Sezgin Tanrıkulu, Youtube ve Facebook'un kapatılması iddialarını sordu

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Bülent Arınç'a sordu: "Youtube ve Facebook'un kapatılacağı iddiası doğru mudur? Sosyal medyada yalnızca hükümetin istediği içerikler mi yayınlanacaktır?"


Sezgin Tanrıkulu'nun soru önergesi şöyle;

"Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na
Aşağıdaki sorularımın Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.
Dr. M. Sezgin Tanrıkulu
İstanbul Milletvekili

Basına yansıyan haberlere göre, 30 Mart'tan sonra internet yasasını değiştireceklerini söyleyen Recep Tayyip Erdoğan "Youtube, Facebook kapatılabilir" ifadesini kullanmış ve "İnternet yasasıyla ilgili yapabileceklerimizi yaptık. 30 Mart'tan sonra atacağımız yeni adımlar olacak. Bu konuda kararlılığımız var. Bu milleti Youtube'a, Facebook'a yedirmeyiz. Kapatılmaları da dahil..." demiştir.

Bu bağlamda;
1- Youtube ve Facebook'un kapatılacağı iddiası doğru mudur?
2- Doğru ve hızlı şekilde bilgi akışını sağlamak hükümetin görevleri arasında değil midir? Sosyal Medya'nın kapatılması düşünce, düşünceyi ifade ve haberleşme özgürlüğünü engellemek değil midir?
3- Hükümet sosyal medyayı kapatma yetkisini nereden almaktadır?
4- 30 Mart'tan sonra atılacak adımlar içerisinde uydu anteni kullanım ve satımını yasaklama bulunmakta mıdır?
5- Türkiyenin özgürlükler bağlamında referans aldığı ülkeler Çin, İran ve Suudi Arabistan mıdır?
6- Sosyal medyanın kapatılması, düşünen, sorgulayan, hesap soran vatandaş profilinin ortadan kaldırılması amacını mı taşımaktadır?
7- Türkiye'de sosyal medyada ve meydanlarda demokratik hak arama yolları da yasaklanacak mıdır? Sosyal medyada yalnızca hükümetin istediği içerikler mi yayınlanacaktır?"

    Cuma, 07 Mart 2014 11:50

Bağlantılı Konular