"Karar verdim yıkacağız" diyen Başbakan, sıkışınca halkı hatırladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, Başbakan Erdoğan’ın Taksim Gezi Parkı için kendi seçip, atadığı heyetle yaptığı görüşmeden sonra gündeme getirilen “referandum” açıklamasının gerçek bir ‘samimiyetsizlik ve köşeye sıkışma’ örneği olduğunu belirterek “Bir ay önce ‘karar verdik, Taksim Gezi Parkı yıkılacak, yerine AVM ve Topçu Kışlası yapılacak’ diyen Başbakan, şimdi mi halkı, halka sormayı hatırladı?” dedi.

Toprak heyetle görüşme sonrası, Başbakan adına açıklama yapan Hüseyin Çelik’in de Başbakan gibi yalan söylediğini belirterek şöyle konuştu:

“Hüseyin Çelik, ‘Biz bunu referanduma götüreceğiz, yapılsın mı, yapılmasın mı? İstanbul halkına soracağız. Halkın verdiği karar demokrasilerde öpülüp başa koyulacak karardır’ diyor.  Bu açıklama Başbakanın kendi ifadesiyle samimiyetsizliğin DANİSKASI’dır. Madem halkın kararı öpülüp başa koyulacaktı, ne diye 20 günden bu yana ülkeyi geriyorsunuz, halka zulmediyorsunuz, insanları bombalayıp, öldürüyorsunuz?

4500 yaralı, 3 bini aşkın tutuklu, 4 ölü, halkın kararına duyduğunuz saygıdan mı? Yargı projeyi durdurdu, yargı kararına uymuyorsunuz! Yargı kararı ortada iken, şimdi referandum diyorsunuz. Eğer samimi iseniz, o zaman halkın tepki gösterdiği, STK’ların yargıya götürdüğü, 3. Köprü, 3. Havaalanı, Kanal İstanbul, Galataport için de İstanbul halkına sorun. Akkuyu ve Sinop Nükleer santralları için Mersin ve Sinop halkına sorun! Tabiatı Koruma Kanunu, Su Kanunu için de halka sorun! Sorun ve halkın verdiği kararı öpüp başınıza koyun! Ama yapamazsınız. Çünkü şimdi gündeme getirdiğiniz referandum senaryosu, halkı kandırmak için sürekli söylediğiniz yalanlarınızdan en yenisi. Başbakan, tıpkı Akiller Heyeti gibi, kendi belirleyip, kendi seçtiği Taksim Heyeti’ni dinlemeye 4,5 saat ayırırken, 15 günü aşkın süreden bu yana taleplerini duyurmaya çalışan, gaz bombaları, cop, tazyikli su altında direnenlere yarım saatini ayıramaz mıydı? Kaldı ki, Başbakanın atadığı Taksim Heyetinde yer alanlar bile görüşmeden çıktıktan sonra Hüseyin Çelik’i yalanladılar ve görüşmede referandumun bahsinin geçmediğini belirttiler. Bu kadar yalan ve halkı kandırma üzerine kurulu bir siyasetin sonu, hüsrandır, iflastır. AKP artık yalanlarla, riyayla ayakta durmaya çalışan bir noktaya gelmiştir.”

Erdoğan Toprak, Avrupa Parlamentosu’ndan sonra, Almanya Parlamentosu Bundestag’ın da Türkiye ve Taksim Gezi Parkı’nda şiddet gündemiyle özel bir oturum gerçekleştirdiğini, Türkiye’nin tüm dünyada “itibar ve irtifa” kaybettiğini ifade ederek şunları söyledi:

“Avrupa Parlamentosu Türkiye için özel gündemli olağanüstü oturum yapıyor. Liberallerden, Hristiyan Demokrat, Sosyalist, Yeşiller gruplarının tümü Türkiye’yi, hükümeti, Başbakanı eleştiriyor. Bazı parlamenterler ve siyasi gruplar hükümeti istifaya davet ediyor. Daha da ilginci, Almanya Parlamentosu Bundestag, Türkiye ve Taksim olayları için özel gündemli oturum yapıyor. Tüm parlamenterler, Almanya Dışişleri Bakanı, Türkiye’yi yerden yere vuruyor. Uluslararası Barış ve Ekonomi Enstitüsü’nün dün açıklanan Küresel Barış Endeksi raporunda Türkiye 134. Sırada yer alıyor. Libya, Afganistan, Somali, Suriye ve diğer ülkelerin biraz üzerinde. Bu, Başbakan için, AKP için utançtır. Türkiye’yi içine düşürdükleri konum itibariyle onur kırıcıdır. Başbakan hâlâ kişisel hırsı, inadı ve ısrarı ile ülkeyi gerip, ayrıştırmakta, birbirine kırdırmaktadır. Başbakan ‘One minute dediğimiz insanlar bu durumdan seviniyorlar” derken, MOSSAD Başkanı’nın Ankara’da olduğunu, MİT Müsteşarı ile yoğun işbirliği ve görüşmeler yaptığını halktan gizlemekte, ya da haberi yokmuş gibi davranmaktadır. Başbakanın ‘One Minute’ dediği İsrail’in gizli istihbarat örgütü MOSSAD’ın Başkanı Ankara’da en üst düzeyde ağırlanmaktadır. Bu da başbakanın halkına yalan söylemeyi alışkanlık ve bir tür AKP siyaseti haline getirdiğinin kanıtıdır”

    Perşembe, 13 Haziran 2013 14:32

Bağlantılı Konular