CHP'li milletvekilleri Balbay ile Öztürk TBMM'de basın toplantısı yaptı

CHP Mersin Milletvekili Öztürk ile CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay TBMM'de düzenledikleri basın toplantısında, dün TBMM Adalet Komisyonu’nda görüşülen, internet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasını öngören tasarı ile komisyonda yaşanan tartışma hakkında bilgi verdi.

Ali Rıza Öztürk: "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nu ifadeye çağıran Savcı haddini bilmezlik örneği sergilemiştir. O çağrıyı sehven yapmamıştır, aksine kasten yaptığı inancındayım HSYK derhal devreye girip gereğini yapmalıdır"

Mustafa Balbay: "Artık gazeteciler değil, gazeteler işten çıkarılıyor. Şu anda bütün internet sitelerinin güvencesi yoktur. Twitter'in, Youtube'un başına gelen herhangi bir internet sitesinin başına gelebilir"

Basın ve ifade özgürlüğünün; basın mensuplarına tanınan bir ayrıcalık olmadığını, halkın doğru haber alma hakkı gereği uygulanması gereken bir hak olduğunu söyleyen Öztürk, Türkiye'de 17'si hükümlü 26 tutuklu gazeteci olduğunu belirtti.

Öztürk, tasarının aslında çok masum bir tasarı olmadığını, sadece elektronik medyada çalışan gazetecilerin özlük haklarını içermediğini, o sektörde çalışanları baskı altına almayı amaçladığını söyledi

Öztürk, tasarıyla, iktidara biat eden haber sitelerine Basın İlan Kurumu aracılığıyla mali destek sağlanmasının amaçlandığını belirterek, iktidarın internet haber sitelerini kontrol altına almak istediğine dikkat çekti..

"Artık gazeteciler değil, gazeteler işten çıkarılıyor"
CHP Milletvekili Balbay da basın toplantısında  "artık gazetecilerin değil, gazetelerin işten çıkarıldığını" söyledi. Mersin'de 12 olan gazete sayısının "birleşmezseniz Basın İlan Kurumu ilanlarını keseriz" tehditi ile önce 8'e düşürüldüğünü, şimdi de 4'e düşürülmek istendiğini ifade eden Balbay, "Basın İlan Kurumu'nun verdiği ilanları keseriz" demek, Basın İlan Kurumu'nu, Anadolu Basın İlan Kurumu Genel Yayın Yönetmenliği görevine getirmek demektir.

Şu anda bütün internet sitelerinin güvencesi yoktur. Twitterin, youtubenin başına gelen herhangi bir internet sitesinin başına gelebilir. Hükümet bu güvencesizliği, hukuksuzluğu yasaya bağlamak istiyor"
dedi.

Öztürk, "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ifadeye çağrıldığı savcılık kağıdı" ile ilgili bir soruya, "Savcı haddini bilmezlik örneği sergilemiştir. Anayasa'nın 83. maddesini ihlal etmiştir. O çağrıyı sehven yapmamıştır, aksine kasten yaptığı inancındayım. Kılıçdaroğlu'nu itibarsızlaştırmak amacıyla yapmıştır. HSYK derhal devreye girip gereğini yapmalıdır" yanıtını verdi.

"1 Mayıs" ile ilgili soru üzerine Öztürk, Hükümetin resmi bayram ilan ettiği 1 Mayıs'ı gösteri ve yürüyüş gibi değerlendirerek, belirli alanlarda kutlanmasını istemesinin yanlış olduğunu söyledi.

Mustafa Balbay da "Vatan Gazetesi'nin Ankara Bürosunun kapatılması kararı alındı. Medya gruplarına yönelik havuz baskısı mı var?" sorusuna, "Bu tablo gazetecilik mesleği adına hüzün verici tablodur. Artık habercilikten vazgeçildiğini ortaya koyuyor. Sıcak haberlerin yüzde 60'nın Ankara kaynaklı olduğu bir ortamda, bir yayın gurubunun bundan vazgeçmesi hüzün verici" yanıtını verdi.

    Çarşamba, 30 Nisan 2014 15:26

Bağlantılı Konular