İhsan Özkes: "Diyanet İşleri Başkanı çizmeyi, haddini çok aşıyor"

İstanbul Milletvekili İhsan Özkes, "Sayın Görmez dönemiyle birlikte Diyanet'in Türkiye’nin Diyaneti olmaktan çıktığını, AKP'ye hizmet ettiğini, AKP’nin toplum mühendisliğinde dini bir taşeronluk yürüttüğünü görüyoruz" dedi.

Özkes, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'in 8 Ocak tarihinde bir televizyon programındaki sözlerini hatırlattı.

Çelik'in, "Biz hep beraber bir gemide seyahat ediyoruz. Recep Tayyip Erdoğan süvari kaptan. Mürettebat var. Bir taraftan da yolcular. Bunun çaresi gidip geminin dibini delmek değil, gemi su aldığı zaman hep beraber helak olursunuz" dediğini ifade eden Özkes, 30 Mart seçimlerinden iki gün önce ise camilerde Gemi Hadisi ile ilgili hutbe okunduğunu anlattı. Ancak hutbede hadisin Türkçe mealinin değil, zorlama bir siyasi yorumunun aktarıldığını ileri süren Özkes, "Seçimlerden önce hadisin anlamı ve amacı saptırılarak siyasi çıkar uğruna toplum yanıltılmıştır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla Sinan Erdem Spor Salonu'nda düzenlenen etkinlikte yaptığı konuşmayı da eleştiren Özkes, "Kutlu Doğum Haftası programı adeta Tayyip Erdoğan'ın karşıtlarını din adına sorgulama, yargılama ve dini hükümlerle mahkum etme haftasına dönüşmüştür" diye konuştu.

Açıklamalarının ardından Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tavrına ilişkin soruyu da yanıtlayan Özkes, Başkanlığın hiçbir dönem bu kadar siyasetin vesayeti altına girmediğini söyledi.

İstanbul Milletvekili Özkes, sözlerini şöyle sürdürdü; "Sayın Görmez dönemiyle birlikte Diyanet'in Türkiye'nin Diyaneti olmaktan çıktığını, AKP'ye hizmet ettiğini, AKP'nin toplum mühendisliğinde dini bir taşeronluk yürüttüğünü görüyoruz. Bu söylediklerimin Türkiye'de çalışan din görevlileriyle hiçbir alakası yok. Bu sadece Diyaneti yürüten başkan ve yanındaki birkaç kişi ile ilgilidir. Kutlu Doğum Haftası'nı ve bütün programlarını Başbakan'ı aklama, alkışlatma üzerine ve Başbakan'ın siyasetini doğrulatmak için ayet ve hadislerin yorumlarını bile değiştirmeye yeltenecek şekilde bir tavır sergilemektedir ki bu öncelikle dinimize zarar vermektedir. Dinin bir partinin şemsiyesinin altına girdirilmeye çalışılması öncelikle o dinin sahibi Allah’a aykırı gelir. Bu kesinlikle doğru değildir. Diyanet bu hale gelmemeliydi. Kutlu Doğum Haftası'nın ana teması samimiyet. Allah aşkına samimiyet nerede? Diyanet İşleri Başkanı çizmeyi, haddini çok aşıyor."

    Perşembe, 17 Nisan 2014 16:36

Bağlantılı Konular