Erdoğan Toprak: "Sağduyusunu kaybetmiş bir iktidar her türlü felakete neden olabilir"

"Vatandaşa tekme atanın sadece görevden alınması yetmez, attığı tekmenin hesabı adalet önünde sorulmalıdır."

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, AKP iktidarının Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim öncesinde siyasal ve toplumsal kutuplaşmayı en üst düzeye çıkaracağını dile getirerek, "Bütün vatandaşlarımızı AKP'den daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz" dedi.

Erdoğan Toprak'ın açıklaması şöyle: "Bölerek, parçalayarak, kutuplaştırarak seçim kazanma, iktidar olma çabası ancak demokratik zihniyetten, siyasal ahlaktan, toplumsal sorumluluktan ve de temel hak ve özgürlüklerden nasibini almamış ilkel bir siyasetin stratejisi olabilir. AKP ısrarla ve inatla bu stratejiyi yürürlüğe koymaya çalışmaktadır. AKP iktidarı, Cumhurbaşkanlığı ve genel seçim öncesinde siyasal ve toplumsal kutuplaşmayı en üst düzeye çıkarmaya çalışmaktadır. Bu durum toplumsal uzlaşmayı, toplumsal sözleşmeyi ortadan kaldıracak bir büyük ve tehlikeli oyundur. Sağduyusunu kaybetmiş bir iktidar her türlü felakete neden olabilir. Bu durumu engelleyecek tek çare toplumun sağduyu ile hareket etmesidir. Bütün vatandaşlarımızı AKP'den daha sorumlu davranmaya davet ediyoruz

Görevden Alma Yetmez Yargılanmalıdır
Eğer AKP hükümeti Anayasa, yasa ve evrensel hukuka bağlı bir iktidar olduğunu iddia ediyorsa vatandaşa şiddet uygulayan personelini sadece görevden alarak sorumluluktan kurtulamaz. Temel hak ve özgürlükleri yok sayan ve vatandaşa şiddet uygulayan kişinin adalet önüne çıkarılması gerekmektedir. Geç kalmış bu görevden alma süreci yargı süreciyle tamamlanmalıdır.

Okmeydanı'nda yaşanan ölümlerle ilgili AKP hükümeti sorumluluklarının gereğini yerine getirmemektedir. İnsanlarımızın hayatını çalan personel konusunda hala gerekli adımlar atılmamıştır. Çünkü AKP bu süreci toplumsal çatışmanın bir unsuru haline getirmeye çalışmaktadır. Bir iktidar adalet mekanizmasını gerektiği gibi işletmezse yaşanan ölümlere ortak olmuştur. AKP sorumluluktan kaçamaz. Milletin iradesi bu oyunu bozacaktır."

    Pazartesi, 26 May 2014 16:29

Bağlantılı Konular