CHP, "Yargıya müdahale edilen ülkeye yatırım gelir mi?" diye sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, kamuoyuna yansıyan ve Recep Tayyip Erdoğan'ın da kabul ettiği yargıya müdahale iddialarını TBMM gündemine taşıdı.


CHP'li Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın yaptığı bazı açıklamalarda, sermaye girişinin devam etmesi için kurallı piyasa ekonomisinin önemine vurgu yaptığını hatırlatarak, "Bu iddialar Türkiye'ye yönelik yatırım kararlarını nasıl etkiler?" diye sordu.

Hükümetin başı Erdoğan'ın SPK'nın Doğan grubu aleyhine açtığı bir davada, yargıya müdahale etmesini TBMM’ye taşıyan Faik Öztrak, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'a şu soruları yöneltti:

"Size bağlı olan SPK'nın talebi üzerine, bu davayla ilgili olarak Hükümetin başı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin üzerinden yargıya müdahale etmeye çalıştınız mı? Hükümetin başının reddetmediği ve ‘doğal bulduğu’ bu görüşme yapılırken onun yanında mıydınız? Bir ülkede idarenin, beğenmediği yargı kararlarına müdahale etmesi Hükümetinizin başının iddia ettiği gibi 'doğal' mıdır? Yaptığınız çeşitli açıklamalarda 'Türkiye'nin dışarıdan sürekli sermaye girişine ihtiyacı olduğunu' ve bu sermayenin gelmesi için 'Türkiye'nin kurallı bir piyasa ekonomisi ve gerçek anlamda bir hukuk devleti olduğunu mutlaka ortaya koyması gerektiğini’ ifade ettiniz. Hükümetin yargıya açık müdahalesini ortaya koyan bu iddialar Türkiye’ye yönelik yatırım kararlarını nasıl etkiler?"

    Perşembe, 06 Mart 2014 12:47

Bağlantılı Konular