Eskişehir Milletvekili Batum: “Suç duyurularına herhangi bir şey yapılmazsa olayları AİHM’e taşıyacağız”

Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum, Taksim Gezi Parkı olaylarında polisin “insanlık dışı muamele yaptığını” belirterek, suç duyurularına herhangi bir şey yapılmazsa konuyu AİHM’e taşıyacaklarını söyledi.

Batum, bir grup CHP milletvekiliyle düzenlediği basın toplantısında, Taksim Gezi Parkı olaylarına değindi. Polis müdahelelerinin, “orantısız güç” kavramını aştığını, halk üzerinde “insanlık dışı muameleye” dönüştüğünü belirten Batum, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu insanlık dışı muameleleri, Başbakan da birtakım emniyet genel müdürleri de valiler de gözden kaçırmaya çalışsa, hatta haklı göstermeye çalışsa da mutlaka bunun hesabını soracağız, suç duyurularında bulunacağız. Suç duyurularında herhangi bir şey yapmazlarsa İçişleri Bakanı hakkında suç duyurusunda bulunacağız. İçişleri Bakanı hiçbir şey yapmazsa doğrudan AİHM’e taşıyacağız. AİHM’e bu videoları, fotoğrafları, yapılan suç duyurularının hepsinin örneklerini ekleyerek, Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı aleyhinde göndereceğiz.”

Batum, polislere yönelik sözleri ve bu sözlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından eleştirilmesine de değinerek, “Polis olduğunu gösterecek tek bir rozet, simge, işaret, yelek olmadan müdahale eden kişiler, kesinlikle yasadışıdır. Bunlar olsa olsa ak, kendi deyimleriyle partiye karşı bu eylemlerin yapıldığını düşünüp, görevden vazife çıkartan itlerdir, ak itlerdir. Çok net söylüyorum, açıkça söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Başbakan’ın bu işlerin birinci sorumlusu olduğunu belirten Batum, “Recep Tayyip Erdoğan demokratik bir ülkede olsaydı mutlaka istifa etmek zorunda kalırdı. İçişleri Bakanı, Emniyet Genel Müdürü, vali mutlaka istifa ederdi” dedi.

    Çarşamba, 12 Haziran 2013 14:22

Bağlantılı Konular