CHP, 4 eski bakan hakkındaki Meclis oturumlarının canlı yayınlanmasını istedi

CHP, 4 eski bakanla ilgili soruşturma önergelerinin görüşüleceği TBMM'deki oturumların Meclis TV'den canlı yayınlanmasını istedi.

Grup Başkanvekili M. Akif Hamzaçebi'nin konuyla ilgili olarak TBMM Başkanlığı'na yaptığı başvuru şöyle;

"29 Nisan 2014 tarihinde kabul edilen Grup önerisine göre, TBMM Genel Kurulu 5 Mayıs 2014 Pazartesi günü 4 bakan hakkında verilen 5 ayrı soruşturma önergesinin görüşmelerini yapmak üzere toplanacaktır. Dolayısıyla alınan bu karar ile TBMM'nin çalışma günlerinin dışında bir tarih belirlenerek bakanlar hakkındaki soruşturma önergelerinin TBMM TV'de yayınlanması engellenmiştir.

Türkiye Büyük Millet Meclisi ile Türkiye Radyo ve Televizyon Kurumu arasında 3.1.1995 tarihinde imzalanan protokolün "Yayın süresinde değişiklik" başlıklı 5. maddesinde, "TBMM Başkanlığına tahsis olunan yayın süresinin yansıtılan faaliyet için yeterli olmaması ve önemli ve özel hallerde durum TBMM Başkanlığı ve TRT tarafından ayrıca değerlendirilir." hükmü yer almaktadır.

Anılan hüküm çerçevesinde, Türkiye siyasi tarihinde önemli yer tutan bu önemli ve özel durumun göz önünde bulundurularak, 5 Mayıs 2014 tarihli Birleşimin TBMM TV'de canlı yayınlaması konusunda işlem yapılmasını arz ederim."

    Cuma, 02 May 2014 15:58

Bağlantılı Konular