Aytuğ Atıcı sağlık ve eğitim sorunlarına dair açıklamalarda bulundu

Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, AKP hükümetlerinin 11 yıl boyunca temel insan hakkı olan sağlık hakkını "pazarlanacak bir mal haline getirmek için uğraştığını" belirterek, bu alanda çıkarılan yasaların önemli bir kısmının da anayasaya aykırılık nedeniyle Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edildiğini ifade etti.


Sağlık mevzuatının "işin içinden çıkılmaz, dikiş tutmaz, yamalı bir bohça" haline getirildiğini savunan Aytuğ Atıcı, "AKP’nin sağlığı getirdiği nokta, paran kadar sağlıktır. Eğer cebinden para çıkmazsa canın çıkabilir mantığıdır" dedi.

CHP olarak kamuoyunda "Tam Gün" olarak bilinen yasanın bazı maddelerinin anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptali ve yürürlüğünün durdurulması için Anayasa Mahkemesi'ne başvurduklarını bildiren Atıcı, bu maddelerin, tam gün çalışma dışında sağlık sistemini derinden etkileyen, sağlığı tehdit eden çok ciddi maddeler olduğunu ileri sürdü.

Aytuğ Atıcı, gazetecilerin, "Dershanelerin kapatılmasına yönünde çıkan yasayla ilgili AYM’ye başvurmayı düşünüyor musunuz?" sorusu üzerine, o konu üzerinde çalıştıklarını belirterek, şöyle devam etti:

"Türkiye'de eğitim sisteminin dershaneler üzerinden yürümesini, çocuklarımızın dershanelere muhtaç olmasını istemiyoruz. Ama hükümet ile cemaat arasındaki kirli hesaplaşmanın çocuklarımız üzerinden yapılmasını da istemiyoruz. Bu hesaplaşma bizi ilgilendirmiyor. Bizi sadece meşru olan hükümet icraatları ilgilendiriyor. CHP de bu hesaplaşmanın içine çekilmek istenmiştir. Biz 'eğitim sistemimizi düzenleyelim, dershaneye ihtiyaç kalmayacak şekle getirelim’ dediğimizde bazı fırsatçılar, kirli ağızlar bize ‘cemaatle yakınlaştı, kolkola girdi' dediler. Böyle bir şey asla yoktur, olmayacaktır, olamaz. Bizim kolkola gireceğimiz bir tek kesim vardır; o da halkımızdır. Vatandaşımızın cemaatçi, ümmetçi olması, Hrıstiyan, Müslüman, Alevi, Sünni olması bizi zerreyi miktar kadar ilgilendirmez."

Fezlekelerle ilgili bir soruya da Aytuğ Atıcı, "Fezlekeler Meclis'e gelmiştir. Fakat bu fezlekeler sanki bir normal milletvekili hakkında hazırlanan fezleke gibi algılanmıştır. Hepimiz hakkında fezlekeler var. Benim gururla taşıdığım bir fezlekem var. Bunun gibi pek çok binin üzerinde bildiğim kadarıyla fezleke var. Bakanlar hakkında hazırlanan fezleke öyle Meclis onayına sunulur falan değil. Meclis'in bilgisine sunulur, gelen kağıtlardaki yerini alır ve yayınlanır ama Meclis Başkan bunların hiç birisini yapmamıştır" yanıtını verdi.

    Perşembe, 06 Mart 2014 15:34

Bağlantılı Konular