"YGS sonuçları ve sınav analizleri neden yayınlanmamaktadır?"

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay YGS sonuçları ve sınav analizlerinin neden yayınlanmadığının, kamuoyundan neden gizlendiğinin ve sıfır çeken öğrenci sayısının açıklanmasını istedi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay'ın MEB  Nabi Avcı tarafından yanıtlanması istemiyle  TBMM Başkanlığı'na sunduğu konuyla ilgili soru önergesi şöyle:

"Üzerinde çok sıklıkla ve günübirlik politikalar nedeniyle oynanan eğitim sistemimin geldiği nokta büyük bir nitelik kaybıdır. Özelikle PİSA sınavları sonuçlara ile başlayan nitelik sorunu (OECD üyeleri arasında sondan üçüncü), Ortaöğretime geçiş sınavlarından sonra YGS de kendini iyice göstermektedir. 1 949 737 adayın sınavının geçerli sayıldığı 2014 YGS'de   900 000’e yakın adayın fen testinden tek bir doğru yapamaması, Matematik testinden 40 soruda  420 000 adayın hiç doğru yanıtının olmaması oldukça düşündürücüdür.

Son dört yılda (2010-2014) Yükseköğretime Giriş Sınavlarında Türkçe ortalamasının 21,5'den 18.7'ye, Sosyal Bilgiler ortalamasının 12.4'den 11.2'ye, Matematik ortalamasının 11.4'den 6.1'e ve Fen bilgisi ortalamasının 4.6'dan 3.5'e düşmesi eğitim sisteminin nitelik erozyonu yaşadığını açıkça göstermektedir.

Ayrıca bu yıl YGS sonrası sınava ilişkin istatistiklerin sadece grafik olarak verilmesi de kamuoyundan sonuçların ve başarı düzeyinin saklandığını akla getirmektedir.

1- YGS sonuçları ve sınav analizleri neden yayınlanmamaktadır? Kamuoyundan gizlenmesinin gerekçesi nedir?
2- Sınavda bu denli yüksek bir sayıda sıfır alınmasından bakanlık olarak sorumluluk duyuyor musunuz? Eğitim sisteminin bir nitelik sorunu yaşadığı gerçeğine karşılık aldığınız-alacağınız herhangi bir tedbir olacak mıdır?
3- Özellikle sayısal bilimlerde öğrenci başarısının ve test ortalamalarının düşüklüğünün nedeni nedir?
4- Yaşanan başarısızlıklar sonucu müfredat yenilenmesi, soru çeşitliliğinde ve ölçme değerlendirme sisteminde yenilikler gibi pedagojik bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz?
5- Son yıllarda eğitim sisteminde ve politikalarında sıklıkla yapılan değişikliklerin öğrenci başarısına olumsuz bir etkisi olmakta mıdır? Bu konuda bakanlığınızda yapılan bir çalışma var mıdır?
6- 2003 yılından bu yana yapılan ortaöğretime geçiş sınavları – yükseköğretime geçiş sınavlarında test ve alanlara göre test ortalamaları ne olmuştur? Sınavlarda testlere göre sıfır  ( 0) alan  kaç aday vardır?”

    Cuma, 11 Nisan 2014 17:23

Bağlantılı Konular