Yakup Akkaya: "Emekçiler, para kazanma hırsına kurban edilmeye devam ediyor"

Yakup Akkaya "3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü" nedeniyle açıklama yaptı.

"Alın teri dökerek evlerine ekmek götürme mücadelesi veren emekçiler, para kazanma hırsına kurban edilmeye devam ediyor. Türk Mimar ve Mühendis Odaları Birliği’nin, Sendikaların, Demokratik Kitle Örgütlerinin ve bazı siyasi partilerin ısrarla ortaya koyduğu bilimsel veriler, AKP hükümeti tarafından göz ardı edilerek emekçilerin hayatları çalınıyor.

Bugüne kadar binlerce kez, AKP'nin işçi düşmanı uygulamalarını, parayı insan hayatının önüne alan anlayışı deşifre edildi. Madenlerde insanlarımız öldü. Sabahın kör karanlığında standartları düşük araçlarla taşınan yüzlerce, binlerce işçi kazalarda hayatlarını kaybetti. Birkaç liralık güvenlik malzemesi alınmadığı için gencecik çalışanlar toprağa düştü. Ancak paraya teslim olmuş iktidarlar gerekli tedbirleri bugüne kadar almadılar.
Her ölümden sonra hükümet üyelerinin yaptığı insafsız, vicdansız, anlamsız açıklamalarla adeta hayatını kaybeden işçiler bir kez daha öldürüldü.
Teknolojinin geldiği noktada yaşanan tüm kazaların nerdeyse tamamı "önlenebilir, engellenebilir" kategorisindeyken, yaşanan bu dramı "cinayet" dışında bir kelimeyle tanımlamak kabul edilemez.

Gaz ölçüm cihazı olmadığı için madende hayatını kaybeden her işçi cinayet kurbanıdır. Emniyet tedbiri alınmadığı için inşaatlarda ölen her işçi cinayet kurbanıdır. Bakımsız, eski araçlarla seyahat etmeye zorlanan ve trafikte hayatını kaybeden her işçi cinayet kurbanıdır.
12 yıllık AKP iktidarı döneminde 12.000 işçinin hayatlarını kaybetmesinin sebebi; piyasacı anlayışa teslim olan, milyon dolarları evlerinde saklayan ama İş Sağlığı ve İşçi Güvenliği konularında "yeterli kaynak" olmadığını söyleyenlerdir.

Türkiye’de her gün iş cinayetlerinde 4 emekçi hayatını kaybederken gerekli önlemleri almayan hükümet cinayetlerin ortağıdır. Sadece 2013'te 1.235, 2014'ün ilk iki ayında 152 işçinin ölmesinin sorumluluğu yönetenlerindir.

TMMOB öncülüğünde gerçekleştirilen 3 Mart İş Cinayetlerine Karşı Mücadele Günü'nde tüm halkımızı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Vahşi kapitalizme teslim olmuş, gözleri para hırsıyla kararmış, ayakkabı kutularında dolar, euro biriktirmeye alışmış olanlara karşı "dur" demek tüm yurtseverlerin görevi olmalıdır.
CHP, iş cinayetlerine karşı mücadeleden asla vazgeçmeyecektir. Dayanışma duygularımla."

    Pazartesi, 03 Mart 2014 14:56

Bağlantılı Konular