"Ankara'da 150'den fazla sandıkta aykırılık var"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Günaydın, “Elimizde somut veriler varken, ilçe seçim kurulları bunu reddederse, il seçim kurulu, YSK bunu reddederse, bu süreç Anayasa Mahkemesi ve AİHM’e kadar uzar. Dolayısıyla oyunumuzun namusunu korumak, bizim, hepimizin görevidir"” dedi.

Günaydın, CHP Genel Merkezi'nde gazetecilere açıklamalarda bulundu. Günaydın, 12 bin 234 Ankaralının oy kullandığını belirterek, "Ortaya çıkan tablo şudur, dün itibariyle 1 milyon 408 bin AKP, 1 milyon 385 bin de CHP oyu görünüyordu ve aradaki farkın da 22 bin olduğunu biliyorduk. Bu sabah itibariyle YSK'nın sitesini kontrol ettiğimizde AKP'nin 1 milyon 416 bin, CHP'nin 1 milyon 384 bin oya sahip olduğu görülüyor. Bu 32 bine yakın oy farkı ve yüzde yarım düzeyinde de oransal olarak bir farka işaret ediyor" dedi. Günaydın, bu 32 binlik oy farkının sandıkların sayımının tamamlanmasının ardından sonucun bu şekilde kendilerine iletildiğini kaydetti.
Bu sandıkların tamamının Genel Merkez'deki Seçim Koordinasyon Merkezi'nde yeniden incelendiğini ifade eden Günaydın, "Partimizin lehine olacak şekilde 150'den fazla sandıkta aykırılık tespit edildi. Biliyoruz ki her sandıkta 300 civarında yurttaşımız oy kullanıyor. 150 sandık kabaca 45 bin oya tekabül ediyor. Buralarda saptadığımız yanlışlar; CHP’nin 180-190-200-210 oy aldığı yerlerde her ne hikmetse bu oylar sürekli başka partilere yazılıyor, DP'ye, HDP'ye yazılıyor. Bazen AKP ile CHP arasında oy değişimleri oluyor. Dolayısıyla bu 30 bin ila 35 bin civarında CHP oyunu ve toplam oyu etkileyebilecek düzeyde. AKP'yi geri çekebilecek, CHP'yi ileriye taşıyabilecek nitelikte bir oy değişimi olabilecek" diye konuştu.

"Zaman sıkışmadan gerçek sonucun ortaya çıkmasını istiyoruz"
İtiraz dilekçelerinin gerekçeleri ile birlikte hazırlandığını ve bunların ilçe seçim kurullarına gönderildiğini ve gönderilmeye de devam edildiğini belirten Günaydın, "Bu süre bugün 15.00 itibarıyla sona erecek, sonra ilçe seçim kurulları bunlara değerlendirecekler. Biz burada zamana sıkışmamak ve gerçek bir değerlendirme yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Gideceksiniz bu sandıkları sayacaksınız ve bunların birleştirme tutanaklarını sayacaksınız. Dolayısıyla zamana sıkışmadan ve zamanın baskısı altında kalmadan gerçek sonucu ortaya çıkarmaktır önemli olan. İlçe seçim kurullarının sonuçlarından sonra ile ve YSK'ya yapılabilecek başvurular var ortaya çıkacak sonuçlara göre, bunlar 5-6 günlük bir süreç demek. Bunların tamamını tüketeceğiz" dedi.

"Oyunuzun namusunu korumak da bir yurttaşlık görevi niteliğine dönüştü"
Kendilerinin bir çağrı yapmamalarına karşın genel merkezin eksi birinci katında, yüzlerce binlerce gencin "biz de veri girişi yapmak istiyoruz" diye çalışma yaptıklarını ifade eden Günaydın, "Şu söylenebilir; "YSK'nın ilk kez bu birleştirme tutanaklarının imajlarını partilere gönderdi, dolayısıyla ne gerek var ıslak imzalı tutanaklarda yeniden veri girişi yapıyorsunuz" Bu yurttaşların sisteme olan güvensizliğini ifade ediyor ve bu boş bir güvensizlik değildir" dedi. Pek çok kişinin ilçe seçim kurullarının önünden ayrılmadığını da ifade eden Günaydın, "Hiçbir taşkınlık yapmadan yurttaşlık görevini yapmaya çalışıyorlar. Bu ülke nasıl bir hale geldi ki yurttaşlık görevi sandığa oyunuzu vermekle bitmiyor, oyunuzun namusunu korumak da bir yurttaşlık görevi niteliğine dönüştü. Bu sisteme olan güvensizliğin geldiği nokta" dedi.
AK Parti tarafından yeniden sayımlar sonucu 3 bin civarında oyunda AK Parti'ye eklendiği açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Günaydın, CHP oyunun eksileceğine yönelik bir şeyi tutanaklardan görmenin mümkün olmadığını ifade ederek, "Elimizde somut veriler varken, ilçe seçim kurulları bunu reddederse, il seçim kurulu, YSK bunu reddederse, bu süreç Anayasa Mahkemesi ve AİHM'e kadar uzar. Dolayısıyla oyunumuzun namusunu korumak, bizim, hepimizin görevidir" dedi.

"Seçim pusulası içine koyulan muhtarlık kağıtları geçersiz oylara neden oldu"
Kimsenin kendi lehlerine bir işlem yapmasını istemediklerini dile getiren Günaydın, "Burada önemli olan sandığa giren oy neyse, irade neyse o ortaya çıksın, bütün itirazlarımız bunun üzerine" dedi. Günaydın, bir soru üzerine Ankara'da 100 bine yakın geçersiz oy olduğunu bunları da incelemeye çalıştıklarını ifade ederek, "Nadiren birden fazla yere mühür vurmak ya da, mührü taşırmak gibi şeyler var. Ama daha fazla olan seçim pusulaları içerisine, örneğin muhtarlık kağıtlarını da koymuşlar. YSK'ya soruyorum, aynı kabin içerisine, yurttaşın bu hatayı yapabileceğini öngörerek, muhtarlık zarflarını da koymasaydı, kabinleri ayırabilseydik bu 100 bin hata gerçekleşmezdi. Şimdi biz 20-30 üzerinden koskoca büyükşehrin gelmesini gitmesini tartışıyoruz. Bunu da ortaya koyacağız."
Günaydın, Antalya, Ardahan, Yalova gibi illerde de çalışmaların sürdüğünü söyledi.

    Salı, 01 Nisan 2014 16:44

Bağlantılı Konular