"Gezi Parkındaki taleplerin birisi de güvenli bir şekilde çalışabilme talebidir”

Genel Başkan Yardımcısı Yakup Akkaya: Siyasi iktidar, demokratik haklarını kullanan yurttaşlarını, terörist ilan etmeyi bırakıp, bir an önce iş cinayetlerine çözüm bulmalıdır. Gezi Parkındaki taleplerin birisi de güvenli bir şekilde çalışabilme talebidir.”

Muğla’nın Milas ilçesi Güllük beldesindeki arıtma tesisinin bakımını yapmak için depoya giren 7 işçinin hayatını kaybetmesi üzerine yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımızın kaybından derin bir üzüntü duyuyoruz. Türkiye’de her gün yaşadığımız bu iş cinayetleri artık katlanılamaz boyuta ulaşmıştır. İşçiler ölmekte, ailelerinin feryatları vicdanı olan herkesi derinden etkilemektedir. Ancak, siyasi iktidar, ne yazık ki, kendi çıkardığı yasaları bile uygulamamakta, gerekli denetimleri yapmamaktadır.

Siyasi iktidar, demokratik haklarını kullanan yurttaşlarını, terörist ilan etmeyi bırakıp, bir an önce iş cinayetlerine çözüm bulmalıdır. Gezi Parkındaki taleplerin birisi de güvenli bir şekilde çalışabilme talebidir. Çalışanlar, artık sırf ekonomik büyümenin bedeli için güvencesiz, sağlıksız bir şekilde çalışmak istememektedirler. Bu yüzden siyasi iktidarın toplumu kendisinden olanlar ve olmayanlar şeklinde bölmeye çalışan, despotik politikalarını bir an önce sona erdirip, bütün insanların temel hak ve özgürlüklerini özgürce kullanabilecekleri demokratik bir toplum için adım atması gerekmektedir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak Çalışma Bakanlığı tarafından yaşanan bu kazanın sorumlularının derhal bulunmasını talep eder, olayın takipçisi olacağımızı belirtiriz.

Yaşanılan bu vahim kazada hayatını kaybeden işçi arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına da baş sağlığı dileklerimizi iletiriz.”

    Pazartesi, 17 Haziran 2013 18:14

Bağlantılı Konular