Sarı: ”Başta Başbakan olmak üzere, yönetim sorumluluğu olan herkesin halka karşı uyguladığı her türlü şiddete son vermesi gereklidir“

CHP Genel Başkan Yardımcısı Perihan Sarı, dün gece yaşananlarla Gezi Parkı Olayının, tek adam iradesinin halka baskı uygulamasının örnek olayı olarak tarihe geçtiğini söyledi.

Sağduyu çağrısı yapan Sarı’nın açıklaması şöyle:

“Dün gece yaşananlarla Gezi Parkı olayı, Türkiye demokrasi mücadelesinde önemli bir yere oturmuştur.

Yaşananlar, bir devlet terörü, polis devleti uygulamasıdır. Tek adam iradesinin halka baskı uygulamasının bir örnek olayı olarak tarihe geçmiştir.

Hezeyan içinde, sanrılı, kibirli ve demokrasi dışı bir yönetim anlayışının geldiği noktayı artık saklanamayacak biçimde açığa çıkarması açısından da ibret vericidir.

Demokratik haklarını kullanan, demokratik hak ve özgürlüklerini talep eden insanlara karşı uygulanan şiddet bir zulme dönüşmüştür. Halka yaşatılanlar, halka karşı uygulanan şiddet, akla, mantığa, asgari demokrat bir yönetim anlayışına aykırıdır.  Halka ihanettir.

İstanbul halkı, yıllarca kendini yöneten; elini bir türlü üstünden çekmeyen, nefes aldırmayan, İstanbul’u yağmalayan, örseleyen bu hoyrat, özensiz, hoşgörüsüz anlayışa isyan etmiştir. İstanbul’un isyanı dalga dalga tüm ülkeyi sarmıştır.

Gezi Parkı olayı, tarih yazan bir halkın yönetenlerin meşruiyetini sorgulanmasıdır.

Gezi Parkı olayının salt bir çevre hakkı, kentli hakkı, kent yönetimine katılma hakkı, yurttaş hakkı, düşünce ve ifade özgürlüğü, gösteri yapma ve toplanma özgürlüğü, kamu otoritelerinden adalet bekleme hakkı, olmadığı net olarak ortadadır. Talep, topyekun demokratikleşmedir.

Bu mesajın farkında olmayanlar; halkın yaşama hakkını da riske ederek ve zulme karşı meydan okuyarak ortaya koyduğu direnme hakkının da farkında değildir.

Öncelikle, yönetme yetkisinin, tarihle hesaplaşma, halkla inatlaşma ve rövanş alma aracı olmadığı hatırlanmalıdır.

Başta Başbakan olmak üzere, yönetim sorumluluğu olan herkesin halka karşı uyguladığı her türlü şiddete son vermesi gereklidir.

Ülke genelinde oluşan öfkenin büyüklüğü dikkate alınarak, kışkırtıcı tutum ve söylemlere son verilmelidir.

Halkın, artık somut bir nitelik kazanmış olan demokratik taleplerine duyarlı davranılmalı, bu talepler yerine getirilmelidir.

Yalan, kurmaca ve aldatmayla kamuoyu oluşturma çabasından vaz geçilmelidir. Medya, halkın haber alma hakkını karşılama görevini hatırlamalı, meslek etiğine uygun davranmalıdır.

Ülke genelinde olayların yatışması ve sağduyunun ortaya çıkması, yönetenlerin sorumluluğudur.

Cumhuriyet Halk Partisi, halka rağmen yapılan her eylem ve durumu değerlendirecek; halka karşı güç kullanan, halka şiddet uygulayan, yurttaşlık onurunu rencide edecek tutum ve davranış içinde olan her kamu görevlisinden hesap soracaktır.

Gelinen noktadan bir adım daha öteye geçmek, daha tehlikeli durum ve olayları çağırmak demektir.

2013 Haziran’ı, Türkiye’nin yeniden uyanışı olmuştur. Gezi Parkı eylemcileri, kendini kahraman sananları tarihe gömerek ve kendi kahramanlarını yaratarak ilerlemektedir."

Anahtar Kelimeler
    Çarşamba, 12 Haziran 2013 18:58

Bağlantılı Konular