimiz bunu da o götürüyor, yarın öbür gün elbette olabilir. Yarın öbür gün Cumhurbaşkanı olursa ülke kaosa girebilir. Aman yerinde dursun Cumhurbaşkanı olmasın. Bana bunu AKP'ye oy vermiş olan işadamları söylüyor.

Ahmet Hakan: Gürsel Bey.

Gürsel Tekin: Ahmet şimdi iki muhalefet partisi burada. Doğal olarak şuanda bizi izleyen yurttaşlarımız geçen hafta Niğde'deydim, 2 gün önce Urfa'daydım. İnanın Anadolu kaynıyor, tarım, hayvancılık, çiftçi anlatamam. Niğde'nin bir köyü suyu tamamen kesik. Yani insan her şeysiz yaşayabilir susuz ve havasız asla yaşayamaz.

Ahmet Hakan: Peki orada kime oy vermişler Gürsel Bey?

Gürsel Tekin: Efendim hiç önemli değil ki.

Ahmet Hakan: Nasıl önemli değil. Susuzsa oyunu vermez.

Gürsel Tekin: Verdi ne yapacak.

Ahmet Hakan: Niye sizin partinize vermiyor ne yapacak diye bir şey. Tek partimi var?

Gürsel Tekin: Onu da anlatayım biraz açıyım. Urfa'daydım, Urfa'da AKP 10 milletvekili çıkarmış. Urfa'ya bu saatte gidelim Urfa'daki seçmenlerin %80'i inanılır gibi tepkili.

Ahmet Hakan: Nasıl tepkili canım bırakın. Kaç oy aldılar son yerel seçimde biliyor musunuz? Şampiyon oldu Şanlıurfa'da AKP.

Gürsel Tekin: Maalesef öyle işte o da apayrı şey. Şampiyon olduğu için cezalandırıyor. Urfa’da hastaneye gittim bir devlet hastanesine…

Ahmet Hakan: Bir ayda mı her şey bozuldu?

Gürsel Tekin: Bir ayda bozulmuş değildir. Tabi ki bir ay içerisinde bozulmuş değil.

Akif Hamzaçebi: Oyu azalan tek parti AKP değil mi %50’den %43’e.

Ahmet Hakan: Şanlıurfa'dan bahsettiğimiz için söylüyorum ben.

Gürsel Tekin: Tabi ki çok önemli oy almış ve çok enteresan yani Urfa'da 10 tane milletvekili olmasına rağmen Urfalı bir bakan yok. Bursa’da biri geliyor bakan oluyor. Urfa'da o kadar siyaset yapan insanlar var bir belediye başkanı yok. Maraş’ta biri geliyor belediye başkanı oluyor. Doğrusu ben Urfalı olsam...

Ahmet Hakan: Siz onlar adına konuşuyorsunuz onlar memnun ki oylarını yağdırmışlar.

Gürsel Tekin: Memnun olabilir ama biz yurttaş olarak, milletvekili olarak oradaki dramı anlatmak zorundayız. Yani kime oy verirse versin.

Ahmet Hakan: Dram yaşayan insan nasıl AKP'ye oy verir eğer dram yaşıyorsa.

Gürsel Tekin: O da onun tercihi onun yapacak bir şeyi yok. Ama bunu görmemezlikten gelemeyiz. Hastanede bakın Somali’ye gittim Ahmet bey Somali'de görmediğim manzarayı Urfa'daki hastanelerde gördüm gecede gördüm. Sadece Urfa'da değil Antep'te öyle, Maraş'ta öyle, Bursa'da, İstanbul'da. Bakın hemen bu şehirde. Şimdi bu saatte çıkalım gidelim binlerce Suriyeli neredeyse sokakta kalır vaziyette ve inanılır gibi değil.

Ahmet Hakan: Bunu niye anlattınız şimdi?

Gürsel Tekin: Bunu niye anlattım. Şimdi doğal olarak buraya gelince yurttaşlarımız diyor ki bu muhalefet partisi hep yüksek perdede konuşuyorsunuz. Bu insanların sorunlarını niye anlatmıyorsunuz. Bu sorunların anlatılabileceği bir mecra…

Ahmet Hakan: Bulmuşken diyorsunuz.

Gürsel Tekin: Haklı olarak. Şimdi onlar zannediyorlar ki, biz hiçbir şey yapmıyoruz, anlatmıyoruz derdimizi.

Ahmet Hakan: Ama konumuz Cumhurbaşkanlığı.

Gürsel Tekin: Rica ediyoruz bir günde bu meseleyi açın yani bu meseleyi konuşalım. Gerçekten çok büyük bir sıkıntı.

Ahmet Hakan: Bakın şunu konuşmak isterim. Madem bu kadar ciddi bir problem var, sizin gözlemleriniz bu doğrultuda. Sizin gözlemlerinizi doğru aktardığınızı düşünüyoruz tabi ki. Bence şunu tartışalım. Nasıl oluyor da Urfa'da AKP eğer Urfa Somali gibiyse %60 – 70 oy alıyor.

Gürsel Tekin: Hastaneyi diyorum. Yani Urfa'daki hastaneleri.

Ahmet Hakan: Hükümete takoz olacak bir Cumhurbaşkanı adayı üzerinde durmuyoruz diyorsunuz.

Gürsel Tekin: Sayın Gül bu uygulamaları yapmasaydı belki hiçbirimiz bu konu…

Akif Hamzaçebi: Şunu ilave etmeyi zorunlu görüyorum. Anayasamıza göre yürütmenin işlerinden hükümet sorumludur Cumhurbaşkanı değil. Yani Cumhurbaşkanı sorumsuzdur. Şimdi Sayın Erdoğan diyor ki, ben Cumhurbaşkanı olursam yetkilerimi sonuna kadar kullanırım. Demek istediği şu; bakanlar kurulunu kendi başkanlığım altında toplarım. Bu kaos demektir.

Ahmet Hakan: Yetkisi var mı?

Akif Hamzaçebi: Var. Yetkisi var ama bugüne kadar hiçbir Cumhurbaşkanı bu yetkisini kullanmamıştır. Neden? Çünkü sorumluluk daima hükümetindir. Sorumsuz bir Cumhurbaşkanı hükümeti yönlendirmeye kalkacak, hükümette onun dediğini yapacak ve kendisi sorumlu olmayacak.

Ahmet Hakan: Oradaki sorumsuz kelimesini hangi anlamda kullanıyorsunuz?

Gürsel Tekin: Hukuken bir şeyi olmayacak.

Ahmet Hakan: Diyorsunuz ki, sen bakanlar kuruluna başkanlık yapacaksın ama ben sana muhalefet yapamayacağım. Gensoru veremeyeceğim.

Akif Hamzaçebi: Talimat verecek. Diyecek ki, efendim şöyle bir kanun getirin, şu kararnameyi şöyle çıkarın. Olmaz diyemez.

Ahmet Hakan: Konuşmamız gereken konu şu; herkes diyor ki, sağdan soldan duyuyorum. Değişik siyasi görüşlere sahip insanlar diyorlar ki, Erdoğan diyorlar HDP'yle bir yani BDP'yle, BDP diyelim çünkü bilinen ismi BDP bir ittifak peşinde. İmralı'ya gidip gelişler arttı, Öcalan'ın cümlelerine dikkat ediliyor ne diyor diye. Böyle bir sanki BDP'lilerin oyunu alarak AKP'lilerin oyu artı üzerine BDP'lilerin oyu eklenince %50'yi aşabileceğini ve Cumhurbaşkanı olabileceğini. Siz ne düşünüyorsunuz Gürsel Tekin?

Gürsel Tekin: Ahmet Bey tabi yine aynı noktaya geldik. Yani biz Tayyip beysiz bir tartışma yapalım derken yine geldik Tayyip beyin odağına oturduk. Aslında bizi de çok ilgilendiren bir mesele değildir. Tayyip bey olur mu olmaz mı? Kimle ittifak kuracak, kurmayacak. Daha çok bizim arzu ettiğimiz bu temel sıkıntıları ortadan kaldırabilecek, toplumun önemli kesiminin yani 76 milyon yurttaşımızın oy vermese de evet ya içime sindi bu Cumhurbaşkanı olabilmeli diyebilecek bir arayışımız var. Yoksa AKP kendi mutfağında Tayyip Beyi mi, Ahmet'i, Mehmet'i onların kendi işidir. Kimlerle ittifak edip etmeyeceğini biz tartışacak değiliz. Ama gerçekten bu mesele sembolik bir makam olmasına rağmen çok önemli bir konuma geldi. Yani belki bugün Sayın Cumhurbaşkanı Sayın Gül özellikle son 2 yıldır yaşamış olduğumuz bu süreçte 76 milyonun evet kardeşim hepimizin vicdanı oldu diyebilseydi bu tartışmaların hiçbirisi yapılmamış olurdu. Ama ne yazık ki Sayın Cumhurbaşkanı adeta noter gibi davrandı. Yani sosyal medyaya yasak geliyor kaçak elektrik kullanır gibi kaçak twit kullanıyor. Benim Cumhurbaşkanım kaçak twit kullanmamalı.

Ahmet Hakan: İkinci bölümde anlattıkları vasıflara sahip isimler var mı onu konuşacağız.

CHP temsilcilerine Kemal Kılıçdaroğlu neden aday olmuyor diye soracağım. Gürsel Bey.

Gürsel Tekin: Yani aslında biraz önce uzun süredir konuştuğumuz, çaba sarf ettiğimiz bu arayışın tam tersini yapmış olursunuz. Yani mutfağınızda adayınızı çıkarabilirsiniz. Ama bu toplumsal mutabakatı sağlayacak bir aday arayışı olmaz olur. O açıdan bizim CHP olarak bizim arayışımız mutfağımızda Genel Başkanımız keşke gerçekten Türkiye'de layıkıyla bu işi yapabilecek bir insandır ve 30 yıllık devlet yaşamındaki bütün süreci de en iyi AKP'liler bilir. Özellikle geçmiş dönemlerde görev yapanlar çok iyi bilir. Biz tabi mutabakat arıyoruz. Yoksa Sayın Genel Başkanımız bu makama çok yakışır.

Akif Hamzaçebi: Bende hiç farklı düşünmüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu gerçekten Cumhurbaşkanı olsa hiç tartışmasız bu görevi layıkıyla en iyi şekilde yapacak olan bir kişidir. Ancak Türkiye'nin kutuplaşmaya değil kucaklaşmaya ihtiyacı var. Böyle bir süreci…

Ahmet Hakan: Mesela Tayyip Erdoğan'ın aday olması kutuplaşmayı mı sağlayacak?

Akif Hmazaçebi: Kesinlikle.

Ahmet Hakan: Kılıçdaroğlu'da olursa kutuplaşma olabilir.

Akif Hamzaçebi: Sayın Tayyip Erdoğan bütün siyasetini kutuplaşma üzerine kurmuş olduğu için Sayın Kılıçdaroğlu ben böyle bir yarışta Cumhurbaşkanı adayı olmayacağım Cumhurbaşkanı adayı liderler olmamalı anlamında bir değerlendirme dahi yaptı. Yani Sayın Kılıçdaroğlu bu yarışta yok. Biz toplumu kutuplaştıran değil, kucaklayan, birleştiren bir aday arıyoruz. Dolayısıyla her kesimden oy alacak olan bir aday olsun istiyoruz. Hep söylediğim şeyi bir kez daha söylüyorum. Bu aday AKP'ye oy vermiş olan vatandaşlarımızın da oy vereceği bir aday olacaktır.

Gürsel Tekin: Sayın Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı olsa Gürsel Tekin’e nasıl davranıyorsa AKP'liye de öyle davranır.

Ahmet Hakan: Birinci bölümde etraflıca konuştuk, çok iyi anlaşıldı o mevzu. Kısa bir özet geçmek gerekirse her iki partide yani hem CHP, hem MHP şunu diyor. Öyle bir Cumhurbaşkanı adayı bulmalıyız ki, ortaya koymalıyız ki toplumun tüm kesimlerinden oy alsın, büyük bir mutabakatla seçilsin ve hatta AKP'lilerden de oy alsın diyorlar. Her iki partinin de söylediği bu. Şimdi bu vasıflara sahip yani bu niteliklere sahip, şunu sormuyorum sizde Cumhurbaşkanı adayı var mı? Tabi ki var yani bütün arkadaşlarınızın hepsi aday olabilir. Hepsi de çok değerli insanlardır ama bu vasıflara sahip olmak ayrı bir hususiyet gerektiriyor. Bu hususiyette insanlar var mı? İsimler var mı belirlediğiniz?

Gürsel Tekin: Tabi çok sayıda isim var şuanda.

Ahmet Hakan: Bu vasıflara sahip.

Gürsel Tekin: Elbette bu vasıflara sahip. Kaldı ki, bu vasıflara arayışımız olmazsa zaten kendi mutfağımızda çok sayıda isimde şey olurdu. Bizim temel anlayışımız…

Ahmet Hakan: Peki mesela kendi aranızda konuşuyor musunuz şu isimler var, şunlar olabilir, şunlar olmaz. Bunlar tartıştığınız şeyler mi?

Gürsel Tekin: Daha çok sadece bizim mutfağımızda değil, bizim dışımızda da kamuoyunda tartışılan bilinen gerçekten toplumun önemli kesiminin kabul görebileceği isimler konusunda araştırmalarımız var. Doğal olarak seçmen sonuç itibariyle sandığa gidecek seçmenin tercihiyle seçilecek. Bizim kendi aramızda dar alanda Ahmet Mehmet dememizin bir anlamı yok.

Ahmet Hakan: Kendi aranızda derken şunu söylüyorum. Mesela diyorsunuz ki, biz diyorsunuz MÜSİAD'a gittik, TÜSİAD'a gittiniz, onunla görüştünüz, bununla görüştünüz falan. Böylece bütün bu görüşmelerde hiç isim zikrediliyor mu mesela?

Gürsel Tekin: Hayır hiç isim zikredilmiyor. Zikredilen nokta şu, herkesin bir hassasiyeti var Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili. Bu hassasiyete uygun bir aday arayışımız var.

Ahmet Hakan: Nedir o hassasiyet?

Gürsel Tekin: İşte bu gerilimi, anayasaya sahip çıkacak, gerçekten Türkiye’de sıkıntılar olduğunda Cumhurbaşkanı bir güvence gibi olabilecek bir arayış var. Bunu hemen hemen her kesimde bu arayışın devam ettiğini görüyoruz. Neden kaynaklandı, yani niçin böyle oldu. Böyle bir arayış içerisinde bizimde, kamuoyunun da tartışılan isimler elbette millet tarafından sorgulanıyor. Ne düşünülüyor, neler çıkacak.

Ahmet Hakan: Benim sizin bu cevabınızdan anladığım henüz isimlendirme aşamasına siz geçmemişsiniz. Cebinizde isimler yok.

Gürsel Tekin: İsimlerimiz var.

Ahmet Hakan: Bu vasıflara sahip.

Gürsel Tekin: Elbette olmaz mı? Bu coğrafyada böyle isimler yüzlerce isim sayılabilir. Ama daha dikkatli davranıyoruz. En azından bu toplumsal mutabakatı…

Ahmet Hakan: Ben niye bulamıyorum o isimleri?

Gürsel Tekin: Sizde bulursunuz.

Akif Hamzaçebi: Ahmet bey siz bugün 9 isim yazmışsınız.

Ahmet Hakan: Ama onların bu vasıflara sahip olup olmadığı konusunda kuşkular var.

Akif Hamzaçebi: Şimdi ben şöyle değerlendiriyorum. Bizim cebimizde isimler var. Usulen siyasi partileri ve sivil toplum örgütlerini dolaşıyoruz dersek yanlış olur. Bu etikte olmaz. Böyle bir şey yok. Hiçbir isminiz yok. Hayır o da doğru değil. Elbette isim var.

Ahmet Hakan: Dayattığınız bir isim yok diyorsunuz. Gürsel beyin söylediğinden onu anlıyorum ben.

Akif Hamzaçebi: Hayır hayır biz bir isim vermiyoruz zaten. Onları dinliyoruz. Onlar nasıl bir Cumhurbaşkanı istiyor onu tarif ediyorlar bize.

Ahmet Hakan: Tek adaya indirgemeniz yani bütün bu MHP'yle, diğer partilerle, sivil toplum örgütleriyle bütün bu görüşmelerin sonunda yasal süreçte tamamlandığında yani adayın ortaya çıkması zamanı geldiğinde sizce tahmininizi soruyorum bir mutabakatın sağlanma ve tek bir ismin ortaya konma ihtimali % kaçtır? Yüksek midir?

Akif Hamzaçebi: Azımsanmayacak bir orandır. Yüksektir diyemem. Yüksektir dersem yanlış olur. Çünkü bunun riski de vardır. Yani biraz önce sözünü ettiğimiz kutuplaşma siyaseti nedeniyle risk taşıyan bir olaydır. Ama en geniş mutabakatı sağlayabiliriz bunu imkansız görmüyorum. En geniş mutabakat en risksiz olandır, en tehlikesiz olandır. En riskli olan sadece MHP ve CHP'nin oturup bizim adayımız şudur demesi. Bu en riskli, en yanlış olan olaydır. Biz bunun arayışında kesinlikle değiliz. Çok geniş bir mutabakat. Aramızda konuşmuyor muyuz? Elbette konuşuyoruz. Yani şu isim olsun, şu olmasın.

Ahmet Hakan: Mesela bir anket yapmışsınız parti içinde Yılmaz Büyükerşen'le Emine Ülker Tarhan isimleri ön plana çıkmış. Doğru mu?

Akif Hamzaçebi: Hayır hepsi yanlış. Çünkü şöyle; milletvekili grubunda bu anketi yaptık. Herkes oyunu kullandı. Biz grup başkanvekilleri olarak kullanmadık sadece. Bu oyları aldık Genel Başkanımıza teslim ettik. Oylar onda.

Gürsel Tekin: Sandık açılmadı ama gazeteler yazdı.

Akif Hamzaçebi: Sayın Genel Başkan açıklamadığı sürece söylenenlerin hepsi yanlıştır. Ama her iki isimde çok değerli isimlerdir. Ama gazetelere aksetmeyen başka değerli isimlerde vardır. Hatta medyanın hiç gündeminde olmayan başka değerli isimlerde vardır. Bu ziyaretler, bu istişareler sonucunda ve anketler sonucunda inanıyorum ki çok güçlü bir adayı çıkaracağız. Bu mutlaka bir siyasi profili de güçlü olan bir aday olacaktır. Yani bir akademisyen vs. kimliğine indirgemeyeceğiz. Siyaseten de güçlü bir aday olacaktır.

Ahmet Hakan: Mesela şöyle bir anlaşmanız ya da şöyle bir ön kabulünüz var mı? Arkadaşlar, partilerden, milletvekillerinden olmasın bu isim.

Gürsel Tekin: Hayır. Öyle bir ön şartımız yok. Ama her iki partide çok kapalı devre çalışan bir siyasi parti değiliz. Kamuoyu da biliyor. Yani parlamentoda, basın, medya en rahat yazılacak siyasi partiler biz olduğumuz için yalan yanlışta yazabiliyorlar. Herhangi bir cezası yok. AKP'yi yazmak büyük bir bedel ödetiyor.

O açından her iki siyasi partide de bu nitelikte gerçekten arzu eden çok sayıda arkadaşlarımız var. Bizde de var milletvekili olan…

Ahmet Hakan: Bir ön kabulümüz yok diyorsunuz.

Gürsel Tekin: Elbette yok. Yani olmazsa olmazlarımız değil ama olmayacak anlamına da gelmez tabi.

Ahmet Hakan: Bazı isimler var. Sorsam bana bozulur musunuz?

Gürsel Tekin: Şimdi sormayın. Şundan dolayı; bir sürü mutfakta olan isimler var. Onlara da haksızlık yapmış oluruz.

Ahmet Hakan: Neden?

Gürsel Tekin: Kamuoyuna yansımış isimler var, yansımamış isimler var.

Ahmet Hakan: Peki nasıl bir kampanya olacak? Mesela diyelim ki, bir çatı adayı buldunuz, gerçekten harika biri. Mesela şöyle mi olacak; CHP-MHP bütün partiler birleşecek, diğer parlamento dışında kalan partiler de birleşecekler ve hep birlikte siz kampanyaya katkıda mı bulunacaksınız? Parasal, maddi, manevi…

Gürsel Tekin: Hayır, kesinlikle öyle bir şey yok. Kampanyayı adayın kendisi yürütecek.

Akif Hamzaçebi: Siyasi parti şunu yapabilir; siyasi parti para yardımı yapamaz ama CHP Kahramanmaraş'ta bir miting yapabilir tabi ki.

Gürsel Tekin: Lojistik destek verir.

Akif Hamzaçebi: Genel Başkan veya Genel Başkan Yardımcıları orada konuşabilir. Ama Sayın Kılıçdaroğlu şunu söyledi; kampanyayı ben yürütmeyeceğim dedi. Kampanyayı aday yürütecek. Yani ön planda o olacak.

Ahmet Hakan: Ben adayım. Çıktım Maraş'ta miting yapacağım. Nereden bulacağım otobüsü, adamı…

Akif Hamzaçebi: Ama siyasi partilerde elbette o meydanda kendi taraftarlarını toplayabilir onda bir sakınca yok.

Ahmet Hakan: Doğrudan parti otobüsünü veremeyecek ama öyle mi?

Akif Hamzaçebi: Parti otobüsünü cumhurbaşkanı adayının emrine verip, al bunu sen kullan diyemez.

Ahmet Hakan: O kampanyayı yardım toplayarak yapacak.

Akif Hamzaçebi: Yardım toplayarak yapabilir. Yasada bir sorun var, onu söyleyeyim size. Nakit yardımda bir sınır var ama ayni yardımda bir sınır yok. Bir iş adamı yüzlerce otobüsünü verebilir mesela. Bir sınır yok.

Ahmet Hakan: Sizin bulduğunuz çatı adayı ne yapsın gariban…

Gürsel Tekin: İman gücüyle gidecek. Yapacak bir şey yok.

Akif Hamzaçebi: Bir saniye… Bir çatı aday bulmadık daha. Hep çatı aday üzerine konuşuyorsunuz…

Gürsel Tekin: Aslında cumhurbaşkanını milletin seçmesi de oportünistçe bir tavırdır. Bunu da konuşmamız lazım. Böyle bir şey olur mu Allah Aşkına? Bu parlamento kendi iradesi içerisinde cumhurbaşkanı seçebilir.

Şimdi cumhurbaşkanları adayları çıktı. Ne diyecek mesela? Gitti, Kayseri'ye, Erzurum'a vatandaşa ne söyleyecek? Ben iyi rektör atarım. Yol yapmayacaksın, yatırım yapmayacaksın ne anlatacaksın? Gerçekten yeniden tartışılmalı, alt yapısı oluşmalı. Böyle bir millet fantezisi, halen parlamentoda, parlamentodaki milletvekillerini millet seçmiyor. Cumhurbaşkanını nasıl seçecek?

Ahmet Hakan: Şöyle bir durum söz konusu anladığım kadarıyla; sizin diyelim ki önerdiğiniz bir defa adayı siz göstereceksiniz. Yani diyecekler ki biz Ali’yi aday gösterdik. Ali, bunu kabul edecek ve meydanlara çıkacak. Çıkmadan önce diyecek ki, ey vatandaş benim hesap numaram şudur, bana şu sınırlar içerisinde para yardımı yapın.

Gürsel Tekin: O da gelmez, öyle bir para pul. Niye gelecek? Kim verecek? Hangi işadamı? Herkesin kafasının üstünde bir iktidar sopasının olduğu yerde hangisi yardım edecek? Şimdi Siz Ahmet Hakan olarak yarın onun hesabına 1 milyon para gönderebilir misiniz? İşadamı nasıl gönderecek?

Akif Hamzaçebi: Bakın 10 -15 milyon kişi 1’er lira verse 15 milyon TL eder. Hiç zor bir iş değildir o. Gürsel Beyin kast ettiği yani işadamları vermez, korkar. Katılıyorum.

Gürsel Tekin: Eşit bir yarış yok. Bir tanesi devletin bütün olanaklarını sadece devletin değil kendisinin oluşturmuş olduğu iş dünyasının, havuz medyasının büyük sermayesiyle çıkacak. Öbür tarafta 1 lira paralar toplayacak…

Ahmet Hakan: Benim mantığım almıyor. Cumhurbaşkanı adayını parti gösteriyor ya da parti grupları gösteriyor.

Akif Hamzaçebi: Anayasa şöyle; en az 20 milletvekilinin aday göstermesiyle cumhurbaşkanı adayı olunabilir diyor. TBMM dışında kalan %10'un altında oy almış olan partilerin bir araya gelip %10'u geçmeleri halinde… Amaç şu orada yani şunu demek istiyorum; cumhurbaşkanının tarafsızlığı nedeniyle Anayasal konumu o şekildedir. Partili 20 milletvekili göstersin.

Gürsel Tekin: Ama yine tarafsız değil.

Akif Hamzaçebi: Yalova seçiminde hükümet bütün gücünü kullandı ama mali gücü olmayan CHP'nin adayı kazandı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde ben hiç önemsiyorum onu. Hükümetin gücünü hiç önemsemiyorum. Halkın gücü ona yetecek.

Ahmet Hakan: Kürtler ne olacak?

Gürsel Tekin: Kürtleri sadece bir partinin kafesine sıkıştırmak çok doğru değildir.

Ahmet Hakan: BDP ile görüşüyor musunuz?

Gürsel Tekin: Elbette görüşeceğiz. HDP ile de görüşeceğiz, Saadet Partisiyle de görüşeceğiz. Yani burada biz ne kadar kaygı taşıyorsak Kürtlerde önemli bir kaygı taşıyor. Elbette herkes kendisinin huzur içinde, kendisini temsil edebilecek bir cumhurbaşkanı arayışı içindedir. Bunu böyle kategorize edip…

Ahmet Hakan: Bir dakika şimdi… Bu CHP adına sizin yaklaşımınız. Siz diyorsunuz ki biz CHP olarak bu arayışımızda HDP, BDP'yi dışlamıyoruz.

Gürsel Tekin: Kesinlikle.

Akif Hamzaçebi: Ziyaret edeceğiz.

Gürsel Tekin: İki farklı siyasi parti. Yani bizim MHP'nin nasıl davranıp davranmayacağını, bizim kontrol etme şansımız yok. Mesela Sayın Gül'le biz görüşmeyi kabul etmedik. Yani şimdi çıkıp diyelim ki siz niye Sayın Gül’le görüştünüz? Niye Sayın Çiçek’le görüştünüz diyebilir miyiz?

Ahmet Hakan: Elbette. Bunların hepsinde hem fikiriz. Ben sadece şunu söylüyorum. Siz son tahlilde orta bir aday üzerinde anlaşmaya çabalayan, değişik siyasi partilerden birisiniz. Şimdi diyorum ki ben bu çabayı sürdürürken aranızda ciddi bir ihtilaf var. İhtilaf konusu da HDP.  Bu diyorsunuz, sorun olmayacaktır.

Gürsel Tekin: Belki bu çatı adayı dediğimiz, gerçekten aday arayışımız konusunda HDP’nin de MHP’nin de, CHP’nin de, AKP'nin de evet, ya bizim hepimizin aradığı profildedir diyebilir.

Ahmet Hakan: Bu konuda benim en çok üzerinde durduğum konu buydu. Bu büyük bir problem çıkarır mı? Bu arayışı tökezletir mi? Siz olmaz diyorsunuz. Böyle bir sorun çıkmaz diyorsunuz.

Gürsel Tekin: Bizim bugüne kadar farklı siyasal düşüncede olan çeşitli kurumlarla görüştük. TUSKON gibi, MÜSİAD gibi… Şimdi herkesle görüşmeye ve 76 milyon insanın arzu ettiği bir cumhurbaşkanı arayışımız varsa bir kesimi yok saymakta doğru değildir. O açından herkesle görüşeceğiz.

Ahmet Hakan: Diyelim ki, Saadet Partililer dediler ki bizde bir aday çıkarmak istiyoruz. Bize 20 milletvekili lazım yasal olarak. Destek verir misiniz?

Akif Hamzaçebi: Şöyle söyleyeyim; şimdi bu bir kere bir siyasi bir hile. Biz Saadet Partisiyle görüşeceğiz, diğer siyasi partilerle görüşeceğiz. HDP ile görüşeceğiz. Şu an sivil toplum örgütlerini ziyaret ediyoruz. Ama Saadet Partisine 20 milletvekili ödünç verelim. Bu ne demektir? Böyle bir talep yok bir kere. Talep olacağını sanmıyorum ama şöyle değerlendiriyorum…

Ahmet Hakan: Bireysel olarak veririm dedi Gürsel Bey.

Gürsel Tekin: Şundan dolayı; %10 barajı bakın en çok mustarip olan sizde çok iyi hatırlarsınız şu anki iktidardır %10 barajında. Bülent Arınç’lar… Demeçleri var. Nasıl ağır demeçler. %10’la ilgili. Şimdi %10’nu niye insanları böyle parlamentonun dışında siyasi partilerin mağdur edilsin, demokrasinin içinde bunlar olmasın? Demokrasi adına veririm.

Ahmet Hakan: Aranızda bir ihtilaf çıktı şimdi.

Akif Hamzaçebi: Hayır. Gürsel Bey demokrat bir tavır gösterdi. Ben şunu demek istiyorum; bir kere böyle bir talep yok. Böyle varsayım üzerine konuşuyoruz. Talep olacağını tahmin etmiyorum. Talep olması şu anlama gelir. 20 milletvekili bizim adayımızı göstersin, nasıl olsa seçilemeyeceğiz, biz kendimizi gösterelim. Peki, ikinci turda… İkinci turda size verelim. Bu kötü bir ittifak. Ahlaki bulmuyorum.

Ahmet Hakan: Sizin öngördüğünüz çatı adayı bir AKP'li olabilir mi?

Gürsel Tekin: Tabi burada böyle çok kesin çizgilerle bir şey söylemek istemiyorum. Ama elbette olmamalı diye düşünüyorum. Bu benim bireysel düşüncem. Bu hususiyet içerisinde önümüze bir AKP içerisinde birinin adaylaşması olabilir mi tartışması hiç olmadığı için ben bireysel olarak itiraz ederim.

Ahmet Hakan: Bireysel olarak itiraz etmeniz kendinizle çelişkiye düşmenize neden olur. Çünkü, biliyorsunuz ki biz vasıflara bakarız. Tak, tak, tak. Şu vasıflara sahip herkes olur. AKP'li bu vasıflara uyuyor, niye olmuyor?

Gürsel Tekin: Uymuyor. Niçin uymuyor? Son iki yıllık uygulamaya bakın. Milletin vekili seçilmişse orada bir yetki almışsa bütün bu olumsuzlukların karşısında suskun kalmışsa bu profile uyuyor dersek kendimizi…

Ahmet Hakan: Ayrıldıysa AKP'den…

Gürsel Tekin: Ayrılmışsa bilemem. Evet, yiğitçe bir duruş sergilemişse neden olmasın? Biraz önce Sayın Gül’le ilgili söyledim. Keşke bu süreçte gerçekten demokrasi konusunda, hukuk konusunda, özgürlükler konusunda bir tavır koymuş olsaydı. Ama ne yazık ki koyamadı.

Ahmet Hakan: Onu mu desteklerdiniz o zaman?

Gürsel Tekin: Bilemiyorum yani. Niçin olmasın.

Ahmet Hakan: Çok teşekkür ediyorum.

    Salı, 03 Haziran 2014 18:27

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica