“Ne demek benim polisim, benim valim. Bunlar senin babanın malı mı?"

”Sen halkla polisi karşı karşıya getirdin. Polisi savunuyormuş. Hatay Dörtyol’da bir AKP milletvekilinin oğlu, karakolda polisleri sıraya dizip hesap sordu, neredeydin, aklın neredeydi?”

“Kalkmışsın polisi savunuyorsun. 10′u aşkın yurttaşın gözü çıkarıldı. Polis kurşunuyla bir kişi öldü. İktidarın polisini, Erdoğan’ın polisini istemiyoruz. Bizim  halkın polisiyle bir sorunumuz yok”

“Neden konuşuyorsunuz diyorsunuz. Neden konuşmayacağız? ‘Neden gençlere sahip çıkıyorsunuz diyorsunuz. Neden çıkmayacağız? Açık yüreklilikle ifade ediyorum, bu ülkeye demokrasi ya gelecek, ya gelecek.”

“Gençlerimiz bizim gençlerimiz, çocuklarımız bizim çocuklarımız umudumuz, geleceğimiz. CHP onların haklı eylemlerinin yanında kapı gibi duracaktır.”

“Taksim Gezi Parkı olayı bir şeyi daha öğretti. Gerçekten gereğini yapmış ve emin ellere,  gençlere  teslim etmiş Cumhuriyeti Mustafa Kemal Atatürk. “

”O çocuklarımız eylem yaptı, bütün dünya sahip çıktı. Kirlenen yerleri temizlediler, kütüphane kurdular, bütün halk destek verdi. Ama bir kara kafa, dünyayı keşfetmemiş, dünyayı kendi merkezi olarak bilen bir insan, bunlara karşı çıktı. O istediği kadar karşı çıksın, nehir okyanuslara mutlaka ulaşacaktır”

“Gençlere, vergi ödeyen yurttaşlarıma sesleniyorum: Ödediğin verginin hesabını sor. Sorarsan, demokrasiye ve çağdaş Türkiye’ye katkın olur. Çünkü talan edilen bütçe var, yolsuzluklara giden para var.”

“Demokrasi devletin soğuk yüzünün en az göründüğü rejimdir. Sivil toplum kuruluşları vardır. Yargı, yasama, yürütme diye üç erk oluşmuş, bir kişi her şeye hükmetmesin diye. Bir kişi, ‘Yasama ve yargı ayak bağı’ derse, o kişinin demokrat olmadığını bilir herkes. Ey Başbakan, Sen kim demokrasi kim?”

    Salı, 11 Haziran 2013 18:03

Bağlantılı Konular