Sezgin Tanrıkulu İslam Çiçek'e dair iddiaları Meclis gündemine taşıdı

Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yazılı olarak cevaplandırılması istemiyle  İslam Çiçek ile Adalet Akademisi başkasını arasında geçtiği iddia edilen telefon görüşmelerine dair soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu'nun konuya ilişkinTürkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunduğu soru önergesi şöyle;

"1- Tahliye kararını veren Hakim İslam Çiçek'in İstanbul 34. Sulh Ceza Mahkemesi'nde görevli olduğu, İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi Hakimi Metin Çelik'in yıllık izinde olması nedeni ile nöbetçi olarak mahkemede görev aldığı iddiası doğru mudur?
2- Nöbetçi İstanbul 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nin şüphelilerin "Atılı suçların şüpheliler lehine değişme ihtimali, delillerin toplanması, sabit ikametgah ve konumları gereği kaçma ve delilleri karartma ihtimali bulunmadığı" gerekçesiyle verdiği tahliye kararları hangi kamu menfaatleri göz önüne alınarak verilmiştir?
3- Bakanlara ve bürokratlara rüşvet verdiği, Türkiye'de kara para akladığı, sahte vatandaşlık alınmasında rüşvet dağıttığı telefon görüşmeleri ve teknik takip süreçleri ile açıkça ortaya çıkan bir kişi ile ona yardımda bulunanlar, nüfuz ticareti yapanlar hangi yasa veya yasalar temeline göre serbest bırakılmışlardır?
4- İslam Çiçek’in facebook hesabı aracılığıyla Recep Tayyip Erdoğan için açılmış "Allah uzun ömür versin uzun adam" sayfasını beğendiği iddiası doğru mudur?
5- Tahliye kararını veren İslam Çiçek'in daha önce Taksim Dayanışma Üyelerinin evlerinde hukuksuz arama kararı veren hakim olduğu iddiası doğru mudur?
6- Hakim İslam Çiçek'in Adalet Akademisi Başkanı ile 27 ve 28 Şubat günlerinde telefon görüşmeleri yaptığı iddiası doğru mudur?
7- Telefon görüşmelerinde İslam Çiçek'e 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Soruşturması kapsamında tutuklu bulunan 5 kişinin serbest bırakılmaları ile ilgili olarak Adalet Akademisi Başkanı tarafından talimat verildiği iddiası doğru mudur?
8- Tahliyeler neden mahkemenin asıl Hakiminin yıllık izinde olduğu bir dönemde yapılmıştır?"

    Pazartesi, 03 Mart 2014 10:49

Bağlantılı Konular