CHP, Kılıçdaroğlu'nu ifade vermeye çağıran savcı hakkında soruşturma açılmasını istedi

CHP, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu 10 günlük süre vererek şüpheli sıfatıyla ifadeye çağıran savcıyı, "Anayasa Suçu" işlediği gerekçesiyle HSYK'na şikayet etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan imzasıyla HSYK Başkanlığı'na sunulan dilekçede,  savcı hakkında,  Anayasa'nın 83. Maddesini ihlal ederek, "Anayasa Suçu" işlediği gerekçesiyle soruşturma açılması istendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tezcan'ın HSYK Başkanlığı'na verdiği dilekçe şöyle ;

"İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2014/11696 Soruşturma numaralı soruşturmasında görevli Cumhuriyet Savcısı Mehmet DEMİR (28466) tarafından 22/04/2014 tarihli yazı ile Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU, yürütülmekte olan bir soruşturma ile ilgili olarak ŞÜPHELİ sıfatıyla ifadeye çağırılmıştır.

Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekilidir. Gönderilen çağrı kağıdı Anayasa’nın 83. maddesine açıkça aykırıdır. Anayasa'nın bu maddesi hakkında suç isnadı bulunan parlamento mensupları hakkında işletilecek usulü belirlemiştir. Suçun varlığına ilişkin kanaati bulunan savcılık makamının durumu Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na bildirmesi gerekmektedir.

Milletvekili sıfatı ile yasama dokunulmazlığı bulunan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU hakkında soruşturma yürütülmesi ve buna ilişkin ifadeye çağırılması Anayasa'ya ve Adalet Bakanlığı İç Genelgelerine aykırıdır.

Adalet Bakanlığı'nın 20/01/2006 ve 100 Sayılı Genelgesi ile yeterli şüphe oluşuyorsa Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderilmek üzere fezleke düzenlenmesi gerektiği anlatılmıştır. Yaygın uygulama da bu şekildedir. Bir milletvekili ve siyasi parti genel başkanı olan kişi hakkında bu usulün uygulanmayarak doğrudan ifadeye çağırma işleminin yapılması kamuoyunda adalete olan güvenin sarsılmasına ve kişiye özel uygulama yapıldığı kanaatine varılmasına neden olacaktır. Nitekim Sn. Kemal KILIÇDAROĞLU hakkında düzenlenen çağrı kağıdı da basında yer bulmuş ve haksız uygulama tüm kamuoyu tarafından üzüntü ile karşılanmıştır.

Bu nedenle açıkça hukuka aykırı işlem yapan cumhuriyet savcısı hakkında şikayet yoluna başvurma ihtiyacımız doğmuştur.

SONUÇ ve İSTEM: Açıkça hukuka aykırı bir şekilde soruşturma yürüterek Anayasa'nın 83. maddesine aykırı şekilde çağrı kağıdı düzenleyen Cumhuriyet Savcısı Mehmet DEMİR hakkında soruşturma açılarak gereğinin yapılmasını saygılarımla dilerim"

    Çarşamba, 30 Nisan 2014 13:21

Bağlantılı Konular