Kemal Kılıçdaroğlu'dan Yılmaz Büyükerşen'e övgü

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, özel uçakla geldiği Anadolu Üniversitesi Havaalanı'nda, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve diğer partililer tarafından karşılandı. Daha sonra Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, seçim otobüsüyle mitingin yapılacağı Sıhhıye Meydanı'na geldi.

Kemal Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, sunucunun vatandaşlara "ellerinizi sallayın, kaldırın" demesi üzerine, "Arkadaşımız 'ellerinizi kaldırın' dedi ama ceplerinize dikkat edin. Her an cebinizde Recep'in eli olabilir. Biliyorsunuz onun eli uzundur. Vatandaşın cebine uzanır. Bunlarda din, iman yoktur. Hırsızlık konusunda ustadırlar. Ustalıkları konusunda da bunların eline kimse su dökemez. Bu nedenle söylüyorum, bir de serbest bıraktılar biliyorsunuz, dikkatli olun. Cebinizi iyi kontrol edin" diye konuştu.

Eskişehir'de görkemli bir toplantı yaptıklarına dikkati çeken Kemal Kılıçdaroğlu, vatandaşların "Yılmaz Büyükerşen" lehinde tezahürat yapmaları üzerine, şunları kaydetti:
"Hocamız gelecek, hiç meraklanma. Hocamızdan vazgeçmeyiz zaten. Yılmaz hoca, Eskişehir'i önemli bir merkez yaptı. Sanatın merkezi, kültürün merkezi, üniversite merkezi, turizmin merkezi, Eskişehir'i Eskişehir yaptı. Ankara, Eskişehir'in gölgesinde kaldı. Bursa, Eskişehir'in gölgesinde kaldı. O nedenle Yılmaz hocayla ne kadar övünürseniz o kadar azdır. Onu sadece Eskişehir tanımıyor, sadece Türkiye tanımıyor, Eskişehir'i ve başkanını bütün dünya tanıyor artık. Bütün Türkiye, Eskişehir ile gurur duyuyor, herkes bilsin bunu."

Vatandaşlar'ın 'Başbakan Kemal' tezahüratları üzerine de Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
"İnşallah o da olacak, göreceksiniz. Halk isterse o da olacak. Benim bir görevim olacak o zaman. Hırsızlardan hesap sormak. Kul hakkı yiyenden hesap sormak. Herkese sözümdür, boğazından aşağı haram lokma inenden hesabını soracağım. Başçalan var biliyorsunuz. Eskiden 'hırsız' deyince başkaları hatırlanırdı, şimdi 'hırsız' deyince, bütün dünya biliyor. Bir kişi hatırlanıyor. Bir kişi biliniyor. Kim o kişi biliyorsunuz değil mi? Bütün yurttaşlarımızın şunu çok iyi bilmesini isterim. Sağlıklı çalışan bir demokraside, siyasetçilerin topluma örnek olması lazım. İyi çalışan bir demokraside siyasetçilerin, halka hesap vermesi lazım. Hırsız siyasetçi olmaz. Hele hele yalan söyleyen siyasetçi, o da olmaz. O zaman yapacağımız bir şey var. Demokrasiye inanıyorsak, güzel Türkiye’mize iyi ahlaklı kişilerin, siyasette ülkeyi yönetmesini istiyorsak hepimize görev düşüyor. 30 Mart'ta sandığa gideceğiz, haramilerden hesap soracağız."

Çiftçi kesinlikle, ürettiği ürünün, alın terinin karşılığını alacak
Eskişehir'in hem sanayi kenti hem de tarım kenti olduğunu dile getiren Kemal Kılıçdaroğlu, çiftçilere seslenerek, şunları bildirdi:
"Biz seçimlerde size bir söz verdik. Dedik ki 'bizi iktidara getirin, sizin kullandığınız mazotun fiyatını, 1,5 liraya düşüreceğiz' O sözümüz vardı ama sizler dediniz ki ‘ya bunun kaynağını nereden bulacaksınız?' 'CHP acaba doğruyu söylüyor mu?' Ben yine söylüyorum. CHP iktidar olduğunda bir çiftçinin kullandığı mazotun fiyatı 1,5 lira olacak. Bu söz Kemal Kılıçdaroğlu sözüdür. Herkes bunu çok iyi bilsin. İki, çiftçi kesinlikle, ürettiği ürünün alın terinin karşılığını alacak. Bakın ben size örnek vereyim. Buğday fiyatı nereden nereye geldi. 2002′e buğdayın fiyatı 30 kuruştu, mazot 1 lira. 3,5 kilo buğday satıyordunuz, 1 litre mazot alıyordunuz. 2014 buğday fiyatı 70 kuruş, mazot 5 lira. 7 kilo buğday satacaksınız ki 1 litre mazot alasınız."

Artık, herkes sadece kendisini değil, ülkeyi ve çocuklarını da düşünmek zorunda
Çiftçinin tarlasını ekmediğini vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"Neden ekmiyor? Ürününün karşılığını alamıyor. 11 yılda 35 milyon dönüm arazi, Türkiye'de ekilmiyor. Çiftçi, ekmekten vazgeçti. İki Trakya büyüklüğünde.. Sebebi ekiyor, alın terinin karşılığını alamıyor. Mazot pahalı, gübre pahalı, su pahalı, ilaç pahalı.. Üretmiyoruz, saman ithal ediyoruz. Canlı hayvan ithal ediyoruz. Et ithal ediyoruz. Çiftçi kardeşim, kendine sor. Neden ithal ediyoruz? Hırsızlar kazansın diye, cepleri para dolsun diye, kursaklarından aşağıya haram lokmalar insin diye.. Çiftçi kardeşime sesleniyorum hala oyunu veriyorsan, benim iki elim senin yakanda olacak. O zaman sen bu ülkeyi sevmiyorsun demektir. Bir başbakan düşünün, adı hırsıza çıkmış, ya hangi ülkede nüfusunun en az yarısı hırsız olarak damgaladığı bir kişiyi, başbakan olarak görür. Meydan meydan geziyor. Yahu insanda biraz utanma olur, utanma duygusu olur. Sokağa çıkmaz. Acaba diye kendisine sorar. ‘Yahu millet bana ne söyler' diye… Ar damarı çatlamış bunların, o nedenle söylüyorum, çiftçi kardeşlerime söylüyorum. Söylüyorsunuz CHP bizimle ilgili ne düşünüyor diye, Cumhuriyet Halk Partisi'ne düşünüyor diye… Cumhuriyet Halk Partisi şunu düşünüyor, 'Senin alın terinin karşılığını, sana vereceğiz' diyor. Sen ekerdin, sen biçerdin. Sabahın köründe tarlaya giderdin, ürününü satardın, alın terinin karşılığını alırdın. Sonbaharda düğününü derneğini yapardın. Mutluydun sen. 11 yıldır ne haldesin bir bak kendine. Hala 'AKP' diyorsun. Şunu söylüyorum artık, herkes sadece kendisini değil, ülkeyi ve çocuklarını da düşünmek zorunda."

    Pazar, 02 Mart 2014 12:00

Bağlantılı Konular

Yandex.Metrica