"Gezi Parkı olaylarında hastanelere başvuran vatandaşların fişleniyor"

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Gezi Parkı olayları nedeniyle hastanelere başvuran vatandaşların fişlendiğini söyledi.

Atıcı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Gezi Parkı’ndaki müdahalelerden dolayı hastaneye başvuran kişiler için ayrı bir form tutulduğunu ifade etti.

Basın mensuplarına, bir hastanede tutulduğunu iddia ettiği formu dağıtan Atıcı, “Bu, hastaların fişlendiğinin belgesidir. Burada 13 yaşından 64 yaşına kadar herkesin hastaneye neden başvurduğu ve bunların ayrı bir tabloda listelendiğini görülüyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın, bu kayıtları güvenlik güçleri ile paylaşmadığı yönünde açıklama yaptığını anımsatan Atıcı, ancak sistem üzerinden, mahrem bilgilerin üçüncü kişilerin eline geçebildiğini ifade etti.

Mersin Milletvekili Atıcı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Gaza maruz kalırlar, astım krizine girerler ancak fişlenecekleri korkusuyla doktora gitmezler ve ölürler. Sorun burada. Sorun siyasi değil insani, tıbbi ve ahlaki bir sorundur. Her türlü bilgi mahremdir. Hiçbir şekilde bu bilgiler ayrı bir dosya şeklinde tutulamaz. Bunu bilirse vatandaşlarımız; kafası kırılır, beyin travması geçirir ama doktora gitmekten korkar. İnsanlar ölebilir. Sağlık Bakanlığı’nın derhal bu uygulamadan vazgeçmesi, tüm hastalara ne uygulanıyorsa aynı yöntemi devam ettirmesi gerekir. Gezi Parkı direnişi nedeniyle hastaneye başvuran insanların ayrı bir liste halinde fişlenmesinin derhal ortadan kaldırılması gerekmektedir.”

    Çarşamba, 12 Haziran 2013 14:26

Bağlantılı Konular